„Łobuzerskie elementy niszczyły instalacje oświetleniowe” (Głos z przeszłości, odc. 1)

20
25.07.2021
„Łobuzerskie elementy niszczyły instalacje oświetleniowe” (Głos z przeszłości, odc. 1)
Głos Wybrzeża nr 6 (1950 r.)
Na portEl.pl rozpoczynamy nowy cykl, w którym na wyrywki sprawdzamy, jakie informacje o Elblągu mogliśmy dawniej znaleźć w powojennej prasie. Na warsztat bierzemy "Głos Wybrzeża", a startujemy w roku 1950. Co o mieście pisała ówczesna prasa?

Nasz cotygodniowy przegląd prasy sprzed paru dekad zaczynamy – na przekór trwającym obecnie upałom – od zimowych wiadomości z 1950. Co na początek? Najwięcej uwagi poświęcimy szalejącemu wandalizmowi na ulicach miasta. To oczywiście nie wszystko, bo dowiemy się co nieco także o problemach z zakupem biletów kolejowych czy darmowych występach artystycznych dla przodowników pracy. Zapraszamy na podróż w czasie...

 

Nie wolno tolerować niszczenia lamp ulicznych

"Przy odbudowie planowej sieci oświetlenia miasta, jaką rozpoczęto przed przeszło 2 laty, przede wszystkim zainstalowano oświetlenie gazowe na ulicach, które posiadały odpowiednie przewody, wymagające niezwłocznego remontu. Ul. 1 maja, Plac Słowiański i dolny odcinek ul. Królewieckiej zostały oświetlone najwcześniej. Prace zostały wykonane dużym wysiłkiem Gazowni Miejskiej. Ulice te były przez pewien czas dobrze oświetlone. Ale z biegiem czasu ilość punktów świetlnych zaczęła się zmniejszać. Łobuzerskie elementy niszczyły instalacje oświetleniowe, tłukąc klosze, o które było i jest bardzo trudno na naszym rynku. Skierowany przed rokiem apel do społeczeństwa o opiekę nad urządzeniami oświetleniowymi i o walkę ze szkodnictwem nie odniósł rezultatu, skoro na ulicach ilość punktów świetlnych spadła do minimum. Winę ponosi tu zarówno młodzież, która za przedmiot swych zabaw wybrała latarnie, jak i starsi, którzy tolerowali wypadki niszczenia lamp.

Trudno określić, kiedy ponownie rozbłysną światłem uszkodzone latarnie. Zarząd Miejski, który zwraca dużą uwagę na oświetlenie ulic, czyni starania o zakup kloszów i urządzeń samoczynnych do latarni, ale jest uzależniony od terminów dostawy. Niewątpliwie w niedługim czasie sieć oświetlenia gazowego ulic zostanie uzupełniona. Wówczas obowiązek troski o sprawne jej funkcjonowanie spadnie ponownie na całe społeczeństwo. Opieka nad tym wspólnym dobrem musi być udziałem wszystkich" (Głos Wybrzeża nr 6, 1950 r.).

 

Usprawnić sprzedaż kolejowych biletów miesięcznych

„Pracownicy, zatrudnieni na trasie Elbląg-Braniewo, a zamieszkujący w Elblągu, zmuszeni są nabywać bilety miesięczne w kasie kolejowej, na dworcu Elbląg – Miasto. W dniu 3 stycznia kilkunastu pracowników, powracających wieczornym pociągiem, przychodzącym z Braniewa o godz. 18,45 udało się na stację celem zakupienia biletów. Kasę zastali zamkniętą. Poszukiwania kasjera nie odniosły skutku. Kasa powinna być czynna również wieczorem, by powracający z pracy mieli możność zakupić bilety miesięczne” (GW nr 6, 1950 r.).

 

Znana lekkoatletka Elbląga w kadrze narodowej

„Znana elbląska lekkoatletka młodzieżowa Aleksandra Tomaszewska, która zajęła VI miejsce w skali ogólnokrajowej w rzucie dyskiem i kulą, została zaliczona do kadry reprezentacyjnej i wyjechała na obóz kondycyjny do Zakopanego” (GW nr 6, 1950 r.).

