Co widzą miejskie kamery?

68
23.04.2025
Co widzą miejskie kamery?
Ujęcie z monitoringu miejskiego, fot. arch. SM w Elblągu
Objęcie obserwacją dróg wylotowych z Elbląga i modernizacja kamer – to jedne z potrzeb miejskiego monitoringu. Obecnie system ten liczy 300 kamer i o tym, w jakich sytuacjach i z jakim skutkiem jest wykorzystywany, mówiono podczas ostatniego posiedzenia komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych.

W 2024 roku strażnicy miejscy podjęli ok. tysiąc interwencji posiłkując się obserwacją miejskiego monitoringu. To tzw. reakcje w czasie rzeczywistym, do tego jeszcze dodać należy przeglądanie zapisu z kamer na wniosek innych służb i uprawnionych do tego organów. Obecnie w Elblągu w systemie miejskim jest 300 kamer.

- W porównaniu do innych miast jest to dużo. Jednak, aby było lepiej, to musimy monitoring modernizować. Dobrym krokiem w zeszłym roku była modernizacja i zamieszczenie kilku nowych kamer ul. Pionierskiej (na skrzyżowaniu przy sklepie Aldi-red.), jak również wymiana kluczowych dla nas kamer na Starym Mieście z sytemu analogowego na cyfrowy – mówił Arkadiusz Kulik, komendant Straży Miejskiej w Elblągu.

Jakich spraw najczęściej dotyczą interwencje podjęte przez strażników na podstawie monitoringu miejskiego?

- Figurka Piekarczyka z wędką – zdaje się, że wielu osobom przeszkadza, wejścia do szopki bożonarodzeniowej, postoje na zakazie, bójki na Starym Mieście i identyfikacja ich uczestników, puszczanie dużych, niebezpiecznych psów luzem, dewastacja znaków drogowych, alkoholowe imprezy w miejscach publicznych, grafficiarze, kradzieże okolicznościowych, świątecznych ozdób miejskich, zaśmiecanie, dewastacja wiat przystankowych, dzieci kąpiące się w fontannach i wiele innych. Dzięki monitoringowi została odnaleziona pani, która wyszła nocą w piżamie ze szpitala – wyliczał Arkadiusz Kulik.

Obecnie przy miejskim monitoringu pracuje czterech strażników miejskich, rotacyjnie.

– Wnioski z raportów pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli dotyczące monitoringu mówią, że powinien być to jeden strażnik na szesnaście czy osiemnaście kamer. My mamy 300 kamer i jednego strażnika, jedną parę oczu. Uważam, że nie ma miasta, które mogłoby sprostać standardom opisanym przez NIK. Jestem zdania, że trzeba mieć system miejski, który dobrze nagrywa, a my jesteśmy w stanie odtworzyć każdą sytuację i prowadzić czynności – mówił Arkadiusz Kulik.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gość w kominiarce i torebce xDDDD niezły gangster z tego zniewieściałego chłopca
(2025.04.23)
Widzą rosnącą historię, nienawiść cxlowieka do człowieka zwlaszcza o innym kolorze skóry, a potem modłach się katolików, którzy nienawidzą najbardziej
(2025.04.23)
Kolejny lewak, obrońca wilków wegetarian
(2025.04.23)
Patrzcie, 100% tych huliganów to są białasy xd Przypadek?
(2025.04.23)
I racja
(2025.04.23)
ocieplanie wizerunku obwoxnych inzynierów i lekarzy sie zaczęło.... dlaczego tak bardzo boicie sie rudego?
antyryży (2025.04.23)

info

30  
  26
Kontrola nad zaśmiecaniem starówki jest opanowana jak za czasów komuny kiedy kamer tam nie było ! O parku przy moście Wyszyńskiego nie wspomnę.
(2025.04.23)

info

6  
  1
Doucz się polskiego, Oleg.
(2025.04.23)
on jak wychodzi w miasto to zapina pasy
johny bee (2025.04.23)
Elbląg to miasto bezprawia policja czy straż miejska sama tworzy sobie prawo dla nich wygodne toleruje nie respektowanie znaków drogowych parkowanie po parkach tak jest na Agrykola znak zakazu auta na trawnikach brak reakcji bo dzieci policjantów też chodzą do szkoły nr3 kamery co tam kamery niby są ale jak trzeba złapać wandala to ogłaszają ze zdjęciem na internecie pomóżcie. Większość tych kamer jest nie czynna zawsze popsute i czym tu się chwalić na piekarczyka działa bo mu wędkę ukradli czy parasol reszta to lipa strażników na mieście nie ujrzy chodniki zawalone psimi odchodami ogólny brud i bałagan tu nie ma się czym chwalić tylko wziąść się za robotę
(2025.04.23)