W swojej sondzie zadaÅ‚em jedno pytanie: „Czy podoba siÄ™ Pani/Panu to, w jaki sposób wyglÄ…da i jak odbudowywana jest nasz elblÄ…ska starówka?”
W sondzie wzięło udział 100 osób w wieku od 18-45 lat, czyli ludzie, którzy jeszcze mogą dużo zdziałać w naszym mieście.
Zdania raczej nie były podzielone, 74 proc. ankietowanych (74 osoby) odpowiedziało, że podoba im się renowacja naszej starówki a tylko 26 proc. (czyli 26 osób) odpowiedziało, że odbudowywana starówka im się nie podoba. Niektóre z osób zarzucały, że nie nawiązuje do tej sprzed wojny, a budynki wyglądają nowocześnie i sztucznie.
Przypomnijmy, że elbląska starówka została prawie doszczętnie zrujnowana podczas II wojny światowej, a cegły, które zostały po zburzonych budynkach, były wywożone na odbudowe gdańskiej starówki.
W chwili obecnej na starówce jesteśmy świadkami wielu wykopalisk, renowacji i odbudowy części budynków oraz remontów ulic (np. kończący się remont ulicy Kowalskiej). Również niedawno na starówce powstał nowy budynek biurowy, który swoim wyglądem kompletnie nie nawiązuje do reszty starówki np. do mieszczącej się obok katedry, która niedawno doczekała się prac konserwatorskich wschodniej nawy i czeka na kolejne.
Już niedługo zaczynają się prace konserwatorskie ścieżki kościelnej, które pochłoną 40 tys. zł z budżetu miasta.
Na stronie internetowej UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa WarmiÅ„sko-Mazurskiego można przeczytać o zmianach w programie „Rewitalizacji centrum miasta - rozwoju funkcji turystycznych”. W zmianach tych uwzglÄ™dniono miÄ™dzy innym (w ElblÄ…gu) oczyszczenie i pogłębienie fosy staromiejskiej, budowÄ™ ciÄ…gu pieszo-spacerowego, zagospodarowanie północnego i poÅ‚udniowego przyczółka i dostosowanie ich do funkcji przystani jachtowej, umocnienie brzegów, budowÄ™ pomostów cumowniczych, zlokalizowanie tam obiektów z repliki osady Truso, realizacje projektów drogowych i zagospodarowanie nadbrzeża od strony rzeki ElblÄ…g oraz budowÄ™ Ratusza Miejskiego. Wszystkie te dziaÅ‚ania sÄ… kolejnym etapem odbudowy zabytkowego Starego Miasta ElblÄ…ga. Szacowana wartoÅ›ci inwestycji to 53 mln zÅ‚.
Zmiany, jakie zajdą na starówce, na pewno będą miały wielki wpływ na turystykę naszego miasta. Z niecierpliwością czekam na zakończenie inwestycji i efekt końcowy, który, mam nadzieję, będzie się podobał mieszkańcom naszego miasta.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter