A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
nasz niemiecki elbing faktycznie, nic wspolnego z nim nie mamy tylko to ze po wojnie nam przypadl za kresy, wiec nie podniecajcie sie tak jego historia bo nie jest nasza tylko niemcow, elblag tmtych lat nie byl nasz, kumacie w tej gazecie ta prosta roznice, wudze ze tam same hansy i der halyny pracuja
Hansy vel Januszu, wiedza twoja historyczna sufitu sięga. .. Dla twojej wiadomości, może trochę ci się rozjaśni pod sufitem; Po pokoju toruńskim w 1466 r. Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. został wcielony do państwa pruskiego. tak więc całe 306 lat był POLSKI i o tym trzeba pamiętać.
"FS to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny elblążanin"- bzdura, badania socjologów z Torunia wykazały jasno że to nosorożec z "Kurta i Albina"lub Wojciech Cejrowski mylony przez badanych z Ryszardem Rynkowskim, drugie miejsce Sylwek Latkowski. "FS - z niby prowincjonalnego Elbląga - nakręcał koniunkturę i przemysł w Gdańsku", to mówi historyk ? Po pierwsze w perspektywie miast europejskich to i Danzig i Elbing to była prowincja, z tym że Elbing był jej niechlubną stolicą. Tomas Man jadąc do Lidy wolał zatrzymać się w Allenstein niż tu, a w swojej prozie Kastorpa wysłał na studia do Danzig, bo Politechnika na prowincji była tańsza. "Drugie życie tchnęła w firmę koniunktura III Rzeszy"- kapitalne, bo przecież nie niewolnicza praca Polaków i paru innych nacji, mieszkających bynajmniej nie w osiedlach zbudowanych przez FS, ale Außenstelle Elbing des Zivilgefangenenlagers Stutthof.
To historia o porządnym zarządzaniu i dbaniu o rozwój przemysłu w ELBLĄGU. O gospodarności i wizji, a dziś nasze miasto to zaścianek. Bo. .. ..
Pomnik powinien być czemu brak śladów pięknej historii to by nakręciło turystów z niemiec. a to kasa do budżetu.
@Stoczniowiec - Badania "socjologów z Torunia". .. i wszystko jasne.
Teraz mamy meble Wójcik i o tym piszcie a nie o Niemcu piszecie
Super artykuł - kolejny kawałek historii naszego miasta. Dobrze, że są ludzie, którzy nam tą historię przybliżają. Młody człowiek, a tak ciekawie i z pasją zaznajamia nas z historią Elbląga. Brawo Panie Bartoszu -tak trzymać, pełen szacun.