Wybrany wątek opinii
W Elblagu panuje przekonanie, że to wierni ze składek odbudowali kościół pw św. Mikołaja. Jest to prawda ale tylko częściowa. Nie byłoby odbudowy tego kościoła gdyby nie subwencje państwowe. Dziś niezręcznie się do tego przyznawać. Jest to w publikacjach najczęściej tylko wzmiankowane lub nawet przemilczane. Ten zły PRL jednak przeznaczał poważne środki na odbudowę budynków sakralnych o dużej wartości historycznej. Niestety ani kościół pw Trzech Króli ani pw św. Anny jako budowle z XIX w nie należały do tej samej kategorii. Ale już kościół pw. Bożego Ciała tak - ale tylko w części średniowiecznej. Część dobudowaną w XIX w. wyburzono.
Do moderacji
Odpowiedz
3
0
Masz rację państwo pomagało ale przekształcić w knajpy, dobrym przykładem jest kościół Bożego Ciała, odbudowali? tak ale na knajpę (Pegaz), no i krokwie betonowe. Pozostałe zlikwidowali i cegłę wywieźli na odbudowę Warszawy. Cegłe wywozili z placu koło obecnego Urzędu Miasta, była tam bocznica.
Do moderacji
Odpowiedz
2
0
@elblążanin48 - Dawny kościół pw Bożego Ciała został odbudowany na dom kultury, kościół pw św. Ducha - na bibliotekę, a kościół pw NMP - na galerię sztuki. A co by się z tymi obiektami stało gdyby wstrętny PRL ich nie odbudował? Czy dziś wyglądałyby tak okazale jak wyglądają? Wątpię
Do moderacji
Odpowiedz
0
1