76
07.02.2021

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
@RobertKoliński - Jest różnica między Janem Kulczykiem a Ferdynandem Gottliebem Schichau. Elblaski przedsiębiorca firmowal własne produkty, do których powstania razem ze sztabem dobranych tworcow oraz robotników się przyczynił. Kulczyk robił pieniądze głównie na pośrednictwie. Jest też roznica pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem. W kapitalizmie człowiek wyzyskuje czkowieka a w socjalizmie - odwrotnie.
BEZ ŚCIEM proszę, panie Koli (2021.02.07)
@RobertKoliński - Za czasów realnego socjalizmu nie czułem się wykorzystany. Pracowałem za 30 USD miesięcznie, po pracy oglądałem puste haki w masarni, mimo że miałem kartki. Kartki w sumie się mogły przydać w obliczu braku papieru toaletowego, tylko trzeba było mieć twardą pupę. Na szczęście były posiłki regeneracyjne na zakładzie, trochę to przypomina mi obóz pracy za faszyzmu, gdy pracujesz, to dostajesz chleb. Ludzie chodzili do tak bardzo teraz znienawidzonego Kościoła po paczki z zagranicy te, czekolady nawet z ORZECHAMI do dzisiaj wspominam. Te kolejki za szamponem, mydłem, masłem, butami czy ubraniami, za rzetelną pracę musiałeś odstać swoje, czułem się człowiekiem sukcesu gdy udało mi się coś kupić a teraz. .. Pracować trzeba czy za taki, czy inne pieniądze, ale nic mi nie brakuje gdy się z głową rządzi domowym budżetem, najgorzej nie mogę się przyzwyczaić do tego, że tak nadskakują mi w sklepie. .. gdzie te kolejki tylko koni tylko koni trochę żal.
Ja nie w temacie (2021.02.07)
Zakłady Schichaua w Elblągu nie produkowały pełnomorskich okrętów podwodnych. Ubooty klasy VII c wykonywała stocznia w Gdańsku, która należała do tego koncernu. W Elblągu budowano tylko tzw. miniaturowe okręty podwodne. Najpoważniejszym zadaniem w produkcji wojennej w elbląskich zakładach było zbudowanie torpedowców klasy Elbing. W latach 1939 - 1944 wyprodukowano 10 takich okrętów, z których 4 przetrwały wojnę. Zostały one przejęte przez floty wojenne Francji (2 jednostki)oraz ZSRR I USA po jednym okręcie. Ciekawostką jest fakt, że US Navy zakwalifikowała go jako niszczyciel.
Capkap I. (2021.02.07)

info

14  
  0
@BEZ ŚCIEM proszę, panie Koli - Może jednak lepiej by było gdyby Ferdynandem Gottliebem Schichau nie pojawił się w Elblągu. Nie wspominalibyśmy z rozrzewnianiem złotych lat Elbląga przed wojnami czy spędu ludzi do Zamechu powstałego na pozostałościach jego koncernu. Nie byłoby żalu do obecnej władzy, że stajemy się wiochą, gdyż wiochą bylibyśmy od zawsze.
Wieśniak (2021.02.07)
Jaki Elbląg raczej Elbing w tamtych czasach !!!!Czym tu się zachwycać, człowiekiem który tworzył maszyny dla nazioli.
Kkk (2021.02.07)
Wiecie towarzyszu Koliński kim bylibyście sto lat temu w Elblągu? Ofiarą śmiertelną policyjnej kuli.
(2021.02.07)

info

5  
  1
@Kkk - "Dla nazioli". .. obezwładniająca lawina intelektu. Wiedza i moc jest z tobą.
Antonina5 (2021.02.07)
Względem Ferdynanda 100proc. racji, ale względem dworca Elblag Miasto. Myli się Pan bardzo.
Maciej Roman (2021.02.07)

info

2  
  2
@Kkk - F. Schichau zmarl w 1896r, wtedy nikt o naziolach nie snil. Na przyszłość jak chcesz coś komentować warto się douczyc
Maciej Roman (2021.02.07)
Jestem za, ale dla nazwy Szichała.
(2021.02.07)