57
25.09.2025

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
@Cynik - No niezupełnie tak jest. Od narodów, które wymieniłeś raczej nie spotkało nas nic dobrego w przeciągu historii. Więc czysto po ludzku nie mam ochoty na jakieś upamiętnianie ich obecności w teraźniejszej Polsce. Co zostało niech będzie natomiast my mamy swoje jakieś możliwości, elementy upiększenia czy uatrakcyjnienia miasta.
(2025.09.26)
Szkoda wielka, ale w pięknej zjednoczonej Europie jakoś nie widzę podobnego symetryzmu u sąsiadów za Odrą - owszem, stworzyli kilka replik słowiańskich grodów, gdzieniegdzie w muzeach można się tam natknąć na artefakty podpisane "z czasów słowiańskich"... ale poza tym, to niestety widać po aktywnym realizowaniu niemieckiej polityki historycznej jak asymetryczne są to działania względem PL - dobrą metaforą tego jest obecnie granica - polecam zobaczyć jak wyglądają tzw. "polskie kontrole", i jak gigantyczne korki tworzą się przy wjeździe do Niemiec. PS. będąc w jednej z najbardziej znanych w Europie świątyni klasycznej muzyki można się np. dowiedzieć - czytając historię na stalowych tłoczonych tablicach w parku okalającym przybytek - że ten i ów zginął w... obozie koncentracyjnym w Polsce (no tak -jeszcze nie dosłownie "polskim", ale jaką to robi różnicę dla średnio-wykształconego Amerykanina czy nawet Spaniela?)
2084 (2025.09.26)

info

4  
  3
Ciągnie niektórych do antyku oj ciągnie. Na placu przy katedrze pomnik Jowisza (może być Diana albo Mars). Na stadionie walki gladiatorów (może być MMA w klatkach) a w teatrze co tydzień orgie. To były czasy, wśród elit powszechny hedonizm i bisexualism. Jest taka książka co opisuje zmierzch tej cywilizacji - "Quo vadis" gorąco polecam, starsi może przerabiali, obecnie może fragmenty po łepkach. Powtarzamy te same błędy. Pozdrawiam
pan_jan (2025.09.26)

info

1  
  5
Po jakiego wuja wydawać pieniądze na jakiś pomnik, oczywiście pieniądze z budżetu podatków mają trafić do kolesia artysty! O to w tym wszystkim chodzi!
Geniu (2025.09.26)

info

2  
  2
Pomysł świetny. Brakuje w naszym robotniczym mieście klasy, klasycyzmu i sztuki. Tylko niech to będzie ciało kobiety, a nie jakiś oblak bez atrybutów kobiecości, żeby przypadkiem nikogo nie zgorszyć golizną.
(2025.09.26)

info

3  
  0
@000009 - Łał widzę, że uraziłam dumę która wróciła ze szparagów. Podoba wam się co się dzieje np. Wrocław - Most Grunwaldzki chcą zmienić na Keinserbruck, w Krokowie odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom wermachtu, Szczytno planują odtworzyć park z aleją Bismarcka i jego popiersiem który mówił "bijcie Polaków ażeby o życiu zwątpili Mam wielką litość dla ich położenia ale jeżeli chcemy istnieć to nie pozostaje nic innego jak ich wytępić".... to 3 2 1 start czekam na miłośników niemieckiej historii
000009 (2025.09.26)
Pierwowzór, tak powszechnie promowanego krasnalo-podobnego osobnika zwanego potocznie Piekarczykiem, też prawdopodobnie był niemiecko-języczny, jak wiekszość populacji ówczesnego Elbląga. Portem morskim czyli miastem kupieckim, rządzili kupcy, którzy jak to kupcy kalkulowali koszty. Wyszło im, że lepiej bedzie byc poddanymi króla niż Zakonu. Wiek XVII pokazał, że tak kalkulacja wskazywała, że lepiej otworzyc bramy miasta przed każdym najeźdźcą niż narażać się na straty w wyniku oblężenia. Do XIX rzadko sie kierowano przesłankami naraodowymi, a raczej lojalnością wobec rodziny (roku), władcy czy religii. Generalnie można uznać, że Elbląg z założenia jest "be" bo go stworzyli Krzyżacy i lepiej byłoby gdyby to zrobili Prusowie (bo jak wiadomo byli ludem miłującym pokój). Krzywimy się na "promowanie" niemczyzny, a jednocześnie jesteśmy oburzeni, że na wschodzie systemowo zaciera się ślady polskości. Cywilizacja zachodnia była (bo juz jest coraz mniej) oparta na chrześcijaństwie, które całymi garściami czerpało z antyku (rzymskie prawo, grecka filozofia). Zacieranie śladów po poprzednikach bardziej pasuje do mongolskiej barbarii czy "inżynierów" spod znaku półksiężyca.
A.N-O (2025.09.26)
Potomkowie migrantów zza Buga, wychowanych w kurnych chatach, trzymają się mocno.
(2025.09.26)

info

3  
  5
Chcemy Hermsns bon Balka założyciela Elblaga na hidtorycznej gontannie, a boska Diana moze poczekac, notabene stać będzie zakryta trochę, bo dzis tam sa duze drzewa.
MyMieszkancy (2025.09.26)

info

1  
  1
@A.N-O - Akurat Piekarcxyk zamknął bramę przed najeźdźcami
(2025.09.26)