Śmiecił w lesie. Zapłacił mandat i musiał posprzątać

19
13.11.2025
Śmiecił w lesie. Zapłacił mandat i musiał posprzątać
Fot. Nadleśnictwo Elbląg
W minionym tygodniu strażnicy leśni Nadleśnictwa Elbląg we współpracy z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Elblągu odszukali i ukarali osobę, która wyrzuciła śmieci do lasu. W tym przypadku w wykryciu sprawcy pomogły fotopułapki nadleśnictwa, dzięki którym namierzony został samochód sprawcy.

Sprawca wykroczenia nie tylko zapłacił mandat karny, ale także musiał posprzątać śmieci. Tym razem były to śmieci budowlane, a więc jeden z rodzajów śmieci najczęściej wyrzucanych do lasu. Straż leśna i policja oprócz pułapek wykorzystuje miedzy innymi także drony, co znacznie większa wykrywanie sprawców tego procederu. Nieocenione są także częste patrole lasu, realizowane również we współpracy straży leśnej z różnymi służbami. Strażnicy leśni Nadleśnictwa Elbląg współpracują w tym zakresie nie tylko z Komendą Miejską Policji w Elblągu ale także z innymi komisariatami policji naszego regionu, jak chociażby z komisariatem Policji w Tolkmicku.

Śmiecił w lesie. Zapłacił mandat i musiał posprzątać
Fot. Nadleśnictwo Elbląg
Nadleśnictwo Elbląg oprócz wykrywania sprawców zaśmiecania lasu, zajmuje się również jego sprzątaniem, zarówno przy obiektach turystycznych jak i w innych miejscach w lesie. Co roku w związku ze zbieraniem śmieci i ich utylizacją Nadleśnictwo Elbląg wydaje ponad 100 tys. zł.

Zalegające w lesie odpady nie tylko są nieestetyczne i wydzielają szkodliwe substancje, ale także stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzą. Często nieświadome zagrożenia spożywają niezdrowe dla nich produkty, wraz z opakowanymi co może doprowadzić do ich śmierci. W przypadku mniejszych zwierząt, niektóre pojemniki czy opakowania stają się dla nich śmiertelną pułapką.

 

Apelujemy o nieśmiecenie w lesie.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Niech nasza STRAŻ MIEJSKA uczy się od leśników i zamontuje foto pułapki przy garażach na Grunwaldzkiej, . ZBK sprząta a wciąż śmieci przybywa, a Strażnicy zahipnotyzowani skąd to się wzięło-niech Pan złoży zawiadomienie na policji.
Real (2025.11.13)
Nie wiem, co mają semici do lasu, ale warto by sie temu przyjrzeć!
Korektor (2025.11.13)

info

8  
  5
Kary/Mandaty za śmiecenie są niestety zbyt małe, wielu brudasów woli takie śmieci budowalne wywalać do lasu, bo koszt kontenera to prawie 2000zł a mandat jeśli ktoś ich złapie do 500zł.
tajnnny (2025.11.13)

info

27  
  0
Wyrzucają do lasu, bo drogie opłaty a od stycznia jeszcze więcej śmieci będzie w lasach.
waldek123 (2025.11.13)
Witam przy ul jodlowej w Dabrowie jest stolarnia A pan Andrzej U nadal pali odpadami i nic z tym nie robi SM
Olaffff (2025.11.13)

info

9  
  3
Najbardziej szkodliwym śmieciem w Polsce jest POPIS.
Joyoxyzjo (2025.11.13)
Jaką ów "śmieciarz" zapłacił karę finansową i kto to zacz?
(2025.11.13)

info

17  
  0
Powinien być upubliczniony wizerunek śmieciarza.
(2025.11.13)

info

13  
  0
Uważam, że za mało się mówi w Szkole jak i w domu o zachowani miłego wyglądu naszego otoczenia.
Kondek (2025.11.13)

info

4  
  1
A co z tymi, którzy śmiecą w mieście. Wystarczy jedna patologiczna w bloku i już jest totalny bałagan , butelki, śmieci itd... Dzielnucowi może byście się wzięli do pracy? A straż miejska? U mnie jest jedna owca i jej kryminalista, a bałagan jak na śmierniku...
(2025.11.13)