Prezent na urodziny Ferdynanda

19
01.02.2024
Prezent na urodziny Ferdynanda
fot. Mikołaj Sobczak
Przypadek sprawił, że akurat w 210. rocznicę urodzin elbląskiego przedsiębiorcy Ferdynanda Schichaua do Elbląga przyszła ciekawa przesyłka. Jeden z mieszkańców Elbląga na jednej z aukcji wylicytował tabliczkę znamionową, prawdopodobnie pochodzącą z jednego kotłów używanych w lokomotywach produkowanych przez elbląskie zakłady. Przekazał ją elbląskiemu muzeum.

Przy dzisiejszej al. Grunwaldzkiej (dziś to teren Giełdy Elbląskiej) przed wojną mieściły się zakłady produkujące lokomotywy. Była to część koncernu Ferdynanda Schichaua.

Dziś (1 lutego) do elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego trafiła tabliczka znamionowa pochodząca z jednej z lokomotyw wyprodukowanej w elbląskich zakładach.

- Po blisko 100 latach do Elbląga wraca tabliczka z lokomotywy wyprodukowanej w zakładach Schichaua. Przesyłka przyszła do Elbląga 30 stycznia, można powiedzieć symbolicznie, bo w 210. rocznicę urodzin Ferdynanda Schichaua – mówi elblążanin Artur Pytliński, który wylicytował tabliczkę na jednej z aukcji internetowej. - Tabliczka należała do kogoś w Stanach Zjednoczonych, który wystawił ją na aukcję internetową. Pomyślałem, że szkoda jej nie pozyskać, żeby wróciła do miasta, gdzie została wyprodukowana.

Prezent na urodziny Ferdynanda
Artur Pytliński (z lewej) i Lech Trawicki z pamiątkową tabliczką (fot. Mikołaj Sobczak

Tabliczka została przekazana do depozytu w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. - Wygląda na oryginał, nie na kopię. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że był zainstalowany w lokomotywie. W tej chwili czeka nas praca nad znalezieniem informacji, w której lokomotywie tabliczka była zamontowana. Musimy się zwrócić do miłośników historii kolejnictwa i uzyskać listę wyprodukowanych lokomotyw. Na pewno ten numer kotła jest przypisany konkretnemu urządzeniu. Kotły miały różne zastosowania, roboczo założyliśmy, że mamy do czynienia z kotłem kolejowym – wyjaśnia Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Kiedy tabliczka trafi na wystawę? - Co jakiś czas muzeum organizowało wystawę, na której prezentowaliśmy nasze nowe nabytki: zakupy, darowizny i depozyty. Ostatnia taka wystawa była na początku ubiegłego roku. Zastanawiamy się, czy w tym roku zrobić podobną – mówi Lech Trawicki.

- Mam nadzieję, że tablica trafi w przyszłości do Muzeum Techniki, jeżeli w przyszłości taka placówka w Elblągu powstanie – dodaje Artur Pytliński.

 

Aktualizacja z godz.15:30: Pieniądze na zakup tabliczki pochodziły ze zbiórki na jednym z portali crowdfundingowych.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No i super
(2024.02.01)

info

30  
  1
O! Brawo! Elbląg potrzebuje takich pasjonatów. Historia naszego miasta jest bardzo ciekawa. Jest wiele rzeczy z których możemy być dumni.
(2024.02.01)

info

34  
  1
Artur Pytliński znowu zabłysnął :) Młody człowiek, a może! :) Brawo!
(2024.02.01)

info

28  
  6
Teraz może czas pomyśleć o naszych elbląskich lokomotywach, jedna sprawna stoi w Warszawie i muzeum, ma chęć ją sprzedać, może czas zrobić akcję zbierania funduszy i sprowadzić na macierze, tą piękną lokomotywę.
1125 (2024.02.01)
Jeśli darczyńca wylicytował, ale użył do zapłaty składkowych pieniędzy to może warto byłoby o tym wspomnieć w artykule. Pewna grupa osób nadal czeka na info na co poszły środki jakie były zbierane zupełnie niedawno.
(2024.02.01)

info

16  
  4
Ktoś kupił za 84 dolary EUROPEAN TRAIN F. SCHICHAU-ELBING PLATE 1928 cast iron CHRISTIES German sprzedał za 196 dolarów 100 czysty zysk. Od lat sprzedawana z ręki do ręki.... tylko skąd pewność, że od parowozu?
zaciekawiony. (2024.02.01)

info

6  
  3
@1125 - Jak pamiętam, jeszcze kilka lat temu stał rząd lokomotyw w Tczewie. Nie wiem, czy jeszcze tam są. Może warto się zainteresować, uruchomić i sprowadzić?
RoomanR (2024.02.01)
Z lokomotywy tylko tabliczka została. Wszystko rozkradzione i sprzedane. Smutne. Niedługo to zostaną tylko te dwie śrubki i będzie radocha. Chłopcy zróbcie dochodzenie gdzie są lokomotywy, brama z parku modrzewie itp
Ręce opadaja (2024.02.01)
Spoko inicjatywa
(2024.02.01)

info

5  
  0
@Ręce opadaja - Brama jest na Gimnazjalnej. Ta sama.
(2024.02.01)