Więcej jerzyków

24
14.05.2020
Więcej jerzyków
Budki lęgowe na Zawadzie (fot. Michał Skroboszewski)
Jerzyk to brunatnoczarny ptak, który w swoim menu ma również komary. Grupa mieszkańców Elbląga chciałaby zwiększyć populację tych ptaków w naszym mieście. W tym celu zbierają pieniądze na nowe budki lęgowe. Zobacz zdjęcia.

Jerzyk – jak informuje portal ptaki.info - jest uważany za najlepszego lotnika wśród ptaków. Ma brunatnoczarne ubarwienie z niewielkim rozjaśnieniem na gardle. Kolejną cechą szczególną są długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki niemal całe swoje życie spędzają w locie. Mają tak małe nogi, że nie potrafią sprawnie chodzić i mają ogromne trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi.

Z punktu widzenia człowieka jerzyk jest pożytecznym ptakiem ze względu na swój jadłospis. Ptak ten żywi się drobnymi, latającymi owadami. Jeden ptak może w ciągu doby  zjeść nawet 20 tys. owadów w tym komarów i meszek. 

W Elblągu budki lęgowe dla jerzyków zamontowała m.in. spółdzielnia Zakrzewo w wieżowcach poddanych termoizolacji. W ubiegłym roku informowaliśmy o zamontowaniu na terenie spółdzielni 155 budek dla takich ptaków jak wróbel, kopciuszek, kawka, jerzyk. Koszt wykonania, dostawy i montażu budek w sześciu wieżowcach wyniósł 9,5 tys. zł.

Wiemy, że jerzyki zamieszkują też inne budynki w Elblągu. Grupa mieszkańców naszego miasta chciałaby zwiększyć populację tego ptaka w Elblągu. W tym celu założyli zbiórkę na popularnym portalu crowdfundingowym. „Dzięki montażowi dużej ilości budek lęgowych, ptactwo powinno w dużej mierze wyeliminować komary z okolicy. Co więcej, budki nie tylko są użyteczne dla zachowania zdrowego ekosystemu, ale czarują również wyglądem. Chcemy zebrać 4500 złotych - za te środki kupimy oraz przekażemy budki lęgowe spółdzielniom i wspólnotom na terenie naszego miasta.” - piszą organizatorzy na stronie zbiórki.

Do dziś zebrano 247 zł. Do końca zbiórki zostało 47 dni. Wpłacać można tutaj.

 

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Lubię jeżyki :)
(2020.05.14)

info

22  
  0
Lubię też Jerzyki :)
(2020.05.14)

info

15  
  0
Więcej kup na samochodach
Kierownik (2020.05.14)

info

3  
  43
No to do dzieła panie radny "obniżka"Tomczyński. Czyż do wyborów nie szedłeś pan z hasłem zmniejszenia diet radnych, więc pokaż że nie działałeś na pokaz?
wicia (2020.05.14)

info

19  
  1
Jerzyki czyzyki i wróble. Ptasie miasto. Brakuje jeszcze Bocianów i krukow. .. a te jak wiadomo oka nie wykolą.
(2020.05.14)

info

6  
  23
Dobra inicjatywa :)W ciągu kilku dni wpłata będzie ode mnie.
Andrzej79 (2020.05.14)

info

16  
  2
szczym do ludzi, pare dziupli to kazdy moze sobie postawic i sie chwalic, zrobic sciane z lisci to juz jest cos
(2020.05.14)
Co do SM Zakrzewo taki był wymóg BOŚ przy kredytowaniu termomodernizacji. Ciekawe kto je będzie konserwował i naprawiał na takich wysokościach i z czyich pieniędzy, bo z czasem będą się rozsypywać i zabrudzać elewację.
Akcja Słup . (2020.05.14)

info

8  
  10
W Elblągu teraz jest najwięcej dzięciołów. Do tego chodzą masowo po naszych ulicach, parkach i skwerach, a nawet niektóre bez żenady włażą do sklepów. W ogóle niczym się nie przejmują i całkowicie ignorują ludzi, bo ci w tych miejscach mają maseczkami zakryte usta i nos. Niektóre dzięcioły prezentując swoje okropne dziobonosy dodatkowo poniżają tych z maseczkami traktując ich jako bojaźliwe osoby, pozbawione w przeciwieństwie do nich, trzeźwego myślenia, a nawet rozumu.
Franuś. (2020.05.14)
Jerzyki są przepiękne! Dla mieszkańców miast Jerzyk powinien być ptakiem najważniejszym - perłą w koronie. Spędza z nami zaledwie 4 krótkie letnie miesiące, ale jakie to miesiące!
Karolina Ju (2020.05.14)