21
04.03.2025

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
W Elblagu panuje przekonanie, że to wierni ze składek odbudowali kościół pw św. Mikołaja. Jest to prawda ale tylko częściowa. Nie byłoby odbudowy tego kościoła gdyby nie subwencje państwowe. Dziś niezręcznie się do tego przyznawać. Jest to w publikacjach najczęściej tylko wzmiankowane lub nawet przemilczane. Ten zły PRL jednak przeznaczał poważne środki na odbudowę budynków sakralnych o dużej wartości historycznej. Niestety ani kościół pw Trzech Króli ani pw św. Anny jako budowle z XIX w nie należały do tej samej kategorii. Ale już kościół pw. Bożego Ciała tak - ale tylko w części średniowiecznej. Część dobudowaną w XIX w. wyburzono.
(2025.03.04)
I co chodziłbyś tam, łożyłbyś na jego utrzymanie?. Czy tylko narzekasz, aby narzekać?
(2025.03.04)
ośmieszasz się
katon (2025.03.04)
Tak, chodziłbym tam, ba nawet dawał na tace.
(2025.03.04)
Boże! Jakie to ma znaczenie niemiecki czy polski czy pruski?! Wszystko to zabytki wysokiej klasy! Jak niemieckie Wam przeszkadza, to idźcie zburzyć Zamek a Malborku!!!!
zdziwiony (2025.03.04)

info

6  
  2
Masz rację państwo pomagało ale przekształcić w knajpy, dobrym przykładem jest kościół Bożego Ciała, odbudowali? tak ale na knajpę (Pegaz), no i krokwie betonowe. Pozostałe zlikwidowali i cegłę wywieźli na odbudowę Warszawy. Cegłe wywozili z placu koło obecnego Urzędu Miasta, była tam bocznica.
elblążanin48 (2025.03.04)
"Pamiętasz Teleranek w niedzielę o 9.00?" - pomijając wszystko, 9:00,to pora bardzo dobra na program dla młodzieży. jaki problem?
(2025.03.04)
@elblążanin48 - Dawny kościół pw Bożego Ciała został odbudowany na dom kultury, kościół pw św. Ducha - na bibliotekę, a kościół pw NMP - na galerię sztuki. A co by się z tymi obiektami stało gdyby wstrętny PRL ich nie odbudował? Czy dziś wyglądałyby tak okazale jak wyglądają? Wątpię
(2025.03.04)
Nie, dla mnie nie było problemu. Ja z rodzicami chodziłem o tej porze do kościoła. Ale komuniści robili wszystko żeby odciągnąć dzieci czy młodzież od Kościoła. Znam nawet takich, mundurowych co na drugi koniec Polski jeździli żeby wziąć ślub, ochrzcić dziecko czy do I komuni. Żal mi ich było i tych wszystkich zniewolonych tą kumnistyczną ideologią.
(2025.03.05)
Ależ wy jesteście zaślepieni tymi historyjkami o złych komunistach i dobrych katolikach
Syndrom sztokholmski (2025.03.05)