Co z mandatem poselskim dla Elbląga?

52
03.12.2025
Co z mandatem poselskim dla Elbląga?
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
W elbląskim okręgu w wyborach do Sejmu wybieramy ośmiu posłów. Jak wynika z demografii – o jednego za dużo. Czy doczekamy się zmian w kodeksie wyborczym?

O tym, że posłów do Sejmu wybranych w Elblągu jest z demograficznego o jednego za dużo informowaliśmy już w 2022 r. W wielkim uproszczeniu: liczba wybieranych posłów powinna zależeć od liczby wyborców w okręgu. Państwowa Komisja Wyborcza powinna po każdych wyborach parlamentarnych do przeanalizować liczbę mandatów poselskich przypadających na każdy okręg wyborczy. Tylko w latach 2013 – 2023 wprowadzono około 10 zmian w prawie wyborczym Jaki jest tego skutek?

„W efekcie w wyborach parlamentarnych w roku 2023 nieprawidłowo przypisane były aż 22 mandaty sejmowe (dotyczyło to 21 z 41 okręgów) i co najmniej dwa miejsca w Senacie (dwa województwa mają po jednym mandacie za mało)” - możemy przeczytać w opracowaniu „Równe i powszechne v. 2.0 Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym” opublikowanym przez Fundację Odpowiedzialna Polityka.

Autorzy publikacji rozszerzają wersję 1.0 z maja 2024 r., o wnioski z wyborów samorządowych i europejskich w 2024 r. i prezydenckich w 2025 r.

Z elbląskiego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na powtarzający się postulat urealnienia liczby posłów wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych. Autorzy proponują zmniejszenie o jeden liczby posłów wybieranych w następujących okręgach: Elbląg, Legnica Wałbrzych, Toruń, Lublin, Chełm, Łódź, Katowice, Sosnowiec, Kielce i Koszalin. Te mandaty powędrowałyby do Wrocławia, Krakowa, Warszawy I, Rzeszowa, Gdańska, Słupska, Konina, Piły oraz Poznania (zwiększenie liczby wybieranych posłów o jeden) oraz Warszawy II (gdzie wybieranoby dwóch posłów więcej).

„Kolejne korekty powinny być dokonywane przez Sejm niezwłocznie po wpłynięciu do Marszałka Sejmu wniosku Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie, dlatego postulujemy niezwłoczne poddanie pod głosowanie Sejmu korekty demograficznej zgodnie z ostatnim wskazaniem PKW (bez konieczności zmiany ustawy)” - czytamy w publikacji.

Autorzy zaproponowali też trzy warianty nowelizacji kluczowego artykułu 203 Kodeksu Wyborczego, który ułatwiłby wprowadzanie zmian w liczbie wybieranych posłów i senatorów wynikającej ze zmiany liczby wyborców.

Niereprezentatywna liczba posłów wybieranych w poszczególnych okręgach to tylko jeden z problemów zasygnalizowanych w publikacji. Całe opracowanie przeczytasz tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Leonard musi zostać, w razie W paliwo ogarnie
(2025.12.03)
Skoro Elbląg głosuje na Krasulskiego to może nie powinno tu się wybierać nikogo do sejmu.
(2025.12.03)
Rozumiem, że portel uprzejmie donosi że niewygodna partia ma za dużo posłów z Elbląga i żeby wywalić jednego? No brawo, nie ma to jak troska o dobro własnego regionu. Zamiast się cieszyć, że nie mamy za mało posłów reprezentujących nasz region, to utyskujecie, że rzekomo jest ich "za dużo"? Przecież wszystko jest zgodnie z kodeksem wyborczym.
(2025.12.03)

info

13  
  37
Tak wygląda"Porządek" prawny po rządach pisu
Spadek po pis (2025.12.03)
Mam nadzieję że Koalicja Obywatelska ogarnie ten bałagan który zafundowały nam przez 8 lat rządy PiSu. Dla nich tylko koryto się liczyło a nie los zwykłych ludzi.
TeofilSkorupa (2025.12.03)
Najbardziej zasłużeni to pani Wilk i Krasulski. Dwie sejmowe niemowy, to tylko świadczy o poziomie ich wyborców.
(2025.12.03)
W tym temacie kochany Porteliku powinieneś siedzieć cicho. Za to, jak najbardziej zrobić wywiady z byłymi i obecnymi posłami i senatorami. I zapytać - co przez lata zrobili dla regionu. Ale także dlaczego czegoś nie zrobili, lub nie mogli zrobić - to będzie ciekawa lektura.
Jaki (2025.12.03)

info

28  
  7
krasulski na Marsa.
(2025.12.03)

info

41  
  4
dokładnie-stary dziad krasulski zaspawany w stołek dla pieniędzy - czy trzeba jeszcze to komentować?
kahatella (2025.12.03)
Teresa Wilk to już moim zdaniem przekroczyła wszelką przyzwoitość z pazerności do kasy bo jak można tak natychmiast po śmierci męża kandydować za nazwisko ? Ta choroba dotyczy żony i brata Adamowicza jak i cała plejada żałobników tupolewa. Potem tacy bez wiedzy i doświadczenia rządza polską bo wybrano ich w wyniku emocji politycznych a nie jako osoby adekwatne.
(2025.12.03)