Tramwaje za unijne pieniądze

37
07.08.2017
Tramwaje za unijne pieniądze
W tym miejscu ma powstać węzeł przesiadkowy (fot. MS, archiwum portEl.pl)
14 milionów złotych ma kosztować zakup trzech nowych tramwajów wraz z przebudową zajezdni tramwajowej i stworzeniem węzła przesiadkowego przy dworcu PKP. Prezydent Elbląga złożył właśnie wniosek o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych.
„Poprawa z zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga” - pod taką nazwą kryje się projekt, który zakłada kilka inwestycji w komunikacji tramwajowej w mieście. - Projekt zakłada zakup trzech sztuk nowego, niskoemisyjnego taboru tramwajowego wraz z niezbędną do jego obsługi infrastrukturą towarzyszącą oraz modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej: hali zajezdni z niezbędnym wyposażeniem, torami wjazdowo-wyjazdowymi wraz z siecią trakcyjną górną – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.
   Oprócz tego przy dworcu PKP ma powstać węzeł przesiadkowy. Zostaną przebudowane dwa perony tramwajowe przy al. Grunwaldzkiej, zamontowane tablice informacyjne dla pasażerów, biletomaty, stojaki rowerowe, elementy małej architektury. Powstanie także system park & ride, zachęcający kierowców do pozostawienia auta na parkingu przy dworcu i poruszania się po Elblągu komunikacją miejską.
   Wszystkie te inwestycje wyceniono na 14 mln złotych. Prezydent złożył właśnie wniosek o ich dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości prawie 10 milionów złotych.
   Przetarg na zakup tramwajów został już rozstrzygnięty. Pojazdy dostarczy firma Modertrans z Poznania jak tylko Elbląg otrzyma unijne dofinansowanie. Trwają prace nad dokumentacją przebudowy zajezdni i węzła przesiadkowe. Przetarg w tej sprawie wygrało konsorcjum elbląskich firm Euro-Projekt Grzegorz Latecki i Prowed. Dokumentacja będzie kosztować ok. 450 tysięcy złotych, ma być gotowa we wrześniu. A sama inwestycja ma być zakończona w 2019 roku.
   
oprac. RG na podst. informacji nadesłane

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Od wniosku do zakupów daleka droga. .. Czyżby wreszcie miasto poszło po rozum do głowy i stwierdziło, że zakup nowych tramwajów będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup starych wyeksploatowanych gratów ?
Anonimek1 (2017.08.07)

info

16  
  2
genialny pomysł z tym "park and ride". .. z Zawady pojadę samochodem na ten cud węzeł przesiadkowy, zostawię tam samochód, wsiądę w tramwaj i pojadę nim na pętlę Nad jarem, załatwię sprawę i analogicznie wrócę do domu. .. sztuczna inicjatywa. .. może po prostu za te pieniądze zrobić darmową komunikację?
(2017.08.07)

info

20  
  9
14 baniek tyle pewnie wyjdzie za remont zajezdni .O co przebudowane mają zostać przystanki ? Chcecie żeby ludzie jeździli komunikacja miejska a tniecie ilość kursów przez co dłużej czeka się na tramwaj lub autobus . Wyobrażacie sobie sytuację ze ktoś zostawia na parkingu przy dworcu auto , płaci za parking nie małe pieniazki idzie na autobus tam czeka na niego kilka minut i znów płaci . Moja diagnoza dla pomysłodawcy to : IDIOTA.
Jamaleg (2017.08.07)
Jak się dalej PiSiory będą Unii odgrażać i wymachiwać szabelką to zamiast tramwajów będą jeździły po torach furmanki ciągnięte przez konie - zwrotnice i trakcja stanie się niepotrzebna :) tak tak - ja ani za jednymi ani drugimi - ale jak to mawiała kiedyś moja babcia - pokorne cielę dwie matki ssie - a tu proszę gryzą rękę która pomaga
Anonimas54 (2017.08.07)
Ja mam szalony pomysł. A może by za część tej kasy, zatrudnic osobe, ktora ułoży rozkład jazdy, tak żeby wszystkie autobusy i tramwaje NIE jechały razem, jeden za drugim?
(2017.08.07)

info

24  
  0
@Jamaleg - to stawiaj tam gdzie się nie płaci - a skoro stać cię na auto to i stać powinno na bilet
(2017.08.07)
Tu chodzi o logikę , elblag to nie metropolia a z dworca można w 15 min dojechać w dowolny zakątek miasta kontynuując podróż autem bez tracenia czasu czekając na tramwaj lub autobus oraz bez dodatkowych kosztów
Jamaleg (2017.08.07)
@Anonimas54 - nie mam wątpliwości, że gdyby Polska pocałowałaby tę całą Unię w d. pę, to przy taki rządach jak obecnie, Polacy odnieśli by o wiele więcej korzyści niż te śmieszne dopłaty, między innymi dlatego, że i tak jako członkowie wspólnoty wpłacamy do jednej kasy a. .uja z tego mamy prócz słów pana Schulza "Wy macie zasady, my mamy pieniądze" i siedźcie pod naszym butem. .. widać jak PiS zarządza i jest prospołeczny w swoich inicjatywach, a Unia nastawiona jest na kapitalizm i tym samym dyma przeciętnego obywatela
(2017.08.07)
Prospołeczny i owszem ale z czyjej kieszeni haha zarządzanie - hmm średnie - Morawiecki drugi Gierek - mistrz propagandy i zadłużania na kilka pokoleń do przodu - a śmieszne dopłaty - haha dzięki jak ty to mówisz śmiesznym dopłatom rolnicy mają co do gara włożyć i jakoś funkcjonują, drogi masz porobione ( przejdź się choćby na Garbary koło poczty ) i połatane, szkoły odnowione i doposażone, i jeszcze można by było wymieniać - tak PiS dałby radę bez Unii - haha - Polska choćby historycznie ( zawsze wchodziła w jakieś układy i sojusze ) czy też ekonomicznie nigdy nie była - nie jest i nie będzie samodzielnym krajem a tym, którym marzy się mocarstwo od Bałtyku aż po Tatry to niech lepiej odstawią to co biorą albo zmniejszą dawkę - a Tatry polecam ale do wypicia
kejt25 (2017.08.07)
Prezydent przesadza z tą inicjatywą, nie za dużo ich ?? Przecież do każdej z nich trzeba mieć swój wkład a skąd jak budżet miasta na granicy wypłacalności ??
Przesada! (2017.08.07)

info

8  
  5