Referendum strajkowe w GE

97
27.08.2025
Referendum strajkowe w GE
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
W środę, 27 sierpnia, w zakładzie GE Vernova rozpoczęło się referendum strajkowe. To kolejny etap sporu zbiorowego, jaki z zarządem spółki toczą dwa z trzech związków zawodowych. Chodzi o podwyżki wynagrodzeń.

Referendum strajkowe potrwa w terminie 27-29 sierpnia i 1-3 września. Organizują go dwa związki zawodowe – Solidarność i Międzyzakładowy Związek Zakładowy Pracowników przy General Electric. Trzeci związek – Inżynierów i Techników – podpisał porozumienie w sprawie podwyżek.

- Zarząd podjął decyzję o podwyżkach wynagrodzeń w wysokości 7,5 proc., nie mniejszych niż 550 zł. Mają obowiązywać o września z wyrównaniem od kwietnia. Pozostałe związki domagają się większych podwyżek, dlatego odbywa się referendum – mówi nam jeden z pracowników firmy, prosząc o anonimowość.

By referendum było ważne, musi wziąć w nim udział ponad 50 procent uprawnionych do głosowania członków załogi. Od jego wyniku zależy, czy w GE Vernowa – jak przewidują przepisy prawa pracy - rozpocznie się akcja protestacyjna, a ostatecznie – strajk.

„Referendum jest legalne i chronione przez prawo pracy. Nasze działania są zgodne z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Liczy się frekwencja – im więcej nas zagłosuje, tym silniejszy mandat do dalszych działań. Nawet jeśli masz wątpliwości lub się nie zgadzasz, przyjdź i wyraź swoją wolę. Twoja obecność pokazuje, że sprawy pracowników są ważne – czytamy na ulotce referendalnej, na której widnieje logotypy Solidarność i MZZ Pracowników przy General Electric, dostarczonej nam przez jednego z Czytelników.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I bardzo dobrze! Glos zawsze należy do pracowników!
(2025.08.27)
skąd tyle procent ? Emeryci dostali 5,5 % ?
elb54 (2025.08.27)
Same newsy w tym mieście, same hity medialne
(2025.08.27)

info

20  
  4
Będziecie fikać, to amerykanie zawiną sie do siebie, tak jak Logstor, fikali i strajkowali o podwyżki, a Irlandzcy wlasciciele spółki zamknęli ją a ludzi zwolnili i tak skończyło sie kozaczenie, a potem płacz i bezrobocie.
MieszkaniecElb (2025.08.27)
Wróci pis z kolegami to wszystko naprawią
Polska w ruinie (2025.08.27)
Skąd taki wzrost bezrobocia skoro 8 lat rządzili nami fachowcy z PiS ??? Dlaczego zadłużenie szpitali wzrosło dwukrotnie w 8 lat ? Dlaczego dług publiczny jest 2 x większy po 8 latach ?
Ciekawy (2025.08.27)
dać podwyżkę ludziom z produkcji, a zdalniakom, znajomym i rodzince figę.
marika777 (2025.08.27)

info

26  
  22
@Polska w ruinie - Teraz nieudacznicy z po doprowadzają Polskę do ruiny. Przewidywania takie że jak Orlen będzie tak dalej działał to za 4 - 5 lat bankrut. Wyliczyli że za Obajtka Orlen miał większe przychody niż obecnie cały kraj haha. Chyba chcą zrujnować kraj i uzależnić od ue i de.
(2025.08.27)
@MieszkaniecElb - I niech zwijają interes. To się dopiero związki zawodowe zdziwią :)
(2025.08.27)
Telewizja sniadaniowa wyjechala, Dni Elbląga się skończyły i mamy POwrót do szarej, elblaskiej rzeczywistosci :D
(2025.08.27)

info

29  
  22