Krajobraz z wiatrakami

116
02.02.2003
Krajobraz z wiatrakami
Na setkach hektarów ziemi wokół podelbląskiej wsi Pagórki, warszawska firma Eneco ma postawić ponad 30 potężnych elektrowni wiatrowych. W naszym kraju prawie niespotykane, na zachodzie Europy takie elektrownie stanowią stały element krajobrazu, zaspakajając w paru procentach zapotrzebowanie na energię elektryczną. Do tej pory pod Pagórkami postawiono jeden taki wiatrak wg projektu białoruskiej firmy Acowind. Jest to nowatorska konstrukcja, która wykorzystuje tzw. efekt Magnusa. W przeciwieństwie do tradycyjnych wiatraków, w których stosowane jest śmigło, tu moment obrotowy powstaje na wirujących walcach. Moc poruszanego w ten sposób generatora wynosi 1MW. Sam wiatrak widoczny jest z daleka, a to za sprawą gigantycznych rozmiarów – wysokość do głowicy wynosi 60 m, a końcówka ramienia sięga prawie 90 m. Wysokość tę osiągnęłyby dopiero trzy elbląskie wieżowce postawione jeden na drugim. Jest to bez wątpienia najwyższa konstrukcja w całym regionie. Wszystkie te olbrzymy mają powstawać w samym sercu Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, zmieniając na dziesiątki lat wygląd tego niezwykłego i unikalnego w skali całego kraju obszaru, legendarnej Lanzanii, której walory widokowe sławione były od stuleci w całej Europie. Nie ma bowiem wielu, tak ciekawie ukształtowanych terenów, gdzie lesiste wzgórza, pocięte głębokimi jarami, graniczą z dużym zbiornikiem wodnym. Czy trwałe zniszczenie tego krajobrazu to nie jest zbyt wysoka cena za te 30 MW ? Budowa tych wiatraków to hit czy kit?
322
Głosuj na hit
228
Głosuj na kit
wg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Mieszane uczucia.. po przeczytaniu artykulu zauwazam wyrazna agitacje na NIE WIATRAKĄ !!! Fakt faktem ze niezbyt mi sie widzi ustawianie czegos takiego na terenie krajobrazu przyrody.. ale z drugiej strony jest to dosc ciekawe polaczenie "starego" krajobrazu z "nowa architektura", bo te wiatraki beda swego rodzaju ciekawostka na naszch terenach. Dla mnie ani HIT ani KIT. (czy jest jakis neutralny guzik do glosowania ??? :)))
Exciter (2003.02.02)

info

2  
  0
zawolac gornikow zaraz zrobia porzadek z takim zrodlem energi:)) w tym przypadku przydala by sie ocena posrednia pomysl przedni miejsce akcji nie te
mekeke (2003.02.03)

info

1  
  0
Ciekawe jak to się stało, że Dyrekcja Parku Krajobrazowego, która czepia się nawet psiej budy postawionej na jej terenie, zgodziła się na budowę tych kosmicznych wiatraków?
ciekawski (2003.02.03)
Wcześniej czy później bedziemy zmuszeni zmierzyć się z "problemem" pozyskiwania części zużywanej przez nas energii z tak zwanych źródeł odnawialnych, gdyż będzie to poza walorami ekologicznymiu także obowiązek.
Kameleon (2003.02.03)

info

1  
  0
Gdyby nikt nie wspomnial o parku krajobrazowym to wszyscy by byli na tak, a tak to juz sie komus nie podoba. Moim zdaniem wiatraki sa ok, bo szczerze to jeszcze zadnego w Polsce nie widzialem ale czy to odrazu musza byc takie kosmiczne konstrukcje? Zwykle smiglowe na poczatek by wystarczyly. A ze dyrekcja parku sie zgodzila to pewnie dlatego ze kupe kasy za to dostanie, a przeciez o to we wszystkim chodzi. Tak pozatym czemu by takiego jednego nie postawic w centrum elblaga? To by byla dopiero atrakcja turystyczna :PPP
Wasiu (2003.02.03)

info

1  
  0
Komin elektrociepłowni ma około 100m, a więc jest chyba wyższy
Andrzej (2003.02.03)

info

1  
  0
Jak dla mnie to byłbym na tak wiatrakom!! ale obawiam się, ze to może być kit. Sam bym sobie postawił jakieś małe śmigiełko na autobusie żeby tylko nie wydzielał tyle spalin i żeby nie palił tyle paliwka jak przycisne żeby wyprzedzić jakieś BMW albo AUDI Panów, którze zatankowali za 20zł żeby pojeździc po mieście!
Mc (2003.02.03)

info

0  
  0
Ciekawe, czy ta nowatorska konstrukcja "wiatraka" rozni sie takze innymi parametrami od tradycyjnych, wszak wiadomo, ze wszystko co zyje ucieka od wiatrakow-elektrowni, gdzi pieprz rosnie! Nie wiem czy ta zagadka zostala wyjasniona (halas? wibracje? pole elektrostatyczne?...). Ciekawe, kto personalnie odpowiada za ta decyzje? A dlaczego nie postawic ich np. na Zalewie? Czyzby Park Krajobrazowy byl az tak "nawietrzony"? Wot i po raz kolejny obywatel dowiaduje sie post factum (?) o kolejnej zmianie srodowiska zaplanowanej przez urzedasow! Wiatraki to bron obosieczna - spytajcie mieszkancow skandynawii, niemiaszkow... oczywiscie tych, ktorzy mieszkaja w okolicy tych wiatronow ;| Odnawialna energia to podstawa, ale z glowa ludzie k#$%, z glowa!
welur (2003.02.03)

info

0  
  0
Licznym, jak widzę, entuzjastom wiatraków chciałbym polecić jeszcze parę innych dobrych lokalizacji - np. Giewont, Czerwone Wierchy, Wzgórze Wawelskie, Wolin itd. Wiatr gwarantowany, pieprzyć okolicę. Jakoś nie widzę tu zrozumienia dla prostego faktu, że parki narodowe i krajobrazowe ustanawia sie w celu zachowania naturalnego środowiska, a nie po to, żeby go "twórczo" modyfikować. Argument o konieczności korzystania z odnawialnych żródeł energii jest oczywiście bardzo słuszny i niepodważalny. Pytanie tylko dlaczego ma się to odbywać na terenie Parku Krajobrazowego? Różnego rodzaju parki zajmują zapewne tylko kilka procent naszego kraju, stawiajmy wiatraki poza ich obrębem. Miejsca jest wystarczająco dużo. Polecam szczególnie kieleckie, gdzie jak powszechnie wiadomo p...i na okrągło!
wg (2003.02.03)

info

0  
  0
slyszalem, ze w Bialowiezy niezle wieje, tylko trzeba wyjsc poza linie drzew - mysle ze z 200 m byloby ok ;) PYTANIE: kto konkretnie jest odpowiedzialny za decyzje o tej wspanialej lokalizacji [podobno w naszym kraju powinny byc to jakies osoby publicze;) ]. wg rulez!
welur (2003.02.03)

info

0  
  0