Słupki znikną ze starówki

55
12.04.2011
Słupki znikną ze starówki
Czarne słupki niebawem znikną ze Starego Miasta. Zmianie ulegnie ruch drogowy i oznakowanie w tym rejonie (fot. WS)
To, co jeszcze do niedawna było zapewnieniami i obietnicami staje się faktem. Władze Elbląga podjęły ostateczną decyzję i ze Starego Miasta usunięte zostaną czarne słupki. Zorganizowane zostaną natomiast konsultacje społeczne, by mieszkańcy wspólnie z urzędnikami zdecydowali, jak będzie wyglądał ruch drogowy w tym rejonie miasta.
Propozycji na to, jak ma wyglądać ruch drogowy na Starym Mieście jest kilka. Wiceprezydent Tomasz Lewandowski przedstawia mieszkańcom do wyboru pięć wariantów. O tym, który zostanie wprowadzony w życie zadecydują elblążanie. Swoje zdanie, opinie, poglądy na temat poszczególnych wariantów mogą Państwo przekazywać na adres mailowy Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego: zd@umelblag.pl. Natomiast 20 kwietnia o godz. 17.30 w sali 301 UM odbędą się konsultacje społeczne.
   
   Przy opracowywaniu koncepcji ruchu drogowego na Starym Mieście należy pamiętać o kilku czynnikach. Odtwarzane według historycznych parametrów ulice Starego Miasta (tj. Rybacka, Kowalska, fragmenty ul. Przymurza i Kumieli) nie są w stanie pomieścić ruchu dwukierunkowego. Na Starym Mieście muszą być pewne ograniczenia w ruchu.
   Autorzy obowiązującego na starówce planu miejscowego zachowali tę ideę, narzucając na niektórych ulicach jeden kierunek ruchu. Ulica Stary Rynek, według zapisów w planie miejscowym, ma mieć charakter reprezentacyjnego „deptaka” i w związku z tym ma być pozbawiona ruchu kołowego z wyjątkiem służb ratowniczych, porządkowych i zaopatrzenia ( poza godz. handlu).
   Ze środków własnych Miasto Elbląg realizuje w roku 2011 budowę ul. Rzeźnickiej i dwóch obiektów mostowych nad rzeką Elbląg wraz z nadbrzeżem z programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej pn: ”Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Portu Morskiego Elblągu (w obrębie Starego Miasta)”.
   Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z dnia 25.02.2011 na rok 2012 i 2013 zaplanowane zostały środki na realizację pozostałych dróg w obszarze Starego Miasta tj. ul. Studziennej (90m), Rybackiej (40m), Wieżowej (50m), Bednarskiej (80m) Kuśnierskiej (60m), Klasztornej (30m). Środki na realizację tych ulic planuje się uzyskać w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja 2007 – 2013.
   
   Przedstawiając 5 wariantów nowego układu ruchu drogowego na Starym Mieście wzięto pod uwagę następujące kryteria:
   1. komfort mieszkańców Starego Miasta, wygodne przemieszczanie się po starówce turystów odwiedzających Elbląg,
   2. zdjęcie słupków,
   3. wprowadzenie zasady skrzyżowań jako dróg równorzędnych,
   4. wprowadzenie ograniczenia wjazdu na Stare Miasto pojazdów o tonażu ponad 3,5 t w tym również zaopatrzenia, które można będzie realizować tylko w godzinach 6:00 – 9:00,
   5. wprowadzenie na drogach publicznych Starego Miasta Strefy Płatnego Parkowania, która umożliwi mieszkańcom darmowe parkowanie tylko we wnętrzach kwartałów zabudowy (na tzw. podwórkach) i na tymczasowym parkingu zlokalizowanym poza pasem drogowym przy Muzeum (ul. Zamkowa),
   6. w celu uniknięcia wprowadzania ruchu tranzytowego na teren Starego Miasta kładka na rz. Elbląg w ciągu ul. Studziennej nie może być na stałe dopuszczona do ruchu a jedynie okazjonalnie, jeśli taka potrzeba zaistnieje (poprzez zamykane i otwierane zapory drogowe).
   
