ElblÄ…ska starówka - piÄ™kna czy „sztuczna”?

16
20.10.2008
ElblÄ…ska starówka - piÄ™kna czy „sztuczna”?
Po wielu artykułach, które przeczytałem na temat tego, że nasza starówka jest sztuczna i nie nawiązuje swoim wyglądem do tej z przed wojny, postanowiłem zapytać mieszkańców Elbląga, co myślą na ten temat.
W swojej sondzie zadaÅ‚em jedno pytanie: „Czy podoba siÄ™ Pani/Panu to, w jaki sposób wyglÄ…da i jak odbudowywana jest nasz elblÄ…ska starówka?” W sondzie wzięło udziaÅ‚ 100 osób w wieku od 18-45 lat, czyli ludzie, którzy jeszcze mogÄ… dużo zdziaÅ‚ać w naszym mieÅ›cie. Zdania raczej nie byÅ‚y podzielone, 74 proc. ankietowanych (74 osoby) odpowiedziaÅ‚o, że podoba im siÄ™ renowacja naszej starówki a tylko 26 proc. (czyli 26 osób) odpowiedziaÅ‚o, że odbudowywana starówka im siÄ™ nie podoba. Niektóre z osób zarzucaÅ‚y, że nie nawiÄ…zuje do tej sprzed wojny, a budynki wyglÄ…dajÄ… nowoczeÅ›nie i sztucznie. Przypomnijmy, że elblÄ…ska starówka zostaÅ‚a prawie doszczÄ™tnie zrujnowana podczas II wojny Å›wiatowej, a cegÅ‚y, które zostaÅ‚y po zburzonych budynkach, byÅ‚y wywożone na odbudowe gdaÅ„skiej starówki. W chwili obecnej na starówce jesteÅ›my Å›wiadkami wielu wykopalisk, renowacji i odbudowy części budynków oraz remontów ulic (np. koÅ„czÄ…cy siÄ™ remont ulicy Kowalskiej). Również niedawno na starówce powstaÅ‚ nowy budynek biurowy, który swoim wyglÄ…dem kompletnie nie nawiÄ…zuje do reszty starówki np. do mieszczÄ…cej siÄ™ obok katedry, która niedawno doczekaÅ‚a siÄ™ prac konserwatorskich wschodniej nawy i czeka na kolejne. Już niedÅ‚ugo zaczynajÄ… siÄ™ prace konserwatorskie Å›cieżki koÅ›cielnej, które pochÅ‚onÄ… 40 tys. zÅ‚ z budżetu miasta. Na stronie internetowej UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa WarmiÅ„sko-Mazurskiego można przeczytać o zmianach w programie „Rewitalizacji centrum miasta - rozwoju funkcji turystycznych”. W zmianach tych uwzglÄ™dniono miÄ™dzy innym (w ElblÄ…gu) oczyszczenie i pogłębienie fosy staromiejskiej, budowÄ™ ciÄ…gu pieszo-spacerowego, zagospodarowanie północnego i poÅ‚udniowego przyczółka i dostosowanie ich do funkcji przystani jachtowej, umocnienie brzegów, budowÄ™ pomostów cumowniczych, zlokalizowanie tam obiektów z repliki osady Truso, realizacje projektów drogowych i zagospodarowanie nadbrzeża od strony rzeki ElblÄ…g oraz budowÄ™ Ratusza Miejskiego. Wszystkie te dziaÅ‚ania sÄ… kolejnym etapem odbudowy zabytkowego Starego Miasta ElblÄ…ga. Szacowana wartoÅ›ci inwestycji to 53 mln zÅ‚. Zmiany, jakie zajdÄ… na starówce, na pewno bÄ™dÄ… miaÅ‚y wielki wpÅ‚yw na turystykÄ™ naszego miasta. Z niecierpliwoÅ›ciÄ… czekam na zakoÅ„czenie inwestycji i efekt koÅ„cowy, który, mam nadziejÄ™, bÄ™dzie siÄ™ podobaÅ‚ mieszkaÅ„com naszego miasta.
Damian Sobczak

