76
07.02.2021

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
nasz niemiecki elbing faktycznie, nic wspolnego z nim nie mamy tylko to ze po wojnie nam przypadl za kresy, wiec nie podniecajcie sie tak jego historia bo nie jest nasza tylko niemcow, elblag tmtych lat nie byl nasz, kumacie w tej gazecie ta prosta roznice, wudze ze tam same hansy i der halyny pracuja
(2021.02.07)
Hansy vel Januszu, wiedza twoja historyczna sufitu sięga. .. Dla twojej wiadomości, może trochę ci się rozjaśni pod sufitem; Po pokoju toruńskim w 1466 r. Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. został wcielony do państwa pruskiego. tak więc całe 306 lat był POLSKI i o tym trzeba pamiętać.
Antonina5 (2021.02.07)
"FS to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny elblążanin"- bzdura, badania socjologów z Torunia wykazały jasno że to nosorożec z "Kurta i Albina"lub Wojciech Cejrowski mylony przez badanych z Ryszardem Rynkowskim, drugie miejsce Sylwek Latkowski. "FS - z niby prowincjonalnego Elbląga - nakręcał koniunkturę i przemysł w Gdańsku", to mówi historyk ? Po pierwsze w perspektywie miast europejskich to i Danzig i Elbing to była prowincja, z tym że Elbing był jej niechlubną stolicą. Tomas Man jadąc do Lidy wolał zatrzymać się w Allenstein niż tu, a w swojej prozie Kastorpa wysłał na studia do Danzig, bo Politechnika na prowincji była tańsza. "Drugie życie tchnęła w firmę koniunktura III Rzeszy"- kapitalne, bo przecież nie niewolnicza praca Polaków i paru innych nacji, mieszkających bynajmniej nie w osiedlach zbudowanych przez FS, ale Außenstelle Elbing des Zivilgefangenenlagers Stutthof.
Stoczniowiec (2021.02.07)
To historia o porządnym zarządzaniu i dbaniu o rozwój przemysłu w ELBLĄGU. O gospodarności i wizji, a dziś nasze miasto to zaścianek. Bo. .. ..
PawełNico (2021.02.07)

info

7  
  0
Pomnik powinien być czemu brak śladów pięknej historii to by nakręciło turystów z niemiec. a to kasa do budżetu.
(2021.02.07)

info

8  
  2
@Stoczniowiec - Badania "socjologów z Torunia". .. i wszystko jasne.
Antonina5 (2021.02.07)
Teraz mamy meble Wójcik i o tym piszcie a nie o Niemcu piszecie
Lolll (2021.02.07)
Super artykuł - kolejny kawałek historii naszego miasta. Dobrze, że są ludzie, którzy nam tą historię przybliżają. Młody człowiek, a tak ciekawie i z pasją zaznajamia nas z historią Elbląga. Brawo Panie Bartoszu -tak trzymać, pełen szacun.
Gość😃 (2021.02.07)

info

8  
  1
@BEZ ŚCIEM proszę, panie Koli - Stoczniowiec ma oczywiście rację - Ferdka Schichaua nie zna w świecie nikt, oprócz stęsknionych historycznych celebrytów światowego formatu elblążan i garstki historyków z nosami w zakurzonych księgach, a i to pewnie nie dalej, niż do bibliotek uniwersyteckich Torunia i Gdańska; idę wręcz o zakład, że Mikę Figurską (pozdrawiam:)zna więcej osób w Polsce, niż Schichaua:)Odpowiadając tam komuś wyżej - ja oczywiście wiem w jakich latach żył Schichau, ale również wiem, kiedy wybuchały przynajmniej niektóre strajki, o jakich wzmianki mamy już od co najmniej 1890 roku. A podejrzewam - warto by zrobić może jakieś poważniejsze badania w tej dziedzinie, skoro zarząd GE ma za dużo hajsu na promocję:)- że wybuchały one i wcześniej, bo przypomnę niezorientowanym, że lata 1870-1880 to lata największego kryzysu gospodarczego w Prusach w całym XIX wieku. Na 100% odbił się on również na zakładach Ferdka, co najwyżej z pewnym opóźnieniem, ze względu na wcześniejsze, rządowe (!), bezpieczne kontrakty. I wzmianki o takich strajkach pojawiają się co kilka-kilkanaście lat, cyklicznie. Najbardziej ciekawi mnie temat tych ofiar policyjnych siepaczy (tam podobnież ktoś z rodziny Schichauów/Zieseów miał ponoć wydać polecenie - pozaprawne - komendantowi policji; osobiście chciałbym np. wiedzieć ile w tym prawdy, a ile plotek). [zdj. Trust me. .. ]
RobertKoliński (2021.02.07)
[Powyższy post był w sumie zaadresowany do @Stoczniowiec, ale w sumie i tak mądrej głowie zrozumiały będzie:)] @BEZ ŚCIEM - Pełna zgoda, to zdecydowanie zaleta i przewaga Ferdka-inżyniera i wynalazcy nad wyzyskiwaczem i spekulantem Kulczykiem:)Czy jednak wystarczająca to zasługa na pomniki? No ja bym o tych robotniczych strajkach najpierw jednak nieco więcej chciał usłyszeć;
RobertKoliński (2021.02.07)