Wybrany wątek opinii
"FS to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny elblążanin"- bzdura, badania socjologów z Torunia wykazały jasno że to nosorożec z "Kurta i Albina"lub Wojciech Cejrowski mylony przez badanych z Ryszardem Rynkowskim, drugie miejsce Sylwek Latkowski. "FS - z niby prowincjonalnego Elbląga - nakręcał koniunkturę i przemysł w Gdańsku", to mówi historyk ? Po pierwsze w perspektywie miast europejskich to i Danzig i Elbing to była prowincja, z tym że Elbing był jej niechlubną stolicą. Tomas Man jadąc do Lidy wolał zatrzymać się w Allenstein niż tu, a w swojej prozie Kastorpa wysłał na studia do Danzig, bo Politechnika na prowincji była tańsza. "Drugie życie tchnęła w firmę koniunktura III Rzeszy"- kapitalne, bo przecież nie niewolnicza praca Polaków i paru innych nacji, mieszkających bynajmniej nie w osiedlach zbudowanych przez FS, ale Außenstelle Elbing des Zivilgefangenenlagers Stutthof.
Do moderacji
Odpowiedz
2
9
@Stoczniowiec - Badania "socjologów z Torunia". .. i wszystko jasne.
Do moderacji
Odpowiedz
7
1
@Stoczniowiec - Co się Panu pomerdało. Piękna willa (Sommerferienhaus)Tomasza Manna jest zachowana do dzisiaj i znajduje się na litewskiej części Mierzei Kurońskiej - w miejscowości Nida (po niemiecku: Nidden). - A gdzie Pan wyczytał, że T. Mann zatrzymywał się w Olsztynie a Elbląg omijał z niesmakiem? Ponieważ logika ówczesnego podróżowania (np. koleją)mówi, że o ile jechał Ostbahn, to musiał zahaczyć o przemysłowy Elbing. A jak płynął "Ostseedienst"to do Piławy lub Królewca. A "eine kleion Stadt Allenstein"leżał na uboczu, na peryferiach.
Do moderacji
Odpowiedz
7
2