Niewybuch w parku Traugutta

29
08.10.2025
Niewybuch w parku Traugutta
(fot. Komenda Miejska Policji w Elblągu)
Podczas modernizacji alejek w parku Traugutta natrafiono na znalezisko z czasów II wojny światowej. Pod chodnikiem znajdował się granat moździerzowy kalibru 75 mm.

Granat znaleziono podczas modernizacji alejek w parku Traugutta. Na miejscu jest policyjna grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Powiadomiono także saperów, którzy zabiorą i zneutralizują niewybuch na poligonie.

But i długopis są na zdjęciu celowo, by odzwierciedlić wielkość przedmiotu.

Przypominamy też historię znalezienia płyt nagrobnych w parku Traugutta: Liny Klein oraz Eduarda Witteka. Do pierwszego odkrycia doszło podczas budowy tężni, do drugiego - również podczas remontu alejek. Przypomnijmy, że do 1945 roku na tym terenie znajdował się cmentarz św. Anny.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gdzie, w parku? Gdzie dokładnie
Kqrkekek (2025.10.08)
Czy ten niewybuch ma coś wspólnego z trenerem Olimpii, którego zarząd tež unieszkodliwił
Bomba.. (2025.10.08)
No cóż ? Ziemia pokryje wszystko, szkielety i niewypały to norma w kraju gdzie była wojna !
(2025.10.08)

info

22  
  2
No ale ten but wygląda na obsikany - czy to ze strachu panie redaktorze? - redaktor też człowiek I ma prawo się czasem bać, nawet jeśli odkryje coś niespodziewanie.
BBT. (2025.10.08)
W kwestii różnych znalezisk to pamiętam jak przed kilkunastoma laty kopali przez park parucentymetrowy rowek na jakieś kable. Fragmenty pomników walały sie wszędzie. ktoś nawet ułożył z fragmentów cały napis nagrobny z nazwiskiem i datami. Jak dla mnie to wskazuje na to jak niechlujnie podeszli do zrobienia w tym miejscu parku. Kilka centymetrów pod ziemia niewybuchy, tablice nagrobne etc.... Kiepskie miejsce na wypoczynek.
(2025.10.08)
Może by tak w razie odkopania nagrobków zrobić lapidarium w miejscu nieistniejącego kościóła Św. Anny.
Miłośnik zabytków (2025.10.08)

info

15  
  2
@BBT. - Oj dowcipnisiu.. to moze pomogę- deszcz, park, zmoknąć.. a teraz połacz kropki i tylko się nie pomyl. Trzymam kciuki
(2025.10.08)
Ten park tyle skrywa.... Dlaczego nikt nie szuka historii? W tym parku na górce stał kiedyś kościół sw. Anny i postawiono tam schody i krzyz, a nie można było tego terenu przekopać? Kiedyś kościoły miały piwnice, na pewno została zasypana. Myślę, że te terenu dużo skrywają. Szkoda, że nikt tego nie chce odkryć.
(2025.10.08)
właśnie po to na dawnych cmentarzach tworzy się parki (tereny zielone), jako po pierwsze szacunek i upamiętnienie zmarłych - jak by postawili w tym miejscu blok nikt by nic nie wiedział, a szczątki po cichaczu były by wywożone np na górę Chrobrego - jak to już bywało podczas pewnej budowy
okoniowaty (2025.10.08)
@Bomba.. - a kogo opchodzi olimpia
(2025.10.08)