UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Jestem inzynierem energetyki prosto po studiach. Na wykladach nasluchalem sie dosc duzo o elektrowniach wiatrowych jakie powstaly dotychczas na zachodzie.Sa plusy i minusy takiego rozwiazania, i niestety minusy przewazaja. Plusy wszscy znaja i nie bede ich opisywal. A co do ciemnej strony mocy: 1. wszystko co zyje i ma nogi faktycznie spierdziela jak najdalej od takiej elektrowni z powodu infradzwiekow emitowanych przez wiatrak. Pamieta ktos sposob na krety na dzialkach? Takie male wiatraczki ktore powoduja wibracje w gruncie? To faktycznie dzialalo dopuki sie kret sie nie przyzwyczil. A teraz sobie wyobrazcie siebie jako krety i taki duzy wiatraczek.....Nawet kiedys USA prowadzilo badania nad zastosowaniem infradzwiekow do celow militanych. 2.Ptakiwiem ze to smiesne( albo straszne) ale sobie wyobrazcie co sie dzieje z ptakami lecacymo przez takie pole wiatrakowe. W Holandii elektrownia wiatrowa musiala zakupic spychacz do sprzatania terenu pod wirnikami podczas przelotow stad ptakow. Bylo za duzo zmielonej ptasiej padliny zeby ja recznie zbierac. 3.Ekonomia30 MW to malo, nawet bardzo malo wystarczy conajwyzej na zasilenie jednej dzielnicy w Elblagu. Koszt wybudowania elektrowni weglowej z instalacja odsiarczajaca i odpylajaca o takiej mocy czyli ekologicznej jest ok 45 mln $. Oprocz energii elektrycznej elektrownia produkuje cieplo ( ktore jest jakgdyby odpadem ) ktorym mozna ogrzewac miasto tego nie ma elektrownia wiatrowa. Pytanie brzmi jakie sa rzeczywiste koszty wybudowania tych wiatrakow? Na pewno sa 45 razy wyzsze. KOszty konserwacji tez odpowiednio wyzsze w porownaniu do elektrowni wiatrowej. Elektrownie weglowa moglyby wyprodukowac Polskie fabryki wiatrowe beda sprowadzane.Ponadto czasami wiatr wieje, czasami nie 70 % energii wiatru wiejacego w ciagu roku jest skumulowana w porwistych wiatrach ktore wieja podczas ok. 3 % roku czyli elektrownia taka osiagalaby nominalna moc 30 MW przez 3% dni w roku( moze troche wiecej zalezy do jakich wiatrow beda dostosowane wirniki ). Za podsumowanie niech wystarczy fakt ze zachod juz od jakis kilku lat wycofuje sie po cichu rakiem z elektrowni wiatrowych wlasnie z tych powodow ktore opisalem wnioski wyciagnijcie sami.
Janucha