A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
czy za cenę 30MW mocy warto to wszystko niszczyć??? myślę że nie ponieważ jest już niewiele takich miejsc w Polsce dlaczego to ma być zniszczone przez jakieś wiatraki???czy tylko dlatego że będą to jedne z wyzszych budowli w naszym regionie???na pewno nie stana się atrakcją turysyczną bo coraz więcej tego typu budowli pojawia się w naszym kraju i zaraz przestaną budzić zainteresowanie a odbudowa tego co zostanie stracone podczas budowy będzie niewykonalna!!!!!!!!dla mnie to kit
Jesli przy okazji na terenie Elblaga i okolic bedzie odczuwalnie tanszy prad, to stawiajcie sobie nawet 50 wiatrakow, ale jesli nie bedzie z tego korzysci dla miasta to paszol won na inny teren!
A propos pieniędzy to nietrudno policzyć, że taka inwestycja będzie się zwracać przez dziesięciolecia. Budowa takich wiatraków z ekonomicznego punktu widzenia ma sens tam gdzie państwo w istotny sposób dokłada do tego interesu, vide Dania, Szwecja. Naszego budżetu na takie fanaberie jeszcze nie stać. Wniosek jest tylko jeden, ktoś buduje nam pod bokiem największą pralnię pieniędzy w regionie.
Lop: tańszy prąd to będziesz miał jak sobie to cudo postawisz w ogródku. Na kredyt oczywiście, bo cena oscyluje ok. czterech dużych baniek za sztukę.
Jak będziesz miał tyle ziemi co ta firma to możesz też postawić sobie takie wiatraki ! A jak nie jesteś właścicielem takiego terenu to tylko popatrz i możesz myśleć sobie co chcesz . Demokracja jest bolesna ! "Równość dla mas".Trzeba się jeszcze sporo uczyć droga młodzieży . Może w Elblągu wyższe uczelnie mają niższych wykładowców ?
Czy ktoś mnie oświeci, co może 30 MW? I czy taka inwestycja zwróci się przez najbliższe 200 lat? A psucie Parku Krajobrazowego, to KIT!
Ziomek: Jak żes taki uczony to zajrzyj sobie w ustawę o parkach krajobrazowych i w statut naszego Parku Krajobrazowego. Bardzo się zdziwisz. Możesz być właścicielem całego powiatu ale i tak musisz dostać zgodę dyrekcji Parku na postawienie na jego terenie nawet kurnika. Więc nie wyjeżdżaj tu ze świętym prawem własności.
Ludzie - popadacie jak zwykle w skrajności. Park Krajobrazowy istnieje - nie da się tego faktu ukryć. Ale cóż z tego faktu wynika - ano nic. Tak jak nic nie wynika z faktu, że mamy wokół siebie jeden z piękniejszych zakątków |Europy środkowej. No mamy i co dalej. A już wiem - zakładamy Park Krajobrazowy. I co dalej - ano zabraniamy wszystkiego w czambuł i wbrew logice istnienia na ziemi rodzaju ludzkiego. Tak z tym faktem na pewno będą problemy u naszych zstępnych i wstępnych po wielu setkach lat. Będą się bardzo poważnie zastanawiać, co było pierwszoplanowym motywem braku działania na niwie uprawiania jakichkolwiek interesów na tej szczególnej Małej Ojczyźnie - kwitnącej parkami, partiami, ukazami, podatkami, koncesjami i innym wszelakim tumaństwem uniemożliwiającym normalny byt zdrowo myślącego i funkcjonującego osobnika, legitymującego się dowodem osobistym polskiego wzoru, zalaminowanym i przypieczętowanym typowymi oznakami społeczności Zlewni Górnej Wisły.
Exciter zgadzam sie z Toba. No i jeszcze jedna kwestia: cos za cos. Lepsze chyba takie wiatraki niz spaliny ktore niszcza srodowistko duzo bardziej.
Jestem inzynierem energetyki prosto po studiach. Na wykladach nasluchalem sie dosc duzo o elektrowniach wiatrowych jakie powstaly dotychczas na zachodzie.Sa plusy i minusy takiego rozwiazania, i niestety minusy przewazaja. Plusy wszscy znaja i nie bede ich opisywal. A co do ciemnej strony mocy:
1. wszystko co zyje i ma nogi faktycznie spierdziela jak najdalej od takiej elektrowni z powodu infradzwiekow emitowanych przez wiatrak. Pamieta ktos sposob na krety na dzialkach? Takie male wiatraczki ktore powoduja wibracje w gruncie? To faktycznie dzialalo dopuki sie kret sie nie przyzwyczil. A teraz sobie wyobrazcie siebie jako krety i taki duzy wiatraczek.....Nawet kiedys USA prowadzilo badania nad zastosowaniem infradzwiekow do celow militanych.
2.Ptakiwiem ze to smiesne( albo straszne) ale sobie wyobrazcie co sie dzieje z ptakami lecacymo przez takie pole wiatrakowe. W Holandii elektrownia wiatrowa musiala zakupic spychacz do sprzatania terenu pod wirnikami podczas przelotow stad ptakow. Bylo za duzo zmielonej ptasiej padliny zeby ja recznie zbierac.
3.Ekonomia30 MW to malo, nawet bardzo malo wystarczy conajwyzej na zasilenie jednej dzielnicy w Elblagu. Koszt wybudowania elektrowni weglowej z instalacja odsiarczajaca i odpylajaca o takiej mocy czyli ekologicznej jest ok 45 mln $. Oprocz energii elektrycznej elektrownia produkuje cieplo ( ktore jest jakgdyby odpadem ) ktorym mozna ogrzewac miasto tego nie ma elektrownia wiatrowa. Pytanie brzmi jakie sa rzeczywiste koszty wybudowania tych wiatrakow? Na pewno sa 45 razy wyzsze. KOszty konserwacji tez odpowiednio wyzsze w porownaniu do elektrowni wiatrowej. Elektrownie weglowa moglyby wyprodukowac Polskie fabryki wiatrowe beda sprowadzane.Ponadto czasami wiatr wieje, czasami nie 70 % energii wiatru wiejacego w ciagu roku jest skumulowana w porwistych wiatrach ktore wieja podczas ok. 3 % roku czyli elektrownia taka osiagalaby nominalna moc 30 MW przez 3% dni w roku( moze troche wiecej zalezy do jakich wiatrow beda dostosowane wirniki ).
Za podsumowanie niech wystarczy fakt ze zachod juz od jakis kilku lat wycofuje sie po cichu rakiem z elektrowni wiatrowych wlasnie z tych powodow ktore opisalem wnioski wyciagnijcie sami.