Serial z pogłębianiem zbliża się do końca

24
01.04.2026
Serial z pogłębianiem zbliża się do końca
(fot. Urząd Morski w Gdyni)
Co dalej z pogłębianiem toru na rzece Elbląg? Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał w ostatnich dniach decyzję, która umożliwi pogłębienie ostatniego 3-kilometrowego odcinka rzeki aż do terminala przy ul. Radomskiej.

By statki o długości do 100 m, szerokości do 20 m i zanurzeniu do 4,5 metra mogły dotrzeć przez przekop Mierzei do Elbląga, konieczne jest pogłębienie toru wodnego na całej jego długości. Docelowe parametry są już osiągnięte na torze na Zalewie Wiślanym, do stycznia 2027 roku ma zakończyć się pogłębianie 7,5-kilometrowego odcinka rzeki Elbląg (realizuje je za 51 mln zł konsorcjum firm Hegemann i Van Den Herik Kust-En Oeverwerken). Do pogłębienia pozostanie 3-kilometrowy odcinek do terminala przy ul. Radomskiej, gdzie nie będzie wybetonowanych nabrzeży jak w pozostałej części rzeki.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał w ostatnich dniach decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jakie należy spełnić, by dokończyć pogłębianie rzeki. To niezbędny dokument, by Urząd Morski mógł ubiegać się o pozwolenie na budowę i następnie ogłosić przetarg.

„Inwestor musi przede wszystkim ograniczyć wpływ prac czerpalnych w korycie rzeki na ryby i w związku z tym uwzględnić okres migracji zstępującej węgorza oraz okres tarła ciosy. Prace związane z usuwaniem drzew i trzciny powinny odbywać się poza sezonem lęgowym ptaków – informuje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. - Urobek niezanieczyszczony, powstały w wyniku prac czerpalnych, powinien być transportowany za pomocą barek lub szaland i powtórnie wykorzystany, np. do nadbudowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Z kolei urobek zanieczyszczony wymaga szczególnego postępowania ze względu na potencjalne zagrożenie dla środowiska - powinien być transportowany na nabrzeże portowe, a następnie przekazany do dalszej utylizacji lub unieszkodliwienia.

Tor wodny po pogłębieniu będzie miał 36 m szerokości w dnie i 5 m głębokości. Jego częścią będzie obrotnica dla statków na wysokości rozwidlenia rzeki Elbląg i Kanału Jagiellońskiego. W tym miejscu akwen ma mieć 160 m szerokości, by umożliwić statkom bezpieczny zawrócenie.

Urząd Morski zapewnia, że cały tor wodny będzie gotowy w 2027 roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
tak, faktycznie - akcja pogłębiamy dno i trzymamy się koryta
unduś (2026.04.01)
A jak się bedzie statek poruszał pomiędzy obrotnicą a portem? Czy w drodze do portu bedzie obracał sie w obrotnicy i kolejne 2 km bedzie płynął do portu na biegu wstecznym, czy też najpierw bedzie płynął do tyłu z poru do obrotnicy, tam sie bedzie obracal i płynął na Zalew? Czy jestbktos kto wie jak sie to bedzie odbywało?
(2026.04.01)
@unduś - ty działasz w ramach akcji " Wiejski głupek"
grad (2026.04.01)
Dziękujemy łaskawy urzedniku z Olsztyna za pozwolenie pogłębienia rzeki Elbląg :D jesteś cudowny, elblazanie POzdrawiaja Olsztyn i uśmiechają się szeroko :D
(2026.04.01)
Biała kiełbasa... tfu, wyborcza kiełbasa rzucona przed świętami. Temat w przeciwieństwie do rzeki Elbląg, głęboki i szeroki. Ku uciesze ludzi powszechnych i tych, którym się wydaje, że są mądrzejsi niż inni (tak, tylko się wydaje). To teraz ci pierwsi przyklasną, a ci drudzy będą wylewać swoje niby-mądrości i spierać się z innymi mądrymi. I tak upłynie kawałek czasu do kolejnej kiełbaski.
kiełbie_we_łbie (2026.04.01)

info

4  
  3
Olsztyn? A co to wogóle jest?
ol_szczyn (2026.04.01)
To już w Elblągu nie ma nikogo co wyda decyzję tylko olsztyn musi się wtrącać do spraw Elbląga. Kiedy wreszcie olsztyniaki się od Elbląga.
(2026.04.01)

info

8  
  1
Patykiem na wodzie pisany scenariusz do 2027r. Władza się zmieni. Prędzej organizację World Cup od FIFA dostaniemy niż ten port ruszy.
(2026.04.01)
Dzięki naszemu kochanemu senatorowi z KO to dostaliśmy. Dziękujemy uniżenie. Teraz czekamy kiedy powstanie port. Chyba w 2050 roku, jak dobrze pójdzie.
WET (2026.04.01)

info

7  
  0
Zapomnieliście w Chinach zamówić statki tzn. barki ale najpierw zapomnieliście wybudować port.... niekończący się serial topienia pieniędzy w..... błocie
(2026.04.01)

info

5  
  3