Śmieci nasze coraz droższe

36
22.09.2025
Śmieci nasze coraz droższe
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu zamierza podnieść ceny przyjmowanych odpadów. Zgodę na podwyżki będą głosować radni na najbliższej czwartkowej esji. Miesięczne opłaty za odbiór odpadów, które ponoszą mieszkańcy w czynszach jednak się nie zmienią. Jak to możliwe?

- Przez ostatnie dwa lata ceny za unieszkodliwianie odpadów, które musimy wysyłać na zewnątrz, bo taka jest specyfika ZUO, wzrosły bardzo mocno. Nasz obecny cennik w większości przypadków nie pokrywa tych kosztów związanych z przygotowanie, wysłaniem i unieszkodliwianiem. A to przyczyni się do strat spółki – tłumaczył radnym na ostatniej komisji finansowo-budżetowej Rady Miejskiej Adam Jocz, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów.

„Istotnym czynnikiem wpływającym niekorzystnie na rentowność działalności spółki są zmiany związane z ogólnokrajowym systemem gospodarowania odpadami np. dotyczące wprowadzenia systemu kaucyjnego i rozszerzonej odpowiedzialności producentów, co doprowadzić może do ograniczenia przychodów spółki ze sprzedaży surowców wtórnych. Zmiana cennika niezbędna jest również ze względu na konieczność wdrażania przez ZUO rozwiązań ograniczających ilość składowanych odpadów na składowisku” – doczytujemy w uzasadnieniu projektu o podwyżkach cennika w ZUO.

Ostatnia zmiana cennika przyjmowania odpadów do ZUO była wprowadzona w maju 2023 roku, ta ma wejść w życie od 1 listopada. Nowy cennik zawiera 97 stawek opłat, jest większy o 5 pozycji. W przypadku 38 pozycji nastąpił wzrost opłaty, a 49 pozycji pozostało bez zmiany. Zobacz projekt cennika.

- Tylko około połowa odpadów, jaka trafia do ZUO, pochodzi z Elbląga. Reszta to odpady z terenu powiatu elbląskiego i braniewskiego. Gdybyśmy nie zmienili cennika, poniekąd byśmy wspomagali inne gminy, bo powstałyby straty, które miasto jako jedyny udziałowiec ZUO musiałoby pokryć z własnego budżetu – tłumaczy Dariusz Ostrowski, dyrektor departamentu gospodarki miasta w Urzędzie Miejskim.

Radni z komisji finansowo-budżetowej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w tej sprawie przy 5 głosach „za” i dwóch wstrzymujących się (radni PiS). Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na czwartkowej sesji RM.

Zmiana cennika oznacza większe wydatki dla samorządów i wszystkich, którzy oddają odpady do ZUO. Nie zmieni się jednak wysokość opłat za wywóz śmieci, które elblążanie ponoszą w comiesięcznych czynszach. Jak to możliwe? To dlatego, że władze Elbląga zdecydowały w czerwcu tego roku o dołożeniu 2,5 mln złotych do systemu zagospodarowania odpadami z budżetu samorządu. Pieniądze to część zwrotu VAT-u (ok. 16 mln zł) z tytułu budowy parku Wodnego Dolinka. W przyszłym roku, jak szacują urzędnicy, do systemu zagospodarowania odpadów miasto będzie musiało dołożyć ok. 3,8 mln zł, by nie podnosić cen za wywóz dla mieszkańców.

W 2024 roku ZUO przyniosło 410 tys. złotych zysku, rok wcześniej odnotowało stratę w wysokości. 780 tys. zł. W tym roku strata wynosi już ponad 3 mln zł i jest ona spowodowana rosnącymi kosztami związanymi z zagospodarowaniem odpadów.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Może tak spalarnia odpadów, która jednocześnie produkuje prąd i ciepło jak ta w Gdańsku? Czy nie? Czy dalej ma wszystko drożeć?
(2025.09.22)

info

45  
  1
W Nowym Jorku jest DWUNASTU radnych. Jak oni to ogarniają.
obibok (2025.09.22)
Ceny w sklepach wyższe niż we Francji czy w Niemczech. Prąd najdroższy w Europie... Tak nas PiS urządził
Pisflacja tak wygląda (2025.09.22)
Zredukować urzędy - biurokraci nie znają przepisów, a my płacimy kary bałaganiarzy śmietnikowych, Dlaczego normalni ludzie muszą ponosić odpowiedzialność za brak segregacji w śmietnikach?
(2025.09.22)

info

19  
  8
Sortowanie na palne i nie palne
(2025.09.22)

info

17  
  2
Mamy 13 i 14 to nas stać żeby płacić. Za 2 lata żeby wrócić do władzy PiSda 15.Wstaliśmy z kolan
Tak się żyje (2025.09.22)
Podwyżki wypłat im się chce, pierw wyniki a potem wypłaty a nie za darmo sobie bez wyników podwyższać wypłaty
Mirek 12 (2025.09.22)

info

17  
  6
@Tak się żyje - I upadliśmy na pysk.
jakóp (2025.09.22)
@Tak się żyje - A co z 800+, to znacznie większe obciążenie dla uczciwych Polaków, ale ty cicho siedzisz z tego żyjesz i od rana jęczysz.
(2025.09.22)
Na śmieciach robi się dziś gigantyczny interes! To żyła złota. Wszędzie się te śmiecie palą na nielegalnych składowiskach a kary są tak śmieszne że aż żałosne. W ogóle płacimy więcej za niby segregację której kiedyś nie było a było wszystko szklane. Gdzie tu logika, gdzie tu postęp? Wszyscy maja wrażenie że są nabijani w przysłowiową butelkę a od października z kaucją.
(2025.09.22)