Zanieczyszczenie powietrza w regionie. Zadbaj o siebie!

32
22.01.2026
Zanieczyszczenie powietrza w regionie. Zadbaj o siebie!
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadamia o wystąpieniu ryzyka przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) w dniu 22 stycznia na terenie powiatu braniewskiego, ostródzkiego, m. Elbląg i m. Olsztyn. Przyczynami wysokich stężeń pyłów są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Zagrożenie - Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Data wystąpienia - godz. 9.00 22.01.2026 r.

Przewidywany czas trwania ryzyka - Od godz. 9.00 dnia 22.01.2026 r. do godz. 24.00 dnia 22.01.2026 r

Przyczyny - Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego

Prognozowana jakość powietrza - Prognoza na dzień 22.01.2026 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana na podstawie wyników pomiarów.

Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 - Prognozowane na dzień 22.01.2026 r. przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje: powiat ostródzki, braniewski, m. Olsztyn i m. Elbląg.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 - Ludność zamieszkująca obszar, na którym w dniu 22.01.2026 r. istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10: 413 498

 

INFORMACJE O ZAGROŻENIU

Wrażliwe grupy ludności

• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),

• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),

• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci,

• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

 

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

 

Zalecane środki ostrożności

Ogół ludności:

- rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,

- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

 

Wrażliwe grupy ludności:

- ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,

- nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,

- osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,

- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

 

Zaleca się również:

- zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,

- prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego,

- bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current).

 

Od redakcji: Informacje o sytuacji pogodowej oraz o zagrożeniach podajemy zawsze tutaj.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
u nas??? w małopolskim to jest u nas to sanatorium
(2026.01.22)

info

10  
  7
W Elblągu śmierdzi od września do kwietnia. Czasem bardziej czasem mniej ale śmierdzi non stop. Najgorzej na Traugutta Górnośląskiej i Kwiatowej
Kto biega ten wie (2026.01.22)
Wczoraj wieczorem wystarczyło lekko uchylić okno w centrum i od razu smród bił w nozdrza
Prezes im pozwolil (2026.01.22)

info

21  
  4
Jakby durny EPEC miał ceny dla normalnych ludzi, to by się podłączali. A nie że opłata stała parę stów co miesiąc cały rok. Za samą opłatę stałą można kupić wegla/pelletu na całą zimę i to z grzaniem ciepłej wody!!! A co dopiero mówić o pełnym rachunku zawierającym rzeczywiste grzanie.
epec_srepec (2026.01.22)
Jest zima, jest zimno, to ludzie grzeją. Żaden normalny cywilizowany sposób palenia (piece z podajnikami i paleniem od góry czy gaz) nie powodują żadnego większego zanieczyszczenia i nigdy nie powinny być zakazane dopóki palisz właściwym paliwem w odpowiednim kotle. Wystarczy że ileś procent w niefortunnie ukształtowanym terenie i zabudowie będzie palić byle czym i efekt się pojawia. Już pomijając akurat te specyficzne warunki pogodowe.
palic_palic_nic_sie_nie_bac (2026.01.22)

info

7  
  10
Aaaa to trzeba mieszkać na dobrej dzielnicy na nie slamsach :) u mnie kwiat paryża pozdro!
(2026.01.22)

info

6  
  6
Baco co tu tak śmierdzi..... baco co tu tak śmierdzi? Eee to nic - albo się komórka otwozyła albo mojo staro się łotkryła.
(2026.01.22)

info

5  
  7
@Kto biega ten wie - Ludzie którzy piszą że spalają w piecach wszystko bo węgiel jest drogi są winni 45 tys zgonów rocznie
45 tys zgonów rocznie (2026.01.22)
Ci co ogrzewają domy gazem jak dostaną rachunki za styczeń to dopiero się zdziwią. Mamy najdroższy prąd i gaz w Europie bo nas rządzący łupią zmyślonymi opłatami / opłaty stałe /zmienne /abonamenty / przesyłowe i różne tego typu. Jednym słowem TUSKOLANDIA na całego.
(2026.01.22)
jak zwykle zdjecie pokazywane to dom na Górnośląskiej
(2026.01.22)

info

8  
  0