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Może w tych 53mln PLNów przewidziano też jakąś część na toalety publiczne w trosce o tysiące turystów jacy kiedyś się pokażą w naszym pięknym mieście, bo krzaków nam nie przybywa.
Dinaeel (2008.10.20)

info

0  
  0
najwięcej cegieł z elbląskiej starówki pochłonęła odbudowa Warszawy
(2008.10.20)

info

0  
  0
Raczej jako gruz na podkłady drogi.
(2008.10.20)

info

0  
  0
Przypomnijmy, że Starówka w Gdańsku to w 85% REKONSTRUKCJA (np. Złota Kamienica, Dwór Artusa itd. ), podobnie odbyło się w Münster, w Norymberdze i wielu innych miastach. Jeżeli następne rekonstrukcje na elbląskiej Starówce będą prowadzone w tak wzorowy sposób jak kamienica na rogu Kowalskiej/Przy Murze (dzisiaj hotel Pod Lwem) - np. Pod Wielbładem, Dom Octowy, Dom Królewski, czy gotycka - Ed. Witteck, to można mieć nadzieję, że nasza Starówka będzie również się podobała jak gdańska.
ul. Garbary (2008.10.20)

info

0  
  0
Malkontenci, lepszy rydz niż nic. A zawsze może być lepiej. Minie kilka lat i będzie już normalna starówka. (Tylko te słupki :-( )
bruk (2008.10.20)

info

0  
  0
Tak w ogóle to się trzeba zastanowić czy to coś można nazywać 'starówką' bo poza miejscem, gdzie kiedyś stały kamienice, kościołem, galerią, bramą i biblioteką to nie bardzo jest związek ze starówką, w gdańsku nawet jak odbudowano to w starym stylu, a u nas to jest normalna dzielnica z zabudową szeregową to raczej "szeregówka" niż "starówka"
szeregowy (2008.10.20)

info

0  
  0
Tym, którym się nie podoba obecna starówka niech wrócą do czasów komuny. Wtedy to właśnie jacyś mądrzy wymyślili budowę wieżowców na starym mieście. Chwała, że do tego nie doszło bo dziś mielibyśmy starówkę, że głowa mała. Jedyne co trzeba zmienić to zdecydowanie przyspieszyć budowę pozosałych kamienic. Śmiech ogarnia jak się patrzy na budowę kamienic przy poczcie głównej, a będzie to już kilka ładnych lat. Zdecydowanie trzeba to przyspieszyć, a będzie to z korzyścią dla wszystkich.
Albert S. (2008.10.20)

info

0  
  0
Elbląska starówka nie istnieje od czasów wojny. Nie ma sensu oglądanie się za siebie. Jestem zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań. A z tymi cóż, chyba mogłoby być lepiej. Oczywiście nowe kamienice wyglądają znacznie lepiej niż te, które budowane były na początku lat 90.(koszmar!) niemniej do ideału wciąż daleko. Przydałaby się jakaś architektoniczna konsekwencja, gdyż tej bardzo brakuje nawet w tak pozornie prostym aspekcie jak wysokość ciągu kamienic (kłaniają się ostatnie wyczyny Mytycha, jedne wyższe drugie niższe a wszystkie tuż obok siebie).
Sven (2008.10.20)

info

0  
  0
Po pierwsze trzeba ją skończyć. Po drugie musi nabrać życiowej patyny. Po trzecie trzeba się z nią utożsamiać. Musi w niej zaistnieć jakiś swoisty klimat. Myślę, że nie zaszkodzi jej odrobina jarmarczności. Katalogowe zdjęcia nie oddają charakteru miejsca, trzeba to wszytko wypracować-doprawić, dodać smaku-tchnąć codzienność.
(2008.10.20)

info

0  
  0
W tej chwili ona jest jakby odcięta torami tramwajowymi od reszty miasta. Można tam iść niczym odświętnie do Katedry. Jest interesującym obrazkiem w domowym przedpokoju. Trzeba coś zrobić, by była salonem miasta.
(2008.10.20)

info

0  
  0