Porozumieli się w sprawie Kumieli

29
24.11.2025
Porozumieli się w sprawie Kumieli
Skutki lipcowej powodzi w Elblągu (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
O koryto rzeki Kumieli, szczególnie na odcinku od Grobli św. Jerzego do ul. Fabrycznej, mają dbać wspólnie elbląski samorząd, Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie i Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W poniedziałek podpisano porozumienie w tej sprawie, a jego celem jest ograniczenie ryzyka lokalnych podtopień.

- Podpisany dokument otwiera drogę do bardziej bezpośrednich i skutecznych działań samorządu w zakresie utrzymania koryta rzeki Kumieli, która formalnie pozostaje własnością Skarbu Państwa.Zawarte porozumienie umożliwi Elblągowi sprawniejsze reagowanie na bieżące potrzeby związane z utrzymaniem rzeki, w tym prowadzenie niezbędnych prac porządkowych i konserwacyjnych. Dotyczy to szczególnie najbardziej newralgicznego odcinka między ul. Grobli Św. Jerzego a ul. Fabryczną - informuje Biuro Prezydenta Elbląga.

Porozumieli się w sprawie Kumieli
(fot. UM Elbląg)

W tym roku prace porządkowe przy Kumieli w rejonie Szpitala Miejskiego przy ul. Związku Jaszczurczego zrealizują Wody Polskie. W kolejnych latach, zgodnie z porozumieniem, zadanie to przejmie Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

- W praktyce podpisane porozumienie ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz ograniczyć ryzyko lokalnych podtopień, zwłaszcza podczas intensywnych opadów - informują władze miasta.

Przypomnijmy, że podczas lipcowych intensywnych opadów deszczu Kumiela po raz kolejny wystąpiła z brzegów i zalała nieruchomości przy ul. Związku Jaszczurczego, Oboźnej, placu Grunwaldzkim i Fabrycznej.

red. na podst. informacji UM Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jak zwykle - słomiane zapały. Wiele gadania, pieniądze rozejdą się wśród swoich z zarządów, przez lata można dobrze żyć. Cierpliwy czas, jak zwykle pokarze efekty. Wielu pisało o kondycji koryta przez lata od 2004 - i nic. Bo najlepsze koryto to takie, z którego co miesiąc się bierze.
(2025.11.24)
Na co to komu? Ale dlaczego? Za co cierpliwy czas ma karać efekty?! No właśnie!
Chytra Baba (2025.11.24)
Fajne mają posadki w wodach pisowskich. Biorą sobie pensje a kto inny będzie dbał o rzekę i ponosił odpowiedzialność. Czy może być lepiej ?
Idealna synekura (2025.11.24)
Pytam poraz ostatni... skoro powodzie wracają jak bumerang to kto dał pozwolenie na budowę osiedla w tym miejscu ! Dlaczego PZU pokrywa zalane tereny a nie winny budowy osiedla ?
(2025.11.24)

info

30  
  13
jeszcze dopiszcie czarno-sukienkowych
(2025.11.24)
I co, wypompują wodę i naleją burbonu ?
Zenek Nagwintowany (2025.11.24)

info

7  
  8
A za parę lat będzie ta sama śpiewka i przerzucanie się kto jest winny.
Znamy to już (2025.11.24)
W styczniu znowu przyjdzie kolejna cofka na Elblągu i znowu zaleje muzeum. Nic się nie uczą na błędach.
Taki mamy klimat (2025.11.24)

info

20  
  1
Teraz trzeba zrobić dokumentację techniczną fotograficzną i jeszcze medyczną dorzucić Jak zwykłe podpisanie papierów uroczyste a czas pokaże co z tego będzie
Zielarski (2025.11.24)

info

17  
  2
To nie jest porozumienie tylko rotacyjna odpowiedzialność ! Dla równego podziału kasy za wybudowanie osiedla w strefie od lat zalewanej.
(2025.11.24)