Ci okrutni ludzie...

42
04.07.2019
Ci okrutni ludzie...
Pijany 27-latek wrzucał kilkukrotnie do stawu psa. Został zatrzymany, sprawę bada prokuratura w Braniewie (fot. KPP Braniewo)
Prokuratura Rejonowa w Elblągu nadzoruje postępowanie w sprawie dotyczącej uśmiercenia kota. Ustalono, że mieszkaniec gminy Rychliki znęcał się nad zwierzęciem, kopał je tak mocno, aż spowodował tragiczne skutki. Sprawami dotyczącymi okrucieństwa wobec zwierząt zajmują się także śledczy w Ostródzie, Morągu i w Braniewie. Wyjaśniają m.in. jak doszło do zabicia kociąt i próby utopienia psa.
Jak wynika z z ustaleń śledczych, 6 maja w miejscowości Powodowo (gmina Rychliki) mężczyzna, działając ze szczególnym okrucieństwem, znęcał się nad kotem "poprzez kopnięcie go obutą nogą, czym spowodował uszkodzenie jego układu nerwowego oraz układu kostno-mięśniowego w obrębie kończyn tylnych" - czytamy  w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Elblągu. W sprawie nadal wyjaśniane są okoliczności związane ze zdarzeniem i odniesionymi obrażeniami przez zwierzę, którego zwłoki zostaną poddane oględzinom przez biegłych.
   Z kolei prokuratorzy z ośrodka zamiejscowego w Morągu badają sprawę znęcania się nad zwierzętami hodowlanymi. Do tej pory ustalili, że 26 czerwca w miejscowości Bieniasze znaleziono martwą krowę. Zwierzę padło, bo przebywało na pastwisku w czasie upałów i odwodniło się.
   - W sprawie wyjaśniane są również okoliczności związane z ustaleniem warunków bytowych zwierząt przetrzymywanych na terenie gospodarstwa oraz podjęto działania celem ich zabezpieczenia - informuje Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.
   Makabryczną sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Ostródzie. Z materiałów wynika, że 8 czerwca mieszkaniec Turznicy, działając ze szczególnym okrucieństwem, uśmiercił cztery młode kocięta "poprzez wrzucenie ich do czynnego pieca centralnego ogrzewania" (!). Sprawca nie przyznał się do popełnienia przestępstwa.
   - Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji w obowiązkiem stawiennictwa w KPP w Ostródzie i nakazem powstrzymywania się od opieki nad zwierzętami oraz poprawnego zachowania się wobec zwierząt - dodaje rzeczniczka elbląskiej prokuratury.
   W toku pozostają także sprawy dotyczące znęcania się nad psem i zabicia szczeniąt w miejscowości Ramoty, a także zadawania bólu i cierpienia psu w Rogitach (sprawca wrzucał psa do stawu, a następnie za pomocą linki przyczepionej do obroży wyciągał go z wody i "zabawę" zaczynał od nowa).
   
   Zgodnie z treścią art. 35.1. Ustawy o ochronie zwierząt: „Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
   la. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
   2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub la działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
.. .jadąc latem rowerem przez Sierpin zauważyłem pasa haskiego na łańcuchu, była temp ok 30 stopni a pies wył niesamowicie, Nie miał ani wody ani żadnej miski świadczącej o tym, że dostaje pić. Koło niego biegał inny pies kulawy i wyraźnie po przejściach. Psy były wychudzone i zaniedbane, chyba tam też naruszone zostały pewne paragrafy, warto by to sprawdzić, a właściciela przykładnie ukarać. Ps, jakim to trzeba być złym człowiekiem, żeby haskiego (rasa bardzo aktywna) trzymać na łańcuchu.
rowerzystacyklista (2019.07.04)
Nigdy nie potrafię zrozumieć jak człowiek może być taką bestią. Takich zwyrodnialców nie naprawi żadna resocjalizacja w zakładzie karnym. Nadają się tylko na krzesło elektryczne.
drht (2019.07.04)

info

25  
  0
Zgłosiłem do Prokuratury Rejonowej w Elblągu fakt przestępstwa z art. 190 a KK i 286 KK, przeciwko firmie windykacyjnej HOIST POLSKA. Firmy windykacyjne nie mają prawa nękać telefonicznie, listowo i nasyłać swych pracowników terenowych na adres. Egzekwować długi może w Polsce tylko komornik z prawomocnym wyrokiem sądowym. Firmy windykacyjen łamią prawo, wyłudzają dane by spreparować fickyjny, nie istniejący dług. NIE podawajcie danych telefonicznie, komuś kto dzwoni z nieznanych numerów, a żąda danych personalnych łącznie z nr PESEL, dowodu osobistego i adersu. TO PRZESTĘPSTWO< takie telefoniczne żądania.
TerazJamówię (2019.07.04)

info

23  
  0
rowerzystacyklista - to dlaczego tego nie zgłosiłeś / łaś na policję tylko teraz o tym piszesz? Właśnie takie bierne postawy powodują to, że biedne, bezbronne zwierzęta cierpią i są katowane. Trzeba reagować i zgłaszać na policję, animalsów czy straż miejską. A nie przechodzić / przejeżdżać biernie wobec cierpienia "naszych maluczkich".
krytyk (2019.07.04)
Dopóki kary nie będą o wiele surowsze i dotkliwsze a bierność władz się nie zmieni to nie ma co liczyć na zmianę mentalności ludzkiej. Niestety na wioskach dla zdecydowanej większości ludzi zwierzę jest rzeczą, która nie czuje a ma tylko im służyć. Bądź być zabita na mięso. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile jest bestialstwa i okrucieństwa wobec bezbronnych zwierząt. Niestety kto jest w stanie bez wahania zabić zwierzę ten będzie miał dużo mniejsze opory aby też skrzywdzić człowieka. Pamiętajmy, że agresja raz "odpalona" jest zapalnikiem do jeszcze większej agresji.
krytyk (2019.07.04)

info

8  
  1
Chętnie mogę "pokopać się" z tym śmieciem.
(2019.07.04)

info

15  
  1
Dobrze, że teraz są reakcje na znęcanie się nad zwierzętami. Dobrze by było też jak wzięliby się prokuratorzy za agresywnych policjantów. Proszę obejrzeć program Polsatu " Interwencja", który był dzisiaj emitowany jak starszego gościa bez jakiegokolwiek przyczyny martretowali. Czasami mam wrażenie, że wracamy do metod Zomoskich i ubeckich. W elbląskiej jednostce też tacy są !!!!
(2019.07.04)
zwyrodnialcom połamac rece i nogi takj' jak to robia zwierzetom.
(2019.07.04)

info

16  
  0
Witam biegam czesto obok domu przy ul bukowej 4 albo 5 tam piesek jest na pasku czy czyms podobnym zaledwie 2 metrowym prosze tam sie zainteresowac .
Kaskaa (2019.07.04)
Oglądałem Interwencję i muszę powiedzieć, że w głowie się to nie mieści, że mamy teraz takich policjantów.
eryk (2019.07.04)

info

5  
  1