Wschodnia jeszcze bez kropki nad "i"

54
09.04.2025
Wschodnia jeszcze bez kropki nad i
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
Jedną z poruszanych podczas dzisiejszej (9 kwietnia) konferencji prasowej prezydenta Elbląga i przedstawicieli samorządu było połączenie ulic Wschodniej i Sybiraków, dotyczące także elbląskiej Bażantarni. Zaprezentowany ostatnio pomysł władz spotkał się z krytyką m. in. Ruchu Nowy Elbląg. Co na prezydent?

- Może trochę wyprzedzę pytania, bo chciałbym nawiązać do wczorajszych doniesień medialnych połączenia ulicy Wschodniej z ulicą Sybiraków. Chciałem wyjaśnić, że to, że chcemy stworzyć wizualizację, a później zaprojektować to połączenie akurat w tym obszarze, wynika z raportu z konsultacji społecznych sporządzonego przez profesora socjologii i ten raport będzie państwu dzisiaj udostępniony (jest dostępny pod tym linkiem), żebyście mogli to państwo przeczytać, zobaczyć, nabrać własnego poglądu. Wczoraj podjąłem decyzję, ponieważ miałem interwencję, była u mnie mieszkanka, której danych nie będę podawał, bo nie konsultowałem tego z nią, natomiast (to osoba – red.) kochająca czystą miłością Bażantarnię, nie była przedstawicielką żadnej organizacji, umówiłem się z nią, że jeszcze będzie można wpłynąć na tę koncepcję zanim zaprojektujemy te rozwiązanie i podjąłem decyzję, że jak zostanie wypracowana, z wizualizacją, żeby każdy mógł zobaczyć jak to wygląda w sposób transparentny, będzie poddana głosowaniu i zdamy się na mieszkańców – stwierdził prezydent Elbląga Michał Missan.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy przekonywał, że kilka lat temu były robione badania pokazujące, że każde rozwiązanie robiące "jakiś bajpas" odciąża tę ulicę.

- Będziemy też obserwowali, jak odciąży się 13 Pułku, to będzie taki pierwszy nasz próbnik, a myślę, że będzie zrealizowany zanim powstanie projekt – mówił prezydent Missan.

Podkreślał też, że planowane jest wyprowadzenie ruchu na ul. Chrobrego i na rondo Kościuszki z Agrykola.

- Jeśli będzie potrzeba jakichś inwestycji drogowych w tym obszarze (...) to oczywiście rozważymy je – zadeklarował.

Powiedział też, że „ma trudną rolę, bo musi pogodzić dwa różne środowiska...

- ... jedno, które broni Bażantarni i ja to oczywiście rozumiem i szanuję i tych, którzy oczekują ode mnie efektywniejszego rozwiązania niż (ulica – red.) Bema. – Staram się stać pośrodku, przeprowadziliśmy konsultacje, przeprowadzimy jeszcze transparentne głosowanie nad wizualizacją i koncepcją zanim przejdziemy do projektowania. Czystszej postaci demokracji nie jestem sobie w stanie wyobrazić – stwierdził Michał Missan. Szczegóły, jak to głosowanie będzie wyglądać, nie zostały jeszcze podane. – Pewnie skonstruujemy z naszym socjologiem, który pomaga nam zawsze przy naszych konsultacjach, pytanie, które zadamy mieszkańcom – dodał prezydent.

Swój sprzeciw wobec zaprezentowanej ostatnio koncepcji połączenia Wschodniej i Sybiraków przedstawił ruch Nowy Elbląg, więcej tutaj.

 

W czwartek na naszych łamach omówimy udostępniony przez UM Raport konsultacji społecznych dotyczący przebiegu nowego połączenia drogowego ulic Wschodniej i Sybiraków.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Cieszę się, że nasze argumenty przełożyły się na działania Pana Prezydenta, niech Elblążanie zagłosują.
ArturPytliński (2025.04.09)
@ArturPytliński - Chyba argumenty mieszkanki ? Tak wynika z tekstu.
Elblążankaaa (2025.04.09)
Budować, budować, budować. Malkontentów nigdy nic nie zadowoli. Panie Prezydeńcie buduje Pan jak najszybciej. J
(2025.04.09)
Jak budowano trasę S7 też mnustwo ludzi marudziło i narzekało a teraz kożystają z tej trasy z zadowoleniem.
(2025.04.09)
Strach się bać co będzie teraz na ulicy Saperów. W godzinach szczytu smród spalin od stojących w korkach samochodów już teraz włazi mi do mieszkania. Co będzie jak zrobią dwukierunkową 13 Pułku? Róbcie tę obwodnicę jak najszybciej a nie dyskutujcie!
(2025.04.09)
Nie ma czasu na konsultacje i inne akcje, które przesuwają termin budowy. Ile można czekać? Panie Prezydeńcie Michale Missan proszę się nie uginać i zrobić wszystko żeby budowa ruszyła już. Wieże w Pana.
(2025.04.09)

info

22  
  15
No to niech aktywiści z Nowego Elbląga wezmą na swoje barki zakorkowanie ul Bema. Ulica wschodnia jest potrzebna od zaraz bo to jest przede wszystkim dla bezpieczeństwa komunikacyjnego w naszym mieście. Nas mieszkańców Elbląga nie stać na fanaberie i rozwiązania wskazane przez Nowy Elbląg. A tak na marginesie to dlaczego NE nie wprowadził ani jednego radnego do RM, skoro uważa że jego postulaty dotyczące budowy ul. Wschodniej są zbieżne z elblążanami?
wiem (2025.04.09)

info

36  
  18
Bardzo dobre uspokajające słowa Prezydenta. Słuchać opinii, wybierać najlepsze rozwiązania i budować.
wojtek las (2025.04.09)

info

17  
  15
Pewnie, że budować! Nie zastanawiać się. Czym prędzej rżnąć ten las, a potem go asfaltować, przepędzić zwierzęta - niech pójdą sobie gdzie indziej, a Srebrny Potok skierować w inną stronę. Byle wodzić 4 litery w samochodzie i jak najszybciej dostać się do centrum handlowego przy Królewieckiej, bo tam smaczne czipsy w Dealtz.
(2025.04.09)

info

33  
  20
@ArturPytliński - za dużo powiedziane, że argumenty NE wpłynęły na działania prezydenta. Ja czytam że prezydent "musi pogodzić dwa różne środowiska", i nic więcej. Nie może być tak by bezpieczeństwo komunikacyjne mieszkańców było nieistotne, nieprawdaż?
kij (2025.04.09)