   
   Wariant I – zakaz ruchu na ul. Stary Rynek

   -wjazdy na Stare Miasto oznakowane jako strefa:
   * skrzyżowań równorzędnych,
   * ograniczonej prędkości do 30 km/h,
   * ograniczonego tonażu pojazdów do 3,5 t. z tabliczką o treści: „nie dotyczy zaopatrzenia w godz. 6:00-9:00”
   -ul. Mostowa- Rzeźnicka ruch dwukierunkowy z przejazdem przez Stary Rynek,
   -ul. Studzienna na odc. 40m ( przy Wodnej) tymczasowo dwukierunkowa.
   
   Wariant II – zakaz ruchu na ul. Stary Rynek

   -wjazdy na Stare Miasto oznakowane jako strefa:
   * skrzyżowań równorzędnych,
   * ograniczonej prędkości do 30 km/h,
   * ograniczonego tonażu pojazdów do 3,5 t. z tabliczką o treści: „nie dotyczy zaopatrzenia w godz. 6:00-9:00”
   -ul. Mostowa- Rzeźnicka z przejazdem przez Stary Rynek jako drogi jednokierunkowe (wschód- zachód)
   -cała ul. Studzienna jednokierunkowa z możliwością parkowania po lewej stronie
   
   Wariant III – ul. Stary Rynek ruch dwukierunkowy z zakazem postoju

   -wjazdy na Stare Miasto oznakowane jako strefa:
   * skrzyżowań równorzędnych,
   * ograniczonej prędkości do 30 km/h,
   * ograniczonego tonażu pojazdów do 3,5 t. z tabliczką o treści: „nie dotyczy zaopatrzenia w godz. 6:00-9:00”
   -ul. Mostowa- Rzeźnicka z przejazdem przez Stary Rynek jako drogi jednokierunkowe (wschód- zachód)
   -cała ul. Studzienna jednokierunkowa z możliwością parkowania po lewej stronie
   
   Wariant IV  – zakaz ruchu na ul. Stary Rynek, który obowiązuje w dni świąteczne, soboty i niedziele w pozostałym okresie ruch drogowy, jak w wariancie III

   -wjazdy na Stare Miasto oznakowane jako strefa:
   * skrzyżowań równorzędnych,
   * ograniczonej prędkości do 30 km/h,
   * ograniczonego tonażu pojazdów do 3,5 t. z tabliczką o treści: „nie dotyczy zaopatrzenia w godz. 6.00-9.00”
   -ul. Mostowa-Rzeźnicka z przejazdem przez Stary Rynek jako drogi jednokierunkowe (wschód- zachód)
   -cała ul. Studzienna jednokierunkowa z możliwością parkowania po lewej stronie
   
   Wariant V – zakaz ruchu na ul. Stary Rynek

   -wjazdy na Stare Miasto oznakowane jako strefa:
   * skrzyżowań równorzędnych,
   * strefa zamieszkania (pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości pojazdów do 20km/h i parkowanie tylko w miejscach oznaczonych)
   * ograniczony tonaż pojazdów do 3,5 t. z tab. (nie dotyczy zaopatrzenia 6.00-9.00)
   -ul. Mostowa- Rzeźnicka z przejazdem przez Stary Rynek jako drogi jednokierunkowe (wschód- zachód)
   -cała ul. Studzienna jednokierunkowa z możliwością parkowania po lewej stronie
   
   W wariancie „VI”
prosimy o opinie mieszkańców na temat możliwości wprowadzenia dojazdu autobusów z turystami do hoteli zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. (na zasadzie TAK lub NIE).
   Zaproponowany dojazd oznaczony jest graficznie na każdym wariancie i powinien odbywać się ulicami:
   * Pocztowa - Garbary- Studzienna- Wodna (z postojem na Studziennej)
   * Wodna – Bednarska (bez postoju)
   * Zamkowa – z postojem na parkingu (poza pasem drogowym) i możliwością dalszego transportu busami pod obiekty hotelowe
   Wynika to z geometrii skrzyżowań ulic na Starym Mieście, których promienie skrętu utrudniają lub uniemożliwiają bezpieczne manewrowanie autobusami.
   
