Kolejny etap modernizacji torowisk

36
10.02.2026
Kolejny etap modernizacji torowisk
Tymczasowa organizacja ruchu, fot. UM
Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji infrastruktury tramwajowej w Elblągu. To ważna i niezbędna inwestycja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu podróży pasażerów, a także przygotowanie sieci do obsługi nowoczesnego taboru tramwajowego, który trafi do miasta dzięki pozyskanym środkom unijnym. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 9 marca - informują władze miasta.

Kolejny etap modernizacji torowisk
etap I, fot. UM
W pierwszej kolejności modernizacji poddane zostaną łuki wjazdowe do pętli tramwajowej przy ul. Ogólnej. Jest to newralgiczny element infrastruktury, a jego przebudowa jest niezbędna dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania całej sieci. Na czas robót pętla zostanie czasowo wyłączona z użytkowania. W związku z zamknięciem fragmentu północnej jezdni ul. Ogólnej wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, z wykorzystaniem jezdni południowej oraz tymczasowego, utwardzonego przejazdu na torowisku w rejonie sklepu LIDL. Na czas wyłączenia pętli przy ul. Ogólnej uruchomiona zostanie tymczasowa pętla przy ul. Obrońców Pokoju, do której dojeżdżać będą tramwaje linii nr 1 i 3. Na liniach 1, 2 i 3 zwiększona zostanie liczba brygad. Jednocześnie, na czas prowadzonych prac, zawieszone zostanie kursowanie linii tramwajowych nr 4 i 5. Dla zapewnienia ciągłości komunikacji miejskiej uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T4, kursująca na trasie: Ogólna – płk. Dąbka – 12 Lutego – Plac Konstytucji, z możliwością przesiadki na tramwaje w kierunku Dworca lub Placu Słowiańskiego. Dodatkowo wprowadzona zostanie okrężna linia autobusowa T1, kursująca na trasie: Ogólna – Odrodzenia – Mazurska – Browar – Obrońców Pokoju – płk. Dąbka – Ogólna.

Po zakończeniu prac przy pętli na Ogólnej planowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji — modernizacji torowiska w ciągu ul. 1 Maja. Rozpoczęcie tych prac zaplanowano na przełom marca i kwietnia. O szczegółowych zmianach w organizacji komunikacji miejskiej miasto poinformujemy w odrębnym komunikacie.

Elbląg realizuje kompleksowy projekt modernizacji infrastruktury tramwajowej, finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027. Miasto pozyskało ponad 126 mln zł dofinansowania, a całkowita wartość inwestycji wynosi blisko 184 mln zł. Projekt obejmuje przebudowę sześciu odcinków torowisk oraz zakup dziesięciu nowoczesnych tramwajów. To inwestycja w bezpieczną, nowoczesną i komfortową komunikację miejską na kolejne lata.

zespół prasowy Biura Prezydenta Miasta

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Te luki jak macie zrobic tak, jak kolo ogrodow, to nie robcie wcale, fuszera totalna. Tory zalane asfaltem, ktory sie zapadł.
Egg (2026.02.10)
Rozumiem, że na pętli przy ul. Obrońców Pokoju tramwaje będą ciągnięte przez lokomotywy spalinowe pożyczone od PKP? Przecież pętla jest w stanie rozbiórki, nie ma tam trakcji elektrycznej, ostatnio nawet słupy już zdemontowali.
Elbląg potrafi (2026.02.10)
@Elbląg potrafi - Ależ nie! W ramach troski o mieszkańców, to sami pasażerowie będą przepychać tramwaj po pętli...
Wujek dobra rada (2026.02.10)
Czy miasto chce doprowadzić do zapaści tramwajów w Elblągu? Takie pracę powinny być w wakacje kiedy nie ma szkoły i jest o wiele mniejsze zapotrzebowanie na transport. Nic dziwnego, że miasto się wyludnia i firmy uciekają jak podejmowane są tak bezmyślne decyzje co do terminów prac na mieście.
Wakacje (2026.02.10)
Te środki unijne to pożyczka czy dotacja ? Jak pierwsza to jakie oprocentowanie ? Jakie RRSO ? Zaraz się okaże, że Bocian ma mniejsze oprocentowanie kredytu jak ta dotacja....
Jan34 (2026.02.10)

info

7  
  13
Koło ogrodów tak wyremontowali że można zawieszenie urwać. Co za niedojdy to się nigdy nie znieni
Mieszkaniec84 (2026.02.10)

info

23  
  5
Jak już wyżej ktoś napisał, proponuję aby osoby które odbierały remont torowiska przy Ogrodach, przejechały się tam i zobaczyły jak to dzisiaj wygląda. Skoro już jest tam wielki uskok, to chyba robota nie do końca była rzetelnie wykonana. A druga sprawa to jaki sens jest inwestowanie w tramwaje, rozbudowywanie sieci, jak każdego roku spółka Tramwaje Elbląski przynosi straty. To lepiej tą spółkę zlikwidować, a pieniądze zainwestować w transport autobusowy. Elbląg jest małym miastem i autobusy w zupełności wystarczą jako transport publiczny.
Elf (2026.02.10)
@Wujek dobra rada - W ramach troski o mieszkańców, pojawi się także gość z banjo i będzie: "Dzień dobry cześć i czołem..... "
(2026.02.10)
Widać że wreszcie UM zaczął naprawiać najbardziej zaniedbaną i odkładaną w nieskończoność infrastrukturę poprawiającą bezpieczną i przyjazną komunikację w naszym mieście.
kij (2026.02.10)

info

11  
  4
Same marudy PiSosliwki
(2026.02.10)

info

10  
  14