Remont torów bez utrudnień dla pasażerów

19
02.07.2025
Remont torów bez utrudnień dla pasażerów
fot. arch. PKP PLK
- Rozpoczęliśmy remont 28-kilometrowego odcinka linii kolejowej nr 204 między Malborkiem a Elblągiem. Zakończenie prac planowane jest w grudniu bieżącego roku – informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. Remont, jak zapewniają PLK, nie będzie miał wpływu na rozkład jazdy pociągów, nie będzie też konieczna zastępcza komunikacja autobusowa .

Po remoncie, który ma się zakończyć w grudniu, składy pasażerskie będą mogły pokonywać trasę Elbląg-Malbork z prędkością do 160 km na godzinę. Podczas prac wykorzystana zostanie specjalistyczna maszyna PUN.

- Wymienimy nawierzchnię obu torów. Będą nowe, bezstykowe szyny i podkłady strunobetonowe, co przełoży się na ograniczenie hałasu i lepszy komfort jazdy. Oczyszczona i uzupełniona zostanie podsypka tłuczniowa, a sieć trakcyjna zostanie wyregulowana. Do prac wykorzystamy maszynę do potokowej wymiany nawierzchni PUN, umożliwiającą szybkie i zautomatyzowane prowadzenie robót torowych, z jednoczesnym usuwaniem zużytych elementów i układaniem nowych. Dodatkowo, kierowcy przejadą sprawniej przez tory dzięki wymianie nawierzchni na 17 przejazdach kolejowo – drogowych m.in. w Fiszewie, Oleśnie i Karczowiskach Górnych – informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

Jak zapewniają PKP PLK, zakres prac nie będzie miał wpływu na rozkład jazdy pociągów, a zastępcza komunikacja autobusowa nie jest planowana. W 2026 roku ma rozpocząć się jest etap remontu torów na odcinku Elbląg-Malbork.

- Przewidujemy montaż aktywnych urządzeń zabezpieczenia ruchu na 5 przejazdach kolejowo-drogowych: Fiszewo, droga Dworki - Rozgart, Oleśno, droga Gajewiec – Szopy, Karczowiska Górne, a przede wszystkim modernizację sieci trakcyjnej, co pozwoli na podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h (obecnie 100-120 km/h), a pociągów towarowych do 120 km/h (obecnie 80-100 km/h). Tym samym skróci się czas podróży koleją między Malborkiem a Elblągiem o około 5 minut – informuje Przemysław Zieliński.

Wartość robót wykonywanych przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno -Torowe w Gdańsku Sp. z o.o. wynosi 112,5 mln zł netto ze środków PLK SA.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
fajnie, git ale kiedy w końcu PKP trochę pomyśli o tym feralnym przejeżdzie kolejowym Malborska w stronę zatorza tam po przejeżdzie pociagu pół życia traci sie na podniesienie szlabanów, ludzie...
pit stop (2025.07.02)
Oczywiście, że remont nie będzie miał wpływu na rozkład jazdy, bo EZT EN-57 kursujące na tej trasie nie pojadą nigdy z prędkością 160km/h.
(2025.07.02)

info

10  
  6
Z EN57 pozostały niedobitki. Lada chwila ich nie będzie. Już teraz większość kursów obsługują EN90,które jak najbardziej osiągają 160 km/h.
Heniek7 (2025.07.02)
@pit stop - To uważaj, dwa przejazdy i po żywocie.
(2025.07.02)
ZARAZ! ZARAZ!!!! Uczestniczyłem 4 lata temu w audycie jako mieszkaniec Gronowa Elbląskiego odpowiadając na pytania i również wnosząc wnioski takie jak budowa stacji kolejowej w Oleśnie i Karczowiskach Górnych. Pani która prowadziła audyt zapowiedziała, że remont wiąże się z budową i przebudową istniejących przystanków, oraz budowie wiaduktów jeśli linia zwiększy prędkość do 160km/h. Ci się stało z tym projektem? Gdzie jest rozwój regionu? Gdzie są te wszystkie pieniądze?
(2025.07.02)
Przecież mieli przebudowywać perony, aby były wysokie, miały powstawać wiadukty. UŚMIECHNIĘTA POLSKA na nic pieniędzy nie ma. Brawo wyborcy!
(2025.07.02)

info

7  
  13
Nie będzie kolidowało w obecnym rozkładzie bo jest z 6 kursów na dobę.
Real (2025.07.02)

info

2  
  2
Zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy pociągów pasażerskich na odcinku Elbląg-Malbork w ciągu doby jest 21 połączeń kolejowych, 15 wykonują Przewozy Regionalne (zarówno Pomorskie jak i Warmińsko-Mazurskie) oraz 6 dokonywanych przez PKP InterCity. Trasa ta nadal jest też wykorzystywana przez pociagi towarowe (średnio dziennie to około 12 do 15 kursów)
Podróżnik notoryczny (2025.07.02)

info

3  
  0
Stacji kolejowej? Może jeszcze lotnisko wam tam zbudować? Przystanek osobowy co 50m? Czoło składu wjedzie do jednej wsi, a ostatni wagon będzie stał w poprzedniej? Wy tam wszyscy macie tyle passatów b5,że wystarczy do przewożenia wszystkich mieszkańców. Chyba, że prawka za chlanie pozabierane. Taka opcja też istnieje.
KapitanSzyderca (2025.07.02)
cyt. "W 2026 roku ma rozpocząć się jest etap remontu torów na odcinku Elbląg-Malbork. " Kto to pisał? Czy wy w redakcji czytacie tekst przed wstawieniem na stronie? I jak- remont do końca grudnia czy w 2026? Portel robi się jak gazetka szkolna....
ehhh (2025.07.02)

info

6  
  0