 

Zostanie otwarta ślizgawka miejska

„Z chwilą ustalenia się mrozów, na terenie Miejskich Basenów Kąpielowych zostanie otwarta ślizgawka miejska. Ślizgawka będzie oświetlona i otrzyma prawdopodobnie instalację megafonową” (GW nr 6, 1950 r.).

 

Bezpłatne przedstawienie dla przodowników pracy

„Zespół artystyczny Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Elblągu odegra w dniu 6 bm. o godz. 20,15 w kinie „Mars” komedię Rapackiego „Ja tu rządzę”.

100 przodowników pracy zgłoszonych przez rady zakładowe oraz 50 aktywistów instytucji społecznych otrzyma bezpłatne bilety wstępu” (GW nr 6, 1950 r.).

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No i czy za komuny nie było lepiej? Tylko ten wraży element łobuzerski a antysocjalistyczny wciąż ten sam - reakcja pozostanie reakcją, jak świat światem. Tylko re-edukacja przez pracę dla społeczeństwa może tu pomóc. I słuszne opodatkowanie:)#TaxTheRich 🚩
lubie.kefir (2021.07.25)
O, kolej nadzalewowa działała. I ludzie wieczorami nawet chcieli nią do roboty jeździć. Z Elbląga. Za komuny! Nie może to być, to jakaś anty-liberalna, reżimowa propaganda i złe języki ludzkie.
RobertKoliński (2021.07.25)

info

10  
  8
KOMUNA BUDUJE, LIBERAŁ RUJNUJE! 🚩 [Dla przypomnienia starszym i dla wiedzy młodzieży, wycinek z prasy równie dla niej zamierzchłej, a jakże jednak nam bliskiej:)Tygodnik NIE, 1991 r. ] #balceroidyzm, #styropiany, #3rp, #NiszczNeoliberalizm
RobertKoliński (2021.07.25)
No właśnie - Głos Wybrzeża, a nie jakaś Gazeta Olsztyńska. Ciekawe czemu skoro wmawiają nam, że jesteśmy "odwieczną Warmią i Mazurami"? :)
Do_pomorskiego (2021.07.25)
@RobertKoliński - "KOMUNA BUDUJE, LIBERAŁ RUJNUJE!"- a pisowiec taki jak ty. .. szkodzi
(2021.07.25)
@Do_pomorskiego - Bo za komuny prawdę pisali:)Tylko reakcyjny element i styropianowa łobuzerka opłacana przez wiadome siły jątrzyła, psuła instalacje służące oświecaniu społeczeństwa i sypała piasek w tryby, zaś naiwne społeczeństwo tej propagandzie uwierzyło i teraz macie/mamy; Elblag w Olsztynie, zaś w ratuszu. .. aspołeczne neoliberały;
RobertKoliński (2021.07.25)
Od 1956 do 1976 roku "Głos Wybrzeża"na terenie byłego powiatu elbląskiego i oczywiście Elbląga ukazywał się jako "Głos Elbląga". Różnił się tym, że w wydaniach na ten teren jedna strona dotyczyła spraw miasta i powiatu Elbląg. Od wtorku do piątku była to ostatnia strona gazety, a w poniedziałki i edycji na sobotę i niedzielę wewnątrz numeru.
exCzytelnik (2021.07.25)

info

8  
  0
czyli było to samo co dzisiaj
Hjn (2021.07.25)
@Hjn - Nieprawda, działało Kąpielisko Miejskie (ślizgawka), jeździła nadzalewówka, ludzie mieli pracę a jej przodownicy darmowe bilety na wydarzenia kulturalne (!)- było znacznie lepiej:)[Przecież pamiętamy jakie na elbląskim Dworcu Głównym mecyje przez lata całe się jeszcze do niedawna działy z 1 (sł. : jedną)kasą biletową; Elbląga-Zdroju nie wspomnę; ]
lubie.kefir (2021.07.25)
na dolince nowe lawki postawiono juz ktos pil piwo potlukl szklo, taka jednostka wojskowa ma 20 kamer a na dolince nie mozna jednej postawic, dlaczego ? bo ktos musialby wziac sie do pracy i reagowac gdy ktos bedzie pił alkohol, ale lepiej jak nikt nic nie widzial a policja pojedize sie opalac za miasto
(2021.07.25)

info

7  
  2