Jedni szukają pracy, drudzy pracowników

69
24.10.2019
Jedni szukają pracy, drudzy pracowników
Na targach pracy spotkali się potencjalni pracownicy z pracodawcami (fot. Michał Skroboszewski)
1480 ofert czekało na 25. Elbląskich Targach Pracy, które odbyły się w Hali Widowiskowo – Sportowej w Elblągu. Poszukiwany jest m.in. dowódca kompanii logistycznej do elbląskiego pułku, handlowcy oraz stolarze. Zobacz zdjęcia z targów.

- Mamy oferty pracy od pracodawców, agencji zatrudnienia, z naszego i zaprzyjaźnionych urzędów pracy oraz Ochotniczego Hufca Pracy. Są oferty dla sprzedawców, magazynierów, przedstawicieli handlowych, pracowników biurowych, stolarzy, dla całej gamy zawodów technicznych – mówiła Katarzyna Piasecka z Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.

- Przyszedłem zobaczyć, jakie są oferty. Zostawię swoje aplikacje i poczekam. Pracę na razie mam, ale może coś się trafi interesującego. Nie jestem pod ścianą, mogę poczekać. Do znajomego pracodawcy odezwali się po kilku miesiącach, więc czasami warto poczekać – mówił pan Zbigniew, którego spotkaliśmy na targach.

- Niby praca jest i kto chce to znajdzie, nawet bez specjalnych targów. Problemem dla osób, które nie mieszkają w Elblągu jest dojazd do pracy. Przydałaby się regularna komunikacja autobusowa pomiędzy Elblągiem i okolicznymi miejscowościami. Obecnie, żeby mieć pracę, trzeba mieć też samochód – dodała pani Agnieszka szukająca zatrudnienia.

- Z moich obserwacji wynika, że na tego typu targi przychodzą dwie grupy osób: bezrobotni z PUP, którzy muszą „zaliczyć” imprezę i otrzymać pieczątkę oraz osoby, które szukają wszędzie – wyjaśniał anonimowo jeden z pracodawców.

Wśród pracodawców wyróżniały się służby mundurowe. Swoje stoiska wystawiły m.in. 16 Pułk Logistyczny, areszt śledczy, policja. W tych przypadkach proces rekrutacji jest sformalizowany, a rozmowa służy zasięgnięciu informacji na temat służby i możliwości jej podjęcia. Policja szuka funkcjonariuszy, Wojskowa Komenda Uzupełnień dysponuje ofertami zarówno dla szeregowych jak i podoficerów i oficerów. W 16 Pułku Logistycznym czekają na ratowników przedmedycznych, kierowców z kategorią C i C+E oraz... dowódcę kompanii logistycznej w stopniu oficera.

Stosunkowo dużo ofert jest dla osób, które „umieją sprzedawać”: przedstawicieli handlowych i sprzedawców. Poszukiwani są także pracownicy z konkretnymi umiejętnościami: operatorzy maszyn CNC, kierowcy autobusów i ciężarówek, spawacze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, mechanicy różnych specjalności, elektrycy.

- Mamy największą liczbę pracodawców od 2017 r. i są wśród nich tacy, którzy do tej pory z nami nie współpracowali. Widać, że rynek pracy jest inny niż do tej pory. Firmy, które do tej pory nie przychodziły na takie wydarzenia, w tej chwili same się zgłaszają i w ten sposób próbują znaleźć swojego pracownika – mówiła Katarzyna Piasecka.

Stopa bezrobocia w sierpniu 2019 r. (ostatnie dane z elbląskiego PUP) w Elblągu wynosi 6,3 proc., w powiecie elbląskim 13,8 proc, w województwie warmińsko – mazurskim 8,7 proc., a w Polsce: 5,2 proc.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A jak warunki płacowe? Jakaś zmiana w stosunku do tego co było do niedawna? Dokładnie 3 lata temu byłem kilka miesięcy na bezrobociu i odwiedziłem te targi jesienią 2016.Była oferta dla kierownika budowy (branża pokrewna do tej w której pracuję) - 3000 brutto. Myślałem, że mam brudne okulary albo drukarka niedokładnie wydrukowała. Po tym jak to zobaczyłem więcej takich miejsc nie odwiedzam i raczej nie polecam. A pracę sam sobie znalazłem.
zatrudniony12345 (2019.10.24)

info

54  
  4
Żle powiedziane droga Redakcjo. .. .. Jedni szukaja pracy a"drudzy"NIEWOLNIKÓW !!!!! Nie pracowników a. .NIEWOLNIKÓW za najniższa krajową lub stawka godzinowa brutto z premia, któa dostaniesz lub nie
Mrek12@wp.pl (2019.10.24)
Stopa bezrobocia w sierpniu 2019 r. (ostatnie dane z elbląskiego PUP) w Elblągu wynosi 6,3 proc LOL HAHAHA nie bezrobocia tylko poszukujących pracy, zarejestrowanych. Bezrobocie leży do góry d...na socjalu, a reszta niech robi na nich do śmierci.
(2019.10.24)
6,3 proc to tak naprawdę tylko poszukujący pracy, zarejestrowani w urzędzie. Prawdziwi bezrobotni leżą do góry brzuchem na socjalu, a pracujący składają się na ten ich dobrobyt.
Amdżej (2019.10.24)

info

36  
  5
A jeszcze inni, nieudacznicy szukają miejsca gdzie będą mogli odsiedzieć swoje i za darmo wziąć kasę. Zostań tym wyzyskiwaczem, zaryzykuj otwórz firmę i działaj nikt nie będzie Cię traktował jak niewolnika. Chyba, ze tylko w gębie jesteś taki mocny.
(2019.10.24)
Panie z urzędu pracy nie mìłe. Byłem świadkiem jak jedna z urzędniczek z pup krzyczała na osobę bezrobotną. Przydało by tej się szkolenie przygotowujące ja do pracy z ludźmi. Chaos i brak organizacji. Nie wspominając o braku kompetencji ze strony pracowników PUP.
Paw69 (2019.10.24)
Prace zaczynalem 20 lat temu. .. za 1200 pln potem byly podwyzki, awanse, awanse, podwyzki i tak oto dzisiaj mam ponad 7000.Czego oczekują ludzie, że 3000 na starcie to już wyzysk i on do takiej nie pójdzie, tylko dalej będzie jęczał, że pracy nie ma? Od razu by chcieli dostać 10000 i po 3 miesiącach okaże się, że się do niczego nie nadają, bo CV które przynieśli to stek bzdur napompowany ich własnym ego, ale fajnie wyglądał?
(2019.10.24)
Skoro bezrobocie w Polsce jest poniżej 5%, czyli każdy kto chce to może pracować to po co jeszcze istnieją Urzędy Pracy i czym się zajmują ?
(2019.10.24)
Nawet mnie nie strasz... ze w takim tempie ida podwyzki... Mam 23 lata pracuje juz 4 rok i mam ledwie 5500 na rękę. U mnie w firmke zarobki sa tajne ale mam nadzieje na jakas podwyzke bo Kredyt na mieszkanie 800... Auto z salonu kupilem 1600 a i tak dostalem sluzbowa Superba z 43 tys na liczniku... Oplaty starary i odkladam pensje zony smieszne 3000 i raz gora dwa razy na zagraniczne wakacje. Bez sesnu taka robota czas wyjechac.
Rrrrrrrr (2019.10.24)
Jak te przemiłe panie z pośredniaka zamiast szukać pracy każą się wyrejestrować porażka niewiem co co niektóre tam robią tragedia
Pracujący (2019.10.24)