   Zachęcamy elblążan do wzięcia aktywnego udziału w dyskusji. Liczymy na aktywność naszych mieszkańców.
   
   
Kamil Czyżak, Biuro Prasowe UM w Elblągu

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Panie Czyżak, a kiedy znikną z UM towarzysze byłego prezydenta miasta i odchudzicie urząd z dublujących się, nie potrzebnych urzędasów, w ramach oszczędności?
obietnica wyborcza (2011.04.12)

info

0  
  0
to są warianty dla krajów cywilizowanych(w tym kierowców), tu to nie przejdzie, pozabijają się debile na skrzyżowaniach równorzędnych, piesi staną się celem samym w sobie, kto będzie przestrzegał zakazu parkowania(wiocha w niedzielę wjedzie pod sam ołtarz główny KŚw. M, niech już zostanie jak jest, bo może być tylko gorzej, a wariancie VI-puścić ruch samochodowy Śćieżką Kościelną. ..
sum (2011.04.12)

info

0  
  0
zamknąć starówkę dla ruchu samochodów!!! ja na starówkę nie przyjdę na spacer "slalomem między autami"
ELDO (2011.04.12)

info

0  
  0
wariant V, absolutny zakaz ruchu po starym rynku. w Gd. wokół fontanny neptuna nie jeżdzą auta. ..
finka (2011.04.12)

info

0  
  0
Ludzie! Po co likwidować te słupki? Co tam się teraz będzie działo? Zero spokoju! Chamstwo będzie się woziło po starówce! Prosty spacer będzie udręką!
Elblążanka20 (2011.04.12)

info

0  
  0
Jezu przecież chcieliście likwidacji słupków. Całe lata słuchaliśmy jak to słupki przeszkadzają. A teraz jak Lewandowski chce je zlikwidować to znów źle. To czego wy chcecie???
wopi (2011.04.12)

info

0  
  0
też jestem za jak największym zakazem ruchu samochodowego na starówce. Nigdy nie przyjdę tu z dziećmi żeby slalomem omijać samochody. Powinno się zrobić z tym porządek raz na zawsze. Zakaz ruchu nie powinien dotyczyć tylko mieszkańców i dostawy do punktów handlowych i usługowych. Prezydencie Lewandowski proszę posłuchać głosy mieszkańców
krzyskiek (2011.04.12)

info

0  
  0
rok po zdemontowaniu słupków będą stawiać nowe. .. ale może tym razem postawią takie które na czas imprez będzie można demontować, a nie ucinać kątówką :P (lub będą się np same chowały). .. DRAMAT wszędzie na świecie władze miast zamykają całe dzielnice dla ruchu samochodów osobowych - tylko w Elblągu jest na odwrót :( może tak jeszcze kino samochodowe na modłę amerykańską w miejscu galerii El :P
opty(k)mista (2011.04.12)

info

0  
  0
Jak nie przyjdziesz z dziećmi to nie zobaczą Starego Miasta ale żeś strachu narobił.
(2011.04.12)

info

0  
  0
totalny zakaz dla ruchu kołowego!. .. .to miejsce spacerów! a wariantowi VI zdecydowane NIE!! miasto mogłoby natomiast zrobić dodatkowy parking by pozbyć się aut zaparkowanych przy alejach, starówka powinna tętnić życiem, być centrum spotkań towarzyskich a nie centrum zjazdów samochodowych. .. tym bardziej, że ten nasz Stary Rynek jest mały. .. .jeszcze trochę to może i rondo zechcecie tam stworzyć; /
oxox (2011.04.12)

info

0  
  0