Zima nam nie straszna

7
28.10.2008
Niemal każdego roku w prasie pojawiajÄ… siÄ™ nagłówki „Zima znów zaskoczyÅ‚a drogowców”. SÅ‚użby odpowiedzialne za utrzymanie w czystoÅ›ci dróg i chodników zapewniajÄ…, że w ElblÄ…gu wszystko jest zapiÄ™te niemal na ostatni guzik i biaÅ‚y puch nie sparaliżuje ruchu na naszych ulicach. W peÅ‚nej gotowoÅ›ci sÄ… również oÅ›rodki, które zapewniajÄ… pomoc osobom bezdomnym. Przynajmniej takie zapewnienia padÅ‚y podczas prezydenckiego kolegium, które odbyÅ‚o siÄ™ w ratuszu.
Z informacji przekazanych przez naczelników oraz szefów sÅ‚użb miejskich odpowiedzialnych za bezpieczeÅ„stwo w sezonie zimowym wynika, iż firmy komunalne majÄ…ce zapewnić wÅ‚aÅ›ciwe funkcjonowanie miasta sÄ… gotowe do realizacji zadaÅ„. Dach nad gÅ‚owÄ… i ciepÅ‚y posiÅ‚ek dla bezdomnych PomocÄ… osobom bezdomnym w okresie zimy wzorem lat ubiegÅ‚ych zajmować siÄ™ bÄ™dzie zespół ds. bezdomnoÅ›ci. NajwiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… miejsc – 100 dysponuje Dom dla Bezdomnych przy ul .Nowodworskiej. Placówka zapewnia caÅ‚odzienne wyżywienie i czystÄ… odzież. Schronienie bezdomni bÄ™dÄ… mogli znaleźć również w Noclegowni przy Pogotowiu Socjalnym przy ul. Królewieckiej 102, która dysponuje 29 miejscami, w tym 15 przeznaczonych jest dla osób nietrzeźwych. Pogotowie zapewnia pomoc medycznÄ… oraz możliwość skorzystania z Å‚aźni i pralni. 20 miejsc noclegowych posiada także OÅ›rodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowodworskiej 49, w którym pomoc otrzymajÄ… kobiety z dziećmi - głównie ofiary przemocy. Placówka zapewnia pomoc psychologicznÄ…, socjalnÄ…, wyżywienie i podstawowe Å›rodki czystoÅ›ci i higieny osobistej. Policja i Straż Miejska nasili dziaÅ‚ania w celu skutecznego umieszczania w placówkach osób koczujÄ…cych na ulicach, klatkach schodowych, pod balkonami, mostami i w altankach dziaÅ‚kowych. Wzorem lat ubiegÅ‚ych wspólnie z pracownikami socjalnymi prowadzone bÄ™dÄ… penetracjÄ™ miejsc, w których mogÄ… gromadzić siÄ™ osoby bezdomne. Od 3 listopada Caritas Diecezji ElblÄ…skiej rozpocznie wydawanie posiÅ‚ków w JadÅ‚odajni przy ul. Zamkowej 17. JadÅ‚odajnia czynna bÄ™dzie w godz. 11.30-13.30 od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku, w soboty od godz. 11.30 - 13. Na niedzielÄ™ zaÅ› wydawany bÄ™dzie suchy prowiant. Przewiduje siÄ™ wydawanie ok. 200 posiÅ‚ków dziennie. Skierowania na posiÅ‚ek wydawać bÄ™dÄ… pracownicy socjalni MOPS. Zima nie zaskoczy drogowców Na ukoÅ„czeniu sÄ… również prace zwiÄ…zane z przygotowaniem sÅ‚użb miejskich i firm komunalnych do zbliżajÄ…cej siÄ™ zimy. KoordynacjÄ… prac zajmować siÄ™ bÄ™dzie powoÅ‚any przez prezydenta Henryka SÅ‚oninÄ™ komitet ds. organizacji zimowego utrzymania Gminy Miasta ElblÄ…g, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… miÄ™dzy innymi: wiceprezydent Witold Wróblewski, naczelnicy oraz dyrektorzy firm komunalnych. Zadania zwiÄ…zane z zimowym utrzymaniem dróg w mieÅ›cie w sezonie 2008/2009 realizować bÄ™dzie Konsorcjum Komunalne w ElblÄ…gu, w skÅ‚ad którego wchodzÄ…: Miejskie PrzedsiÄ™biorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. (utrzymanie jezdni i parkingów) oraz PrzedsiÄ™biorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. (w zakresie utrzymania chodników). Do obowiÄ…zków Konsorcjum należy miÄ™dzy innymi: utrzymanie caÅ‚odobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie Å›lizgawicy i goÅ‚oledzi, zgarnianie Å›niegu i bÅ‚ota poÅ›niegowego z jezdni, posypywanie jezdni i chodników piaskiem i Å›rodkami uszorstniajÄ…cymi, wywóz nadmiernej iloÅ›ci Å›niegu, i podczyszczanie jezdni i chodników. Miejskie PrzedsiÄ™biorstwo Oczyszczania ma obowiÄ…zek na trasach I kolejnoÅ›ci odÅ›nieżania w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów Å›niegu i 2 godzin od stwierdzenia goÅ‚oledzi, lodowicy itp. Trasy drugiej kolejnoÅ›ci majÄ… być odÅ›nieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów Å›niegu lub zjawisk atmosferycznych: goÅ‚oledzi, lodowicy, Å›liskoÅ›ci poÅ›niegowej. PrzedsiÄ™biorstwo Dróg i Mostów ma obowiÄ…zek na trasach I kolejnoÅ›ci odÅ›nieżania w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów Å›niegu lub stwierdzenia goÅ‚oledzi, lodowicy itp. Trasy drugiej kolejnoÅ›ci majÄ… być odÅ›nieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów Å›niegu. W zakresie zimowego utrzymania jezdni, parkingów i chodników w MPO znajduje siÄ™ punkt informacyjno - dyspozycyjny czynny przez całą dobÄ™ pod numerami telefonów: - w dni powszednie od godz. 7 do 15 055 232-42-57 wew. 39 lub 41 - w dni powszednie od godz. 15 do 7 i w dni Å›wiÄ…teczne 055 232-42-57, 232-42-73 tel. kom. 600-450-215 . Straż Miejska wystosowaÅ‚a do zarzÄ…dców, spółdzielni mieszkaniowych i administratorów specjalnÄ… ulotkÄ™ z przypomnieniem, że za uprzÄ…tniÄ™cie bÅ‚ota, Å›niegu i lodu oraz innych zanieczyszczeÅ„ z chodników miejskich poÅ‚ożonych wzdÅ‚uż nieruchomoÅ›ci, niezależnie czy to jest nieruchomość gruntowa czy budynek, odpowiadajÄ… wÅ‚aÅ›ciciele tych nieruchomoÅ›ci. ObowiÄ…zek taki nakÅ‚ada ustawa z 13 wrzeÅ›nia 1996 r. o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach oraz UchwaÅ‚a Rady Miejskiej w ElblÄ…gu z dnia 22 czerwca 2006 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystoÅ›ci i porzÄ…dku na terenie Gminy Miasta ElblÄ…g. Nie wywiÄ…zanie siÄ™ z naÅ‚ożonego obowiÄ…zku zagrożone jest karÄ… grzywny. Mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta ElblÄ…ga:
oprac. A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

