Elbląskie parkowanie ku zmianie

26
29.10.2025
Elbląskie parkowanie ku zmianie
Fot. arch. portEl.pl
Elbląski samorząd planuje zmiany dotyczące strefy płatnego parkowania w mieście. Wiążą się m. in. z wprowadzeniem programu „wElblągu”.

Elbląskie parkowanie ku zmianie
Co ma się zmienić? Według projektu uchwały, korzyści obejmą m. in. uczestników nowego programu „wElblągu”.

- W projekcie proponuje się obniżenie stawek opłaty abonamentowej za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu dla osób, które zdecydują się przystąpić do Programu „wElblągu”.

Dla uczestników Programu pozostawiona jest również możliwość bezpłatnego postoju pojazdów, w sektorze ich zameldowania (identyfikator „M”). Jednocześnie wprowadza się nowy, niskopłatny abonament „M1” z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu dla osób, które do Programu nie przystąpią ważny w sektorze ich zameldowania.

Kwoty dotyczącej powyższych ustaleń prezentujemy w dołączonej tabeli z projektu uchwały.

Propozycja zakłada również poszerzenie możliwości bezpłatnego postoju dla osób z niepełnosprawnościami z dotychczasowych wydzielonych miejsc na wszystkie miejsca postojowe, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkanek i mieszkańców naszego miasta.

- Proponowane zmiany obejmują również zastąpienie w uchwale dotychczasowego określenia „osoba niepełnosprawna” określeniem „osoba z niepełnosprawnością”, z wyjątkiem nazw własnych obowiązujących dokumentów i określeń użytych w przepisach prawa – czytamy w projekcie.

Uchwała miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2026 r.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
czekamy na podatek od wydalania CO2 przy oddechu w 2040 r. :/ może wprowadzić podatek od siadania na ławkach w parku? Rozszerzmy strefy parkowania tak, by mieszkańcy musieli płacić za postój przed domami i na terenach swoich/spółdzielnianych nieruchomości!... PS. w UK takie wałki powoli przechodzą - po blokowaniu ulic zaczynają limitować mieszkańcom ilość miejsc przed własnym domem do parkowania :o - Phil Konieczny ostatnio dobrze to podsumował... teorie spiskowe? Wkrótce rzeczywistość :/ - kwestia czasu.
NorymbergaDlaOrgówPlandemii (2025.10.29)

info

26  
  17
sqr.... yny... czekamy na podatek od wydalania CO2 przy oddechu w 2040 r. :/ może wprowadzić podatek od siadania na ławkach w parku? Rozszerzmy strefy parkowania tak, by mieszkańcy musieli płacić za postój przed domami i na terenach swoich/spółdzielnianych nieruchomości!... PS. w UK takie wałki powoli przechodzą - po blokowaniu ulic zaczynają limitować mieszkańcom ilość miejsc przed własnym domem do parkowania :o - Phil Konieczny ostatnio dobrze to podsumował... teorie spiskowe? Wkrótce rzeczywistość.
(2025.10.29)

info

13  
  18
Niech oni już odejdą z polityki, może jakaś maść na szkodniki? Najlepiej wreszcie mądrzy wyborcy.
(2025.10.29)

info

15  
  13
Czyli ewentualne korzyści ze zmian w komunikacji publicznej (tańsze bilety na krótsze przejazdy) można sobie wsadzić w buty, skoro kierowcy dostają kolejne zachęty do tańszego - albo wręcz darmowego - parkowania
Autobus (2025.10.29)
Czy ktoś wie, kto jest administratorem danych? Numer rejestracyjny samochodu nie jest potrzebny do zaparkowania, jak drukuje się bilet i umieszcza za szybą. Natomuast inwigilacja, gdzie i jak długo jest auto zaparkowane, to już narusza prywatność, szczególnie jak namierzenie właściciela jest proste. Taki Pegasusik na miarę Elblaga?
(2025.10.29)
A moim zdaniem opłatę za parkowanie powinno się ponosić za rzeczywisty czas parkowania np. załatwiam sprawę w urzędzie miejskim i nie wiem ile czasu mi to zajmie więc jeżeli przekroczę czas narażam się na konsekwencje, albo tracę bo zapłaciłem za godzinę, a odjeżdżam po 20-tu minutach. Parkomat gotówki nie zwróci.
oszukanynaparkomat (2025.10.29)
Z tą nowomową to już trochę przerost formy nad treścią, nie róbmy z niepełnosprawnych jakiś mazgai, czym innym jest ktoś nienormalny a czym innym osoba z nienormalnym, czym innym karabin a osoba z karabinem. Mówiąc teraz osoba z niepełnosprawnością to jak byśmy obrażali osobę która jej towarzyszy. Nie wiem po co ta zmiana formy przymiotnikowej na rzeczownik, to tak teraz może zawody, wojskowy - osoba z wojska, posterunkowy - osoba z posterunku. Przepraszam brzmi infantylnie żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie.
(2025.10.29)

info

14  
  2
Gdyby nie antypolski rząd POPISu i ich POPISOWe kolesiostwo w spółkach i władzach miast to by takiej lipy nie było. Kiedyś byli jedną partią, teraz udają, że nie są. W myśl zasady " raz my, raz wy " i nikt nie siedzi a w TV w antypolskich mediach rozgrywa się teatrzyk. Ekipa POPIS głosuje tak samo, wystarczy sprawdzić głosowania w internecie ale to zbyt duży wysiłek intelektualny dla wyborcy POPISu.
CPK - Cały Popis Kradnie. (2025.10.29)

info

9  
  11
@Autobus - Powiem ci człowieku, że samochód jednak został spopularyzowany już jakiś czas temu, jeśli jeszcze tego nie zrozumiałeś może żyjesz umysłowo w zamierzchłych czasach?
chyba_koniem_jeździ (2025.10.29)
@oszukanynaparkomat - Ściągnij sobie aplikację mobilet na smartfona i płacisz za faktyczny czas parkowania.
szczęśliwyemeryt (2025.10.29)