Wschodnia zmieniła się w Sybiraków

49
07.10.2021
Wschodnia zmieniła się w Sybiraków
Wyjazd na ul. Sybiraków z parkingu pod Górą Chrobrego (fot. Michał Skroboszewski)
Władze miasta podpisały umowę z wykonawcą pierwszego etapu budowy ul. Wschodniej. I jednocześnie ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji kolejnego etapu tej drogowej inwestycji. Tym razem nie ma mowy o ul. Wschodniej, ale o... rozbudowie ul. Sybiraków.

Na oferty dotyczące rozbudowy ul. Sybiraków ratusz czeka do 19 października. - Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie opracowanie dwóch koncepcji rozwiązań projektowych rozbudowy ul. Sybiraków w Elblągu w zakresie połączenia z powiatową drogą ul. Wschodnią. Po uzyskaniu akceptacji dla jednej z koncepcji, która uwzględniać ma między innymi funkcjonalności rozwiązań, koszty budowy połączenia drogowego oraz wpływ na środowisko, wykonawca opracuje dokumentację techniczną oraz uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia do realizacji inwestycji – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga w komunikacie rozesłanym do mediów.

A jeszcze kilka miesięcy temu władze miasta, zmieniając umowę z inżynierem kontraktu, w aneksie wpisały formułkę, „ze względu na ważny interes publiczny strony rezygnują z pełnienia funkcji inżyniera kontraktu przy realizacji inwestycji „Budowa drogi powiatowej ul. Wschodniej etap II”. Teraz ogłosiły jednak przetarg na dokumentację drogi, nazywając go „rozbudową ul. Sybiraków”.

- Wynika z tych dokumentów tyle, że miasto rozważa wariant pierwotny, czyli ten który oprotestowaliśmy oraz zakłada, że dokumentacja zawierać będzie "alternatywny przebieg połączenia drogowego pomiędzy I etapem ul. Wschodniej a ul. Sybiraków zaczynający się od skrzyżowania I etapu ul. Wschodniej na wysokości dz. nr 10 obr. 19 omijający od strony południowej Górę Chrobrego." Czyli budowę skrzyżowania w połowie nowej ul. Wschodniej – komentują na swoim koncie na Facebooku członkowie grupy „Nie dla obwodnicy Wschodniej”, którzy zebrali ponad 3 tysiące podpisów pod petycją oprotestowującą przebieg trasy między Górą Chrobrego a Bażantarnią. - Kolejny raz mamy dowód totalnej ignorancji ze strony władz miasta i nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu: robienia z nas idiotów. Kolejny raz niekonsultowane są rozwiązania, nie ma absolutnie żadnej informacji ze strony władz. Nasze pismo z prośbą o spotkanie nadal czeka na odpowiedź – dodają.

- Jak wcześniej wielokrotnie podkreślałem, inwestycja – ani w pierwszym, ani w drugim etapie nie będzie ingerowała w Las Komunalny Bażantarnia. Jestem przekonany, że uda się wypracować takie rozwiązanie, które będzie chroniło przyrodę, a zarazem rozwiąże problem komunikacyjny – podkreśla tymczasem prezydent Witold Wróblewski.

- Żeby konsultacje mogły się odbyć, musimy mieć do nich przygotowany materiał. Stąd ogłoszenie przetargu na przygotowanie koncepcji z dwoma wariantami przebiegu dalszego etapu ul. Wschodniej. One będą poddane konsultacjom, by wybrać najlepsze rozwiązanie – dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Władze miasta poinformowały także, że podpisały już umowę z wykonawcą pierwszego etapu ul. Wschodniej – firmą Colas Polska. Przypomnijmy, że inwestycja będzie kosztować 12,7 mln zł i powstanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”

- Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, to bardzo ważna inwestycja dla układu komunikacyjnego miasta, który docelowo odciążyć ma ul. Bema. Przedsięwzięcie to jest również bardzo ważne do obsługi rozbudowywanego cmentarza Dębica – przypomina Witold Wróblewski.

Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie odcinka ul. Wschodniej bis o przewidywanej długości ok. 910,00 m (od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica). Powstanie jezdnia o szerokości 7 m (dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości), zatoki autobusowe, obustronne chodniki, jednostronna dwukierunkowa ścieżka rowerowa, zjazdy w celu skomunikowania drogi powiatowej z istniejącą drogą wewnętrzną i istniejącą zabudową oraz zabezpieczającymi dojazd do planowanej rozbudowy cmentarza Dębica, kanalizacja deszczowa i oświetlenie uliczne na całej długości. Na połączeniu z drogą wojewódzką nr 509 (ul. Łęczycka) planowane jest nowe skrzyżowanie w formie ronda.

Władze miasta pozyskały na ten cel dofinansowanie 7,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych Inwestycja ma się zakończyć 30 maja 2023 roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ale władze miasta zrobiły Elblążan w ciula. ..
(2021.10.07)
I te same władze wybiorą w następnych wyborach. Parodia i stan umysłu.
Gość45 (2021.10.07)
I bardzo dobrze. Elbląg czeka na tą inwestycje od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wiem bo już w tych latach mój ojciec widział plany, kiedyś mi opowiadał.
(2021.10.07)
robić! bardzo dobrze! macie poparcie WIELU ludzi!
(2021.10.07)

info

44  
  30
Na cóż protesty Elbląaąn, władza wie lepiej.
PRL-bis (2021.10.07)

info

30  
  17
Polecam sie wybrac do Szymbarka mozna zwiedzic Dom Sybiraka z łagrem, drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony
(2021.10.07)

info

6  
  3
Miasto będzie konsultowało JEDEN wariant alternatywny, bo na pierwszy od kwietnia nie ma zgody mieszkańców, niezależnie od tego, czy pan prezydent powie, że nie przebiega on przez Bażantarnię.
niechceunikalnegopodpisu (2021.10.07)

info

13  
  11
Dobra decyzja Prezydenta. Trzeba zrobić połączenie pomiędzy ul. Sybiraków a ul. Wschodnią. Miasto tego potrzebuje. A jeden z wariantów tego połączenia będzie zgodny z oczekiwaniami przeciwników pierwotnego przebiegu.
Mieszkaniec. (2021.10.07)

info

25  
  31
Inwestycja oczywiście że jest bardzo potrzebna, tego nikt nie kwestionuje, ale trzeba to zrobić tak żeby przyroda najmniej ucierpiała, jest lepsze rozwiązanie, czemu uparcie władze preferują to gorsze rozwiązanie. ..
(2021.10.07)
Jedna atrakcję turystyczną z której byłaby niezła kasa dla miasta już zniszczyli czyli poniemiecki basen odkryty jeden z największych na świecie a teraz zniszczą druga atrakcje turystyczną jaką jest Bażantarnia! Później przyjdzie czas na oczywiście betonowy zbiornik retencyjny zamiast do tego celu wykorzystać stary basen miejski. Proponuje tym głąbom jeszcze zburzyć starówkę i postawić blokowisko najlepiej wieżowce. Te władze to stan umysłu do kwadratu PRL-bis. No cóż pseudobiznes i władza ludowa rządzi w tym smutnym jak p. .. .da mieście nieprzerwanie a ludzie dalej na te same mordy głosują.
Gość45 (2021.10.07)