co roku to samo a jak przyjdzie zima - to zaskoczenie, zaspani drogowcy mają budziki nastawione na godz. 11,oo albo i póżniej, a nie wiadomo czyje chodniki i tak nie są i nie będą odśnieżane /patrz Płk. Dąbka - Karowa - czyj to jest chodnik?/ ale nie tylko tam. Sprawdzimy jak spadnie pierwszy śnieg.
(2008.10.22)

info

0  
  0
Jestem obiektywnym obserwatorem i uważam że MPO bardzo dobrze sobie radzi z warunkami zimowymi mam porównanie z innmi miastami brawa dla tej firmy
obywatel (2008.10.22)

info

0  
  0
Zima i tak ich zaskoczy. Nie ma bata.
Sven (2008.10.22)

info

0  
  0
"Służby odpowiedzialne za utrzymanie w czystości dróg i chodników zapewniają, że w Elblągu wszystko jest zapięte niemal na ostatni guzik i biały puch nie sparaliżuje ruchu na naszych ulicach. " Trzymamy za słowo, nasze służby kochane:D
pit (2008.10.24)

info

0  
  0
Z myślą o zimie mam nadzieje że miasto jako administrator nie zapomni o osiedlu Bielany bo tam też ludzie mieszkają i chcą się dostać na czas do pracy a pługi z MPO przejadą raz na dzień albo wcale a dyzpozytor twierdzi że były odśnieżane ulice na osiedlu może więcej kontroli potwierdzających stan faktyczn bo karty drogowe wszystko przyjmą a to niestety za wszystko płacimy my podatnicy.
(2008.10.24)

info

0  
  0
mają odśnieżać 3 godziny po ustaniu opadów? a jak będzie padać bez przerwy przez tydzień to zaczną odśnieżanie po tygodniu dopiero? więc znowy ich zaskoczy chyba że zima zaskoczy nas wszystkich i będzie 10 stopni na plusie do wiosny
^%^ (2008.10.28)

info

0  
  0
Co gorsza, mają reagować dopiero po 2 godzinach gołoledzi!!! a przez 2 godziny miasto zakorkowane i stłuczki co 5 minut.
Krystus (2008.10.28)

info

0  
  0