Dzisiaj sesja Rady Miejskiej. O budżecie Elbląga i nie tylko

26
23.12.2025
Dzisiaj sesja Rady Miejskiej. O budżecie Elbląga i nie tylko
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
We wtorek o godz. 10 rozpocznie się kolejna sesja Rady Miejskiej. Jedną z najważniejszych spraw będzie głosowanie w sprawie przyjęcia budżetu miasta na 2026. Radni mają też przyjąć apel w sprawie inwestycji kolejowych, służących rozwojowi Elbląga i regionu.

Budżet Elbląga na 2026 rok opiewa na prawie 1,2 miliarda złotych, z tego na inwestycje zaplanowano prawie 176 mln zł. Wśród najważniejszych jest m.in. dokończenie budowy nabrzeża Wyspy Spichrzów, rozpoczęcie przebudowy mostu kardynała Wyszyńskiego wraz z budową tymczasowej przeprawy przez rzekę czy rozpoczęcie inwestycji drogowych związanych z portem. Władze miasta nie planują zaciągania nowych zobowiązań, lecz spłatę dotychczasowych, które nadal wynoszą ponad 200 mln złotych.

Głosowanie nad budżetem będzie jednym z głównych punktów obrad wtorkowej sesji Rady Miejskiej. Radni zajmą się także inicjatywą uchwałodawczą Stowarzyszenia Nowy Elbląg, która apeluje o wsparcie dla trzech kolejowych inwestycji – budowy wind na dworcu PKP w mieście, budowy połączenia Elbląga z Gdańskiem przez Nowy Dwór Gdański i reaktywacji kolei nadzalewowej.

Mają również przyjąć plan zrównoważonej mobilności dla Elbląga, który ma być podstawą do ubiegania się przez samorządem o dofinansowanie różnych inwestycji związanych z lokalnym transportem, komunikacją miejską czy ścieżkami rowerowymi.

Sesja RM rozpocznie się o godz. 10. Transmisję wideo na żywo będzie można oglądać na stronie esesja.tv

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Aż się nie chce komentować. Przewodnicząca, młoda i rozwojowa siedemdziesięciolatka zabetonowana po układzie. Taka przyszłość tego elblaskiego skansenu.
Hubbabubba (2025.12.23)
"Niektóre polskie miasta, jak Częstochowa czy Wrocław, podjęły uchwały apelujące o zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetów samorządowych, argumentując to rosnącymi kosztami oświaty i spadającą liczbą uczniów uczęszczających na katechezę "
Kiedy Elbląg ? (2025.12.23)
Młodych nam trzeba, z pomysłami, z werwą, leśnym dziadkom trzeba podziękować!
(2025.12.23)
Rekiny finansjery i nowocześni menadżerowie ekonomii podyskutują sobie między robieniem sałatki i pieroga o świetnej gospodarczo sytuacji miasta !
(2025.12.23)

info

11  
  1
W 2022 budżet Elbląga wynosił 800 mln. W przyszłym roku 1.2 mld.
Wystarczy nie kraść (2025.12.23)
Czy jeszcze ktoś chce tego słuchać??? Czy ma to sens? Poza tym. Czas odpocząć od tego bełkotu, polityki czy pseudo polityki, pustych gadek, naprawdę czas na świąteczny spokój i posłuchać czegoś miłego
(2025.12.23)
Z tymi młodymi byłby raczej ostrożny tak słuchając i obserwując, moze ciut młodszych z wiedzą oraz doświadczeniem, nowych mentalnie z poza zaprzeszłego klimatu, ktorzy będą mieli cos mądrego do powiedzenia i będą się odzywać, a nie tylko naciskać guzik
(2025.12.23)
Widzę, że nie tylko ja uważam, że to wszystko to jest jeden bezwartościowy bełkot, który ma jakoś uzasadniać rozkradanie i wywalanie w błoto pieniędzy mieszkańców Elbląga. Miasto jest nadal zaniedbane, ulice dziurawe, że nie da się jeździć samochodem, chodniki rozwalone - pieszo idąc można połamać nogi, bród, smród i ubóstwo. A miliardy złotych świzdu-gwizdu poszły w....
(2025.12.23)

info

9  
  6
Elbląg jest już piękny, wyremontowany, bezpieczny, wszystko zadbane i zrobione, można teraz wydawać pieniążki na słomiane inwestycje.
(2025.12.23)

info

10  
  5
Nasze miasto dosłownie rozkwita dzięki pracowitym i uczciwym fachowcom z Rady Miasta z Prezydentem na czele. Rozkwita w przenośni i dosłownie, niczym tereny zielone widoczne na załączonym obrazku. Dzię-ku-je-my !
(2025.12.23)

info

9  
  5