UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
W Elblagu panuje przekonanie, że to wierni ze składek odbudowali kościół pw św. Mikołaja. Jest to prawda ale tylko częściowa. Nie byłoby odbudowy tego kościoła gdyby nie subwencje państwowe. Dziś niezręcznie się do tego przyznawać. Jest to w publikacjach najczęściej tylko wzmiankowane lub nawet przemilczane. Ten zły PRL jednak przeznaczał poważne środki na odbudowę budynków sakralnych o dużej wartości historycznej. Niestety ani kościół pw Trzech Króli ani pw św. Anny jako budowle z XIX w nie należały do tej samej kategorii. Ale już kościół pw. Bożego Ciała tak - ale tylko w części średniowiecznej. Część dobudowaną w XIX w. wyburzono.