Sztuka iluzji na elbląskich kwietnikach

19
25.04.2020
Sztuka iluzji na elbląskich kwietnikach
Projekt kwietnika na Placu Kazimierza Jagiellończyka, arch, ZZM w Elblągu
Ponad 63 tysiące kwiatów, między innymi begonii, żeniszka oraz irezyny ozdobi niebawem Elbląg. Obsady miejskich kwietników rozpoczną się w połowie maja, tym razem wzory na nich ułożą się w iluzję. Zobacz zdjęcia. 

Zarząd Zieleni Miejskiej każdego roku zaskakuje mieszkańców kreatywnymi pomysłami letnich obsad. W ubiegłym roku na elbląskich kwietnikach gościły koty. Mieliśmy już elementy związane z Euro 2012, ludowe wycinanki, barokowe ornamenty, superbohaterów z filmów i kreskówek, motywy miłości, symbole nawiązujące do obchodów 70-lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz ozdoby nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku kwiaty zostaną ułożone w motywy iluzoryczne. Skąd taki pomysł?

- W dzisiejszym świecie i życiu każdego człowieka występuje wiele iluzji. Zastanówmy się, więc czym jest ta iluzja? Iluzja jest to wrażenie zmysłowe o istnieniu czegoś, czego nie ma, złudzenie, urojenie. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak wiele iluzji jest wokół niego. A może woli żyć w iluzjonistycznym świecie. My, dorośli, podróżując w czasy dzieciństwa, nieustająco żyjemy w iluzji. Dba o to nasz umysł, byśmy postrzegali siebie i świat wokół nas lepiej, niż jest w istocie. Stąd pomysł na iluzję - wyjaśnia Irena Czerniejewska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Nasady kwiatów rozpoczną się w połowie maja, łącznie będzie to aż 63 tysiące sztuk. 

- W tym 45 tysięcy sztuk posadzonych zostanie na kwietniki gruntowe, a 18 tysięcy na konstrukcje kwietnikowe, kwietniki wiszące, donice, misy i obsady uzupełniające - zapowiada Irena Czerniejewska.

W tegorocznych nasadach przeważały będą: begonia sempenflorens, żeniszek meksykański oraz irezyna.

 

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
ładne ale czy nie można zamiast bezimiennych profili twarzy wykonać profile twarzy Pana prezydenta Wróblewskiego z jednej strony i Pana wiceprzydenta Nowaka z drugiej strony? byłoby i ładniej i słuszniej
Bagienny (2020.04.24)
@Bagienny - A w srodku koniecznie M. KASPRZYCKA nasza ulubiona komarzyca, czy moze byc cos piekniejszego ?
(2020.04.25)
@Bagienny - Zgłoś taki pomysł w budżecie obywatelskim. Będzie jakby prezent.
moze_warto (2020.04.25)
co za czasy że to robią jeszcze ręcznie, masakra
(2020.04.25)
O, pomysł i projekty super, ale w latach 90.
(2020.04.25)

info

3  
  10
Mamona to iluzja, mami sie nia ludzi. Promocja tu promocja tam. i sama sztuka dzisiaj temu sluzy do lokowania kapitalu i zerowaniu na spekulacji. :)
(2020.04.25)

info

1  
  6
Bardzo bardzo dziekuje za to se Elblag zawsze jest tak pieknie ukwiecony. Ktos ma zmysl. Pragne podziekowac rowniez Pania, ktore sadza i pozniej piela te cuda. Bez Was Elblag bylby smutny. Doceniam Wasza prace. !! Dziekuje. Mijam Was jak ide do pracy i serce mi sie raduje. I z tego wlasnie powodu nie jezdze kawalek autem do pracy tylko ide, zeby moc cieszyc sie malymi rzeczami. Z auta tego nie zobaczysz. Dziękuję!!! Brawo dla Was!!! Pozdrawiam Pana, ktory pozniej beczka to podlewa:)
(2020.04.25)

info

27  
  1
Ty tłumoku pewnie nie wiesz jak trzyma się ołówek.
(2020.04.25)
co za roznica jaka technike sie stosuje skoro efekt jest ten sam, z drogiej strony jaki jest sens siedzenia pol dnia nad czyms co komputer odwali w sekunde skoro nie ma w tym glebszej intencji niz tylko wyrazenie kształtow ? no ale ktos machal olowkiem i sie narobil wiec nie mozna krytykowac bo to zamach na czlowieka walczacego ze swoimi slabosciami z poprzedniego wieku gdy nie wiedzial co to kompiuter i chce sie zaliczac w poczet oryginalnosci bo tylko to co ludzka teka stworzone zasluguje na szacunek
LORdT jówT XD (2020.04.25)
Na placu Jagiellończyka to już było cudo podświetlane i co zabetonowane zniknęło. Co nie pamięta nikt ile kasy poszło na te światła zamontowane w polbruku. Prokuratura w Elblągu powinna siectym zajac koszt byl nie maly tych swiatel.
(2020.04.25)