Zaczynają zbierać podpisy w sprawie kolei

47
03.11.2025
Zaczynają zbierać podpisy w sprawie kolei
fot. Wiktor Olzak (arch. portEl.pl)
Ruch Obywatelski Nowy Elbląg poinformował o rozpoczęciu zbiórki podpisów w sprawie obywatelskiego projektu uchwały dotyczącej poparcia realizacji inwestycji kolejowych w Elblągu. O jakie inwestycje chodzi?

31 października w elbląskim Urzędzie Miejskim zarejestrowano drugi w tej kadencji obywatelski projekt uchwały. Ruch Obywatelski Nowy Elbląg proponuje, aby Rada Miejska poparła apel „w sprawie realizacji strategicznych inwestycji kolejowych dla Miasta Elbląga”.

W apelu autorzy wniosku zwracają uwagę na niedostateczny poziom połączeń kolejowych pomiędzy Elblągiem a Gdańskiem, co ich zdaniem jest jedną z barier rozwoju gospodarczego naszego miasta. Zwracają też uwagę na niedostateczny poziom infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami oraz konieczność uruchomienia linii po tzw. Kolei Nadzalewowej.

„W związku z potrzebą realizacji istotnych pod względem rozwoju Miasta Elbląga, elbląskiego portu oraz całego regionu strategicznych inwestycji kolejowych, zwracamy się z apelem o uwzględnienie i priorytetowe potraktowanie następujących inwestycji” - czytamy w apelu zamieszczonym do projektu uchwały.

Wzmiankowane inwestycje to budowa bezpośredniej linii kolejowej Elbląg – Nowy Dwór Gdański – Gdańsk w ramach inicjatywy „Kolej przez Żuławy”. O tej inicjatywie pisaliśmy m.in. tutaj. Druga inwestycja to modernizacja elbląskiego dworca ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uchwałodawcy proponują m.in. montaż wind. Ostatnią propozycją jest modernizacja i reaktywacja tzw. Kolei Nadzalewowej.

„Realizacja powyższych inwestycji niesie za sobą liczne korzyści gospodarcze, społeczne i ekologiczne. Apelujemy o podjęcie zdecydowanych działań oraz zapewnienie środków finansowych na realizację tych strategicznych projektów, które są niezbędne dla dalszego rozwoju naszego miasta i regionu” - czytamy w apelu.

Do tego, aby Rada Miejska zajęła się obywatelskim projektem uchwały, potrzeba 300 podpisów mieszkańców popierających uchwałę. Ruch Obywatelski „Nowy Elbląg” o miejscach zbierania podpisów będzie informował w swoich mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że wniesiony przez Ruch Obywatelski Nowy Elbląg projekt jest trzecim obywatelskim projektem uchwały. Poprzednie: w sprawie budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 i w sprawie referendum o migrantach nie zdobyły większości wśród elbląskich radnych. Czy za trzecim razem radni opowiedzą się za inicjatywą mieszkańców, przekonamy się za kilka miesięcy. Najpierw inicjatorzy muszą zebrać podpisy.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tak ! Tylko " nadzalewowa letnia ", jak kiedyś, wagony towarowe bez drzwi i z deską, żeby nikt nie wypadł, no i można było siedzieć na podłodze i machać nogami....
(2025.11.03)

info

15  
  23
Kolejny durny pomysł. Zajmijcie się swoim miastem i okolicą, a nie Gdańskiem i jego potrzebami. Po pierwsze Elbląg, po drugie kolej nad zalewowa
(2025.11.03)
Dawtona odda działkę i będzie kasa na kolej. Brawo PO a PiS to historia i pieśń przeszłości.
(2025.11.03)
Dobry pomysł, popieram
jaa974 (2025.11.03)

info

36  
  11
Marzenia ściętej głowy. Zejdźcie na ziemie, to jest Elbląg, to Olsztyn decyduje kto co gdzie i jak. Nic się nie zmieni dopóki Olsztyn będzie dla siebie chapał kasę.
(2025.11.03)
To też trzeba zmienić i zainicjować w końcu województwo ŻUŁAWSKIE czyli Żuławy Wiślane ze stolicą w Elblągu!!! Tu nie ma co się zastanawiać tylko działać!!! Nie rozumiem jak przez ponad dwadzieścia lat mieszkańcy z podkulonym ogonem znoszą tę niedobra sytuację. Nic dziwnego że Olsztyn z nas sie śmieje i ma nas na biednego i osieroconego sąsiada. Zresztą Gdańsk o Elblągu myśli podobnie jak identycznie
(2025.11.03)
Do Gdańska popieram jak najbardziej, ale w dzisiejszych czasach kolej nadzalewowa nie ma racji bytu. Lepiej zrobić w jej miejscu ścieżkę rowerową, która byłaby hitem wśród tras rowerowych w Polsce. Aż trudno uwierzyć, że nie mamy takiej trasy nad Zalewem. Jest tylko bardzo niebezpieczna droga 503.W wielu miejscach tak urokliwe trasy pobudziły znacznie lokalną turystykę, zwiększając ją o średnio 30%.
Jajko (2025.11.03)
Super i kolej na osiedle Nad Jarem !
(2025.11.03)

info

12  
  7
Typie, 30 minut do Gdańska pociągiem to idealna sytuacja względem dużo większego i żyjącego rynku pracy. To się musi udać.
weś_nie_opowiadaj (2025.11.03)
Jestem za tą inicjatywa. Młodzi to wasza przyszłość
Lalek (2025.11.03)

info

29  
  10