Mieszkania z aparthotelem. Radni wyrazili zgodę (aktualizacja)
Pierwszy wniosek w sprawie inwestycji przy ul. Tysiąclecia, która ma być realizowana na podstawie ustawy lex deweloper, wpłynął do władz miasta w 2020 roku. Dzień przed sesją Rady Miejskiej swój wniosek jednak wycofał, gdy okazało się, że nie zyska on akceptacji. Władze miasta argumentowały, że w planie zagospodarowania przestrzennego ten teren przeznaczony jest pod hotel i tak powinno pozostać.
W grudniu ubiegłego roku TJM Development złożył więc nowy wniosek, zawierający zmiany, które mają przekonać władze miasta do zgody na lokalizację tej inwestycji. - Inwestor jest zdeterminowany, by tę inwestycję w centrum Elbląga zrealizować. W złożonym wniosku dokonaliśmy zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom władz miasta. W projekcie budynku przewidzieliśmy w części funkcję aparthotelu, a parter będą zajmować usługi – mówił nam w grudniu ubiegłego roku Krzysztof Hoffman, elbląski architekt u projektant, który jest pełnomocnikiem inwestora. [foto]
„Projektuje się łącznie obiekt o wysokości maksymalnie 9 kondygnacji. W budynku projektuje cześć usługową od strony południowej – głównej ulicy tego obszaru al. Tysiąclecia, na zapleczu tej części hala garażowa na potrzeby mieszkańców. Na parterze zaplanowano recepcję dla obsługi części aparthotelowej zlokalizowanej w klatce B. Uzyskanie powierzchnie usługowe są powierzchniami maksymalnymi dopuszczanymi Ustawą w odniesieniu do planowanej powierzchni użytkowej mieszkań w przedmiotowych budynku. Zagospodarowanie obejmuje wykonanie wjazdu, ciągu pieszo-jezdnego wraz z miejscami postojowymi, pochylni do garażu dla samochodów, dojść pieszych z drogi publicznej oraz z drogi wewnętrznej, budowę śmietnika, zagospodarowanie zieleni niskiej i średniej oraz wykonanie przyłączy niezbędnych mediów do budynków mieszkalnych” - czytamy w koncepcji architektoniczno-urbanistycznej projektu, dołączonej do wniosku.
W sumie powstać ma tu od 40 do 60 mieszkań, wliczając w to aparthotel. W hali garażowej ma być do 18 miejsc parkingowych, kolejnych 5 ma powstać przed budynkiem.
Negatywną opinię dla lokalizacji inwestycji wyraził komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, zwracając uwagę na brak drogi pożarowej do budynku. Zarząd Dróg z kolei zwrócił uwagę, by zobowiązać inwestora do skomunikowania inwestycji z drogą publiczną, zaprojektowania i zbudowania ogólnodostępnego parkingu naziemnego na minimum 70 miejsc wraz z jego odwodnieniem i oświetleniem oraz budowy chodników zapewniających m.in. przejście pieszym od strony ul. 3 Maja, alei Tysiąclecia.
- Inwestor wysłał do prezydenta list intencyjny, w którym zobowiązał się do zagospodarowania terenu wokół inwestycji. Chodzi nie tylko o budowę ogólnodostępnego parkingu na ok. 80 miejsc, ale także zagospodarowanie terenu od strony placu Grunwaldzkiego. To wszystko określi umowa z samorządem, która zostanie podpisana, gdy inwestor wystąpi o pozwolenie na budowę - mówiła dzisiaj na posiedzeniu komisji gospodarki miasta Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego.
W czwartek radni będą głosować w sprawie zgody na lokalizację tej inwestycji. Jeśli wyrażą zgodę, inwestor zgodnie z ustawą lex deweloper będzie miał trzy lata na wystąpienie o pozwolenie na budowę.
Aktualizacja z 17 marca: W czwartkowym głosowaniu na sesji Rady Miejskiej wszyscy radni (25 osób) głosowali za lokalizację tej inwestycji przy al. Tysiąclecia. Inwestor ma więc "zielone światło" do przygotowania dokumentacji w sprawie pozwolenia na budowę.