Przymiarki do nowego osiedla przy Częstochowskiej

36
12.11.2025
Przymiarki do nowego osiedla przy Częstochowskiej
(fot. Mikołaj Sobczak)
Między ulicami Częstochowską, Legionów i ks. Tylutkiego mają powstać trzy wielorodzinne budynki mieszkalne z trzypoziomowymi garażami. Inwestor – deweloper z Ostródy - niedawno uzyskał od władz Elbląga tzw. decyzję środowiskową, która jest niezbędna do ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Inwestorem jest ostródzki deweloper Ekobud, który w listopadzie 2024 roku wylicytował kompleks działek o powierzchni prawie 2,1 hektara za 8,2 mln zł netto (przy cenie wywoławczej 4,3 mln zł). Według planu zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną z usługami i terenami zielonymi.

- Przeznaczenie podstawowe terenu to zabudowa mieszkaniowa z zielenią towarzyszącą wraz z nieuciążliwymi usługami o charakterze szczególnie osiedlowym w dolnych kondygnacjach zabudowy od strony ul. Królewieckiej i ul. Częstochowskiej oraz podziemny dwukondygnacyjny parking ogólnodostępny Charakter zabudowy – pierzejowy w formie domkniętego kompozycyjnie kwartału. Wnętrza zespołu lub zespołów budynków należy zagospodarowywać kompleksowo, w formie dziedzińca lub dziedzińców, w celu wytworzenia atrakcyjnej przestrzeni skupiającej mieszkańców i użytkowników sieci usług, unikając efektu zaplecza. Wyklucza się garaże wolnostojące. Zabudowa większości terenu powinna przebiegać łącznie z realizacją dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego na minimum 400 miejsc, wykorzystując maksymalnie uwarunkowania terenu – zakładał przetarg w tej sprawie.

Inwestor na czas inwestycji będzie musiał zbudować tymczasową drogę z płyt betonowych, która połączy ul. Częstochowską z istniejącym odcinkiem od strony ul. Legionów, a docelowo utworzyć stały dogodny dojazd na mocy tzw. umowy drogowej z miastem.

Ekobud uzyskał już od władz miasta tzw. decyzję środowiskową, która umożliwia ubieganie się o pozwolenie na budowę. Chce tu zbudować trzy wielorodzinne budynki wraz z podziemnymi garażami (od jednego aż do trzech poziomów), parkingami naziemnymi i drogami wewnętrznymi i oświetleniem.

- Teren zostanie przekształcony i utwardzony, co będzie skutkowało usunięciem wierzchniej warstwy ziemi i roślinności. Działania te wpłyną na ograniczenie naturalnej, gruntowej retencji wodnej i przyczynią się do zwiększania spływu powierzchniowego. W celu ograniczenia negatywnych oddziaływań na środowisko przewidziano wykonanie terenów zielonych, nasadzeń zastępczych, a kanalizacja deszczowa zostanie wyposażona w urządzenia podczyszczające wody opadowe przed wprowadzeniem do zbiornika – czytamy m.in. w decyzji środowiskowej.

Zgodnie z założeniami przetargu, inwestycja musi się zacząć najpóźniej w 2029 roku, a zakończyć w 2032 r.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Szkoda tego terenu zielonego i płuc w samym centrum miasta ale skoro tu można wyciąć wszystko w pień to jestem na TAK przy kontynuowaniu ulicy Wschodniej i to od zaraz!
(2025.11.12)
HAHAHAHA dla kogo te mieszkania? Widzieliście ile pustych mieszkań? Non stop ciemno, firan nawet nie ma. A ile na wynajem stoi.... ceny z kosmosu i liczą, że kogoś w Elblągu stać na 3500 co miesiąc płacić. Wy ludzie zejdźcie na ziemię.... Elbląg to kropeczka na mapie wielkiego świata. W Elblągu nie ma roboty... a jak jest to zarobisz max 4-5k i co Ty masz jeszcze 3/4 klocki za czynsz w elblazkowie płacić? Hahah
(2025.11.12)
Zapomniałeś dodać, że z roku na rok liczba mieszkańców leci na łeb na szyję. Niedługo będzie poniżej 100 tys mieszkańców.
(2025.11.12)
No to zapraszam do i wędrowania w Elbląg. Studentów nie ma, pracy nie ma. Więc zakup mieszkania nawet inwestycyjne pod wynajem to ktoś na główkę upadł.
(2025.11.12)

info

36  
  11
ówi się o ekologii - dosadzić drzewa, będzie piękny park
elb 54 (2025.11.12)
Bez przesady. Krzaczory, sralnia dla psów, wysypisko śmieci a nie zielone płuca tu są.
(2025.11.12)
@elb 54 - Park? Będzie? Jak wybudują w tym miejscu osiedle to będzie tylko betonoza a park to na ścianie budynku jako mural.
(2025.11.12)
A jednak skrawek zieleni a latem chłodu i cienia a jak to wyrżną w pień to nawet piesek po tym betonie latem łapki sobie odparzy.
(2025.11.12)
Pierw to trzeba przebudować skrzyżowanie legionow Piłsudskiego i Piłsudskiego królewiecka. Zaraz nowe na fromborskiej będą kończyć. Zakorkujecie ta część miasta.
wichura (2025.11.12)
Super sprawa, tylko tak projektować, by oszczędzić ten piękny teren zielony. Przypominam " Naczelnemu Architektowi Miasta ", że puste place, bez drzew to czekają cierpliwie na zabudowę w Śródmieściu Elbląga.
(2025.11.12)

info

24  
  2