A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
A to zuo coś odzyskuje? Chyba w gronowie jest firma jedna z większych w Polsce, która to robi. Ciekawe czy zgodziliby się z tym co miasto czy zuo mowia
Czyli płacimy co raz więcej za segregację śmieci - z nie do końca jasnych powodów, bo segregacja jest już od lat - a potem jakieś firmy zarabiają sobie na tym, że odbiorcy śmieci odsprzedają im surowce? Surowce pochodzące z produktów, które my kupiliśmy za NASZE pieniądze i za których odpady.. płacimy. Tak nas właśnie łupią. A Polak siedzi i milczy. Za to, jak chcą mu zamknąć jakieś durne TVN to od razu biegnie na ulice pyszczyć "Wolne Media" :)
Oho. Cos czuje, ze podwyzka za wywoz smieci sie szykuje.
@śmiechnasali - Niemiecki Kaufland daje za zwrot 1,5 litrowej butelki 25 eurocentów czyli około 1 zł. To dwa razy więcej niż z Polsce za butelkę po piwie.
@Zorientowany w temacie - Pełna racja że coś tu nie gra. Segregacja powinna być już w mieszkaniach a to oznacza konieczność posiadania kilku pojemników na różne rodzaje śmieci. U nas wyróżniamy odpady żywieniowe, szkło, papier i plastyk. W Niemczech szkło zielone to inna frakcja niż szkło brązowe do tego bezbarwne. Razem jest tych frakcji kilkanaście..... A protesty wokół Lec TVN to polityczny interes opozycji podobnie jak marsze w obronie TV Trwam gdy chcieli ich wywalić z satelity.... życie
@Jacyna - Nowe śmieciarki mają dwa oddzielne pojemniki mogą więc selektywnie zbierać dwie frakcje na raz pomimo że z zewnątrz wygląda to tak jak piszesz. Nie zapominaj że w Elblągu jest za mało śmieciarek żeby obsłużyć całość selekcji kolorami - więc ta sama śmieciarka raz zbiera szkło i plastyk a innym razem plastyk i makulaturę. Trochę to problematyczne wizerunkowo ale tak krawiec szuje jak mu płótna starcza. Zgoda że bez sensu - butelki ze szkła i plastyku powinny być z kaucjami i wracać do sklepów. Ale jeszcze ścigamy murzynów....
Zanim wydamy pieniądze na konferencje to wpierw zadbajmy o edukacje społeczeństwa które do dziś ma w pogardzie segregacje i porządek. Widać to na każdym kroku, na każdym podwórku, każdej zabudowie na odpady w w środku każdej zabudowy. I miliony petów, puszek i opakowań walających się po chodnikach i przystankach.
cóż... konferencje... meetingi... pitu-pitu, kasa leci... tymczasem od lat nawet polska firma ze Szczecina produkuje system do automatycznej segregacji około 99% (!) odpadów (skomputeryzowana sortownia traktująca odpady wodą i ciśnieniem), podobnież w naszym kraju już kilku lokalnych wynalazców/przedsiębiorców stworzyło m. in. piece do spalania beztlenowego, przy praktycznie zerowej emisji, do tego "produktem ubocznym" może być frakcja ropy naftowej... itd. itp.... ale chyba nie o to chodzi w tej zabawie, gdyż inaczej politycy, urzędnicy... nie mieli by co robić na podobnych "konferencjach" i straciliby monopol na udawanie, że rozwiązują ważkie problemy tego społeczeństwa i planety (do których zresztą sami się przyczyniają)... PS. w Sejmie RP na pocz. lat '90 stworzono komisję ds. energii składającą się z wielu naukowców - komisja opracowała plan większej optymalizacji i niezależności energetycznej Polski (już wtedy!) - zaprezentowała wyniki swoich prac w sejmie i... została rozwiązana po 2 tygodniach... (są w necie wywiady z kilkoma prof. z tej dawnej komisji) - więc sami widzicie, że w tej zabawie nie chodzi o to, by zrobić wam dobrze. Tymczasem robią nam kryzys - zacznijcie mniej konsumować i obsadźcie gdzie się da rośliny jadalne. To nie jest bynajmniej żart.
W Niemczech, jak i wielu krajach Zach. Europy jest POWSZECHNY system skupu opakowań - w Niemczech wszędzie są butelkomaty - przyjmują butelki szklane od większości napojów, ale też plastikowe i aluminiowe - z reguły zasada jest, że im bardziej "wymyślna"/niestandardowa butelka - tym większa cena skupu. (nawet 0,25 E = ponad 1 PLN) - znakomicie rozwiązało to problem śmieci w miastach, a ludzie, i sporo emerytów - dorabiają do emerytury zbierając/podnosząc z ulic butelki/opakowania lub makulaturę (tak, są tam też skupy, i płacą teraz niemało - podobnie jak skupy złomu - wszak stali, papieru... właśnie zaczyna brakować).
W Brazylii system skupu posegregowanych odpadów przyczynił się do likwidowania BIEDY i PRZESTĘPCZOŚCI - nawet w tzw. favelach (ichnie slumsy) - znajomy był, widział - całe rodziny czasem zajmują się zbieraniem i sortowaniem szkła, papieru i plastiku... ale cóż... jak widać Polska to bardzo bogaty kraj - stać go na olewanie tematu "śmieci" (czyli surowców), brak konkretnego systemu ich cyrkulacji w gospodarce, brak presji na producentów (np. g... nianych plastiko-alu-papierowych opakowań niemożliwych do segregacji) by zaczęli pakować produkty w "normalne" opakowania, nadające się do recyklingu. Polska to kraj, w którym marnują się codziennie megatony surowców, które w dobie kryzysu mogłyby wrócić do gospodarki... ale po co się tym przejmować? - będzie dobrze!; )))))) Więc apel do ludzi (bo na polityków już za późno) - przestańcie kupować produkty w bezsensownych, wymyślnych i nadmiarowych opakowaniach.