Spokojnie, to tylko ćwiczenia wojskowe

13
Godzinę
temu
Spokojnie, to tylko ćwiczenia wojskowe
(fot. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana)
Do naszej redakcji wydzwaniają mieszkańcy zaniepokojeni strzałami i lotami wojskowych śmigłowców nad miastem. Uspokajamy, to element ćwiczeń Dzik, których apogeum nastąpi w Elblągu w piątek.

- Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej wspólnie z 25 BKPow oraz 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża wykonają szturm na infrastrukturę krytyczną, przejmując budynki w terenie przy porcie Elbląg. Epizod polegał będzie na ataku plutonu zmechanizowanego 20 Brygady Zmechanizowanej przy użyciu pojazdów Legwan oraz desantu żołnierzy ze śmigłowca. Ponadto w ćwiczeniu weźmie udział okręt Marynarki Wojennej ORP Kormoran. W związku z tym w dniach 25-26 czerwca można spodziewać się wzmożonego ruchu statków powietrznych w okolicach miasta Elbląg - informuje mjr Karol Frankowski, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Ćwiczenie Dzielny Dzik 26 realizowane jest w naszym kraju od 15 czerwca. Uczestniczy w nim 6500 żołnierzy z Polski oraz około 300 żołnierzy z Litwy.

"Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych Wojska Polskiego w 2026 roku. Ćwiczenia o charakterze defensywnym realizowane są zarówno na lądzie, jak i w przestrzeni powietrznej gdzie żołnierze wspólnie testują zdolność do odstraszania i skutecznej obrony terytorium Rzeczpospolitej Polskiej" - informuje Wojsko Polskie w swoim komunikacie.

 

Główny element ćwiczeń w Elblągu odbędzie się w piątek. Na portElu opublikujemy wówczas oczywiście relację, fotoreportaż i film z ćwiczeń.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I to redakcja powinna nagrać i udostępnić.
asas (2026.06.25)
@asas - Tak właśnie zrobimy w piątek, kiedy odbędzie się główny element ćwiczeń.
redaktor (2026.06.25)
Przygotowania do wojny trwają aby tylko naród bał się bardziej
(2026.06.25)

info

5  
  5
No litości jakas informacja moze od miasta? Przeciez to byl moment że wszyscy sie zdenerwowali Browarna to był jeden wielki huk.
Ann890 (2026.06.25)
A gdzie podziały się stosy butelek z piwem z "portu", czyżby wojsko zarekwirowało?
Bezproblemowy (2026.06.25)

info

1  
  2
@Ann890 - były informacje - ale niektórych to trzeba jak wiać spod kamienia wykopać
(2026.06.25)
@Ann890 - Ania ma rację ja Kazia i Jadzia aż pospieszyliśmy do piwnicy aby konfitury nie spadły
(2026.06.25)
Wow już stopień major, gratuluję Karol !!!
Kolega z kursu ppor (2026.06.25)

info

2  
  2
@redaktor - Jest gdzieś informacja na czym będzie polegał ten główny element ćwiczeń? Mamy się spodziewać większej ilości przelotów? Nad Jarem było widać dwa śmigłowce, które chwilę pokrążyły i odleciały, żadnych strzałów.
helikopter (2026.06.25)
@Ann890 - Na Browarnej to cały boży dzień jest jeden wielki huk. Jak nie stare tramwaje huczą i trzęsą blokami, to pierdzą motory, albo z prędkością nielegalną przewalają się po wszystkich studzienkach TIRy.
takie_życie (2026.06.25)