To musi zniknąć

11
25.01.2008
Prosimy uprzejmie: niech znikną niemieckie napisy w polskim mieście, informował Dziennik Bałtycki z 25 stycznia 1958 r.
Jedne są zatarte i ledwo widoczne, inne, wyraźniejsze, straszą dużymi literami: „Backerei, Lebensmittel, Wein, Bier” itd. Nie ulega najmniejszej wątpliwości – o tym wiemy dobrze – że używane dziś farby są gorsze od przedwojennych. Bo czyż nie najlepszym tego dowodem są widniejące na frontonach niektórych elbląskich kamienic napisy urągające – powiedzmy to sobie szczerze – trzynastoletniej gospodarce mieszkańców miasta? A że w tym wszystkim jest też wiele niechlujstwa i braku troski o estetyczny wygląd Elbląga, więc wina leży nie tylko w jakości farby. Prosimy zatem uprzejmie: niech znikną niemieckie napisy w polskim mieście.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

A gdzie przebijają takei napisy mieszkam w e-g od urodzenia i nie widzialem niemieckiego napisu
(2008.01.25)

info

0  
  0
To usiądź sobie wygodnie, weź kilka głebokich oddechów i postaraj się jeszcze raz przeczytać tekst ze zrozumieniem, zwracając szczególną uwagę na to w jakiej ukazał się rubryce oraz na datę gazety, która jest cytowana. ..
(2008.01.25)

info

0  
  0
Im mniej miasto było polskie z tym większą gorliwością usuwano stare napisy; w Gdańsku o który wybuchła wojna są one do dziś, w Toruniu też nie raziły na tyle by je całkiem usunąć. Dbanie o tak pojętą estetykę za czaów komuny (i dziś bo to jest właściwie kontynuowane) doprowadziło do tego że Elbląg jest jednym z brzydszych miast w Polsce, bo nie tylko niemieckie farby okazują się lepsze od tych polskich (tu już nie ma znaczenia czy dziś czy w socjalizmie), ale i urbanistyka, architektura, ogrodnictwo, stolarstwo itd. Zamiast trwałej fasady jest styropian z plastikiem jako okno - z tego jest dzisiejszy Elbląg; ze styropianu i plastiku - zaiste szlachetne to materiały
(2008.01.26)

info

0  
  0
Jak widać Elblag po wojnie, nigdy nie potrafił się wyzwolić z tandety i jarmarczności - festiwal wieś tańczy i śpiewa trwa nadal. Cóż, jego piewcy i animatorzy od 60 lat niezmiennie ci sami. Ach jeszcze zapomnieliście dodać "wielkiej płyty" i wielkiej miłości socjalizmu do wszelkich odmian prostopadłościanu, który zeszpecił wszelakie formy urbanistyczne.
AborygenMiejscowy (2008.01.26)

info

0  
  0
Coś musi ratować gospodarkę. W tym przypadku styropian i plastik, Całe szczęście, bo ani drewna, ani fachowców nie ma. Gdyby nie plastikowe okna Szkołę Muzyczną trzeba by było rozebrać. Za parę lat się okaże, że plastik to wielka trucizna i niczym eternit trzeba go szybko za drobną opłatą usuwać. Leczprowizorki mimo wszystko są najtrwalsze. Wspomnianą szkołę proponuję opakować styropianem. I wtej formie powinna przetwać do drugiej połowy XXI wieku, Gdy ją rozpakują wszystko zwalą na komunę, albo na Niemców.
(2008.01.26)

info

0  
  0
W przypadku szkoły muzycznej i innych "tysiąclatek", to o ile plastik - najpewniej z Chin - w tych oknach nie okarze się toksyczny, jak lezące do dzić w owych szkołach płytki PCV, efekt estetyczny jest całkiem całkiem, w porównaniu z gomułkowską stolarką okienną to jest zmiana na plus, te bezwyrazowe okna pasują do tej beznamiętnej architektury. Natomiast gdy plastiki pcha się do budynku np. z klinkierówki z początku XX w. to jest już dla cywilizownego przechodnia sygnał - tu urzędują lub mieszkają "ludzie o złotych zębach" jak nazwał ich poeta Staszewski Kaziemierz.
(2008.01.26)

info

0  
  0
No ten pierwszy komentarz mnie rozbił :( Ludzie nie zachowujcie się jak niedorozwinięci amerykanie (czyt. mieszkańcy USA) - masakraaaa. .. ..
wk (2008.01.26)

info

0  
  0
palantowo, wypad jak sie nie podoba miasto to sio, do Berlina, Londynu zamiatać ulice.
Elbląg jest piękny (2008.01.27)

info

0  
  0
a niewiem czy ktos z was wie ale do dzis dnia na halach dawnego zamechu dumnie widnieja napisy po niemiecku ale to male piwo w porownaniu ze znajdujacymi sie obok napisami z czasow PRL-u ktore zachwalaja plan 6-letni i kierownictwo partii to dopiero sie prezentuje w wymiarach 2x10m
ja z elblazkowa (2008.01.27)

info

0  
  0
Koleś zamiatać ulice to właśnie ktoś na Twoim poziomie powinien, a Ci niezadowoleni to "sól tej ziemi", jasne najlepiej żebyśmy wyjechali a Ty i tobie podobni zrobicie co chcecie. Zastanów się Twoja postawa odbiega nieco od demokratycznych standartów, stalinizm już się skończył, może się nam nie podobać i możemy to artykułować
(2008.01.28)

info

0  
  0