Jak poinformowała nas rzeczniczka prezydenta Elbląga, Joanna Urbaniak, wykonawcą robót jest konsorcjum budowlane DIW-bau mbH - ESBUD Sp. z o. o.
- Liderem konsorcjum jest elbląski oddział Dresdner Industrie und Wohnungsbaugesellschaft mbH, partnerem zaś Przedsiębiorstwo Budowlane ESBUD Sp. z o.o. w Elblągu - informuje Joanna Urbaniak.
Wykonawcę wybrano w drodze przetargu, do którego stanęło sześć firm. Oferta konsorcjum była najtańsza. Koszt robót oszacowano na 3 940 563 zł.
Teren wokół budynku od kilku tygodni jest ogrodzony. Wewnątrz trwały prace konserwatorskie, pracownicy konsorcjum zabezpieczali wszelkie cenne elementy architektury, które zachowały się do dziś. Przedwojenny budynek objęty jest bowiem nadzorem konserwatorskim. Wszelkie detale muszą być odtworzone w nowym miejscu. Zbudowany na przełomie XIX i XX wieku obiekt starsi elblążanie pamiętają jako oddział szkoły muzycznej i przychodnię. Wcześniej pełnił on funkcję lokalu mieszkalnego. Do niedawna mieściły się w nim siedziby różnych firm, a także biuro poselskie. Przez te wszystkie lata udało się jednak zachować znaczną część detali architektonicznych, m.in. malowidła ścienne, stolarkę klatki schodowej, kominek i piece kaflowe.
Kolejnym etapem są prace rozbiórkowe. Następnie budowlańcy zajmą się odtworzeniem zabytkowego obiektu na Wyspie Spichrzów. Projekt obejmuje również budowę parkingu. Teren przy ul. Warszawskiej jest przygotowywany na przyjęcie nowego budynku.
Budynek z czerwonej cegły będzie sąsiadował z inną zrekonstruowaną niedawno zabytkową willą, w której obecnie siedzibę mają elbląscy harcerze.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga".
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter