Zastrzyk (gotówki) w szpitalu

58
17.11.2025
Zastrzyk (gotówki) w szpitalu
Przy mikrofonach Jolanta Sobierańska-Grenda, od prawej Jacek Karnowski, Michał Missan, Mirosław Gorbaczewski, Elżbieta Gelert, Andrzej Zakrzewski.Fot. Anna Dembińska
Między innymi psychiatria i kardiologia w Szpitalu Miejskim w Elblągu skorzysta ze środków z Funduszu Medycznego oraz Krajowego Planu Odbudowy. Temu poświęcony był dzisiejszy (17 listopada) briefing prasowy w szpitalu z udziałem m. in. minister zdrowia.

- Dla mnie Elbląg jest przykładem dobrze poukładanych świadczeń zdrowotnych, współpracy pomiędzy szpitalami publicznymi - mówiła podczas konferencji Jolanta Sobierańska–Grenda, minister zdrowia. – To jest kierunek, których chcemy obecnie nadać w całym kraju, często będziemy o tym państwa przykładzie mówili – stwierdziła ministra, mówiąc o potrzebie wzmacniania uzupełniania świadczeń w poszczególnych lokalizacjach zamiast konkurencyjności.

- Z tzw. Funduszu Medycznego otrzymaliśmy na oddział psychiatryczny, a tak naprawdę na Centrum Zdrowia Psychicznego, 33 mln zł dofinansowania, projekt wynosi 34, 5 mln zł (inwestycja ma być realizowana w latach 2026-2027, o czym pisaliśmy tutaj- red). Kolejne środki to środki z KPO na cyfryzację szpitala, poprawę bezpieczeństwa sieci cyfrowych. Tutaj projekt to 5 mln 850 tys. zł z czego dofinansowanie z KPO to 4 mln 850 tys. zł - podkreślał Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego.

Zastrzyk (gotówki) w szpitalu
Jolanta Sobierańska-Grenda, fot. Anna Dembińska
Na kardiologię, w ramach projektu za 2 mln zł, dofinansowanie wynosi 1 mln 850 tys. zł.

– Kolejnym, elementem, który pozyskaliśmy (...) jest ta cała termomodernizacja, która się tutaj odbywa. To są panele fotowoltaiczne, banki energii, które są montowane, tutaj pozyskaliśmy z KPO pożyczkę, wynosi 10 mln zł. Projekt wynosi 12 mln zł, ale ten projekt będzie się bardzo szybko zwracać – zaznaczył dyrektor.

- Ponad 160 mln zł trafiło do szpitali warmińsko-mazurskich na onkologię, 68 mln zł na kardiologię - mówił Jacek Karnowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Polityki Regionalnej, informując o wykorzystaniu środków unijnych w regionie. Ponad 40 mln zł trafiło na opiekę długoterminową. – To szpitale w Olsztynie i w Elblągu, ale także w Pasłęku, Iławie, mniejszych miejscowościach - wyliczał wiceminister.

W konferencji uczestniczyli również prezydent Elbląga Michał Missan, posłanka oraz dyrektor szpitala wojewódzkiego Elżbieta Gelert, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Myślą że już ludzie zapomnieli co się działo na SOR? Dla mnie Gelert niezmiennie do dymisji.
(2025.11.17)
gelert łupi ten szpital i doprowadza go do ruiny. Czemu kadra najniżej zarabiająca na to się godzi?
kahatella (2025.11.17)
75 letnia gelert jest tam tylko dla stołka- półmiliona pencji ze szpitala i drugie tyle z sejmu. Z zarządzaniem nie ma to nic wspólnego.
unduś (2025.11.17)
Jaka psychiatria? Przecież oni mają kasy full. Lekarze sie biją o dyżury na tym oddziale. Tam z resztą chodzi o pieniądze tylko a nie o pacjenta.
(2025.11.17)

info

44  
  4
powcy ratują swoich...
(2025.11.17)

info

27  
  11
@kahatella - Ponieważ nie mają nic do powiedzenia. Powiesz cos za dużo i stracisz stołek. W szpitalach nie chodzi o pacjenta tylko o kasę aby jak najwięcej sie nachapac. Dlaczego jest dziura w NFZ?
(2025.11.17)
a co na to wcisła???
(2025.11.17)

info

25  
  3
Michaś się ratuje dostając kasę od członków ale z moich podatków. Michasiu, wyglądasz na zmęczonego, ale odpowiedz na pytania Szweda. A co ty bidaku Michasiu tam robisz? Podawałeś kaczkę czy basen? To przecie impreza noszowych, a ty nosze dawno zawiesiłeś na kołku?
(2025.11.17)
Pewnie będzie wielu komentujących, więc niejako przy okazji wizyty Jarosława nieśmiało przypominam, że Śliwka głosował przeciwko przyznaniu milionowej dotacji na rozbudowę portu w Elblągu, a po letniej powodzi dla Elbląga nie zrobił. NIC! Ale przed kamerami tacy mądrzy i mający wiele do powiedzenia...
Zastrzykało mnie w Krzyżu. (2025.11.17)
@Zastrzykało mnie w Krzyżu. - Miastem "zarządza" członek Michaś, który zamiast spacerować wzdłuż Kumieli, zabrał podwładną na badanie głębokości mołdawskiego jaru. Kumiela przypomniała mu o przyzwoitości. Ale czy on, członek, skumał to?
(2025.11.17)