Kolejna podwyżka za ciepło w Elblągu (aktualizacja)

125
28.01.2023
Kolejna podwyżka za ciepło w Elblągu (aktualizacja)
Elektrociepłownia EKO przy ul. Elektrycznej (Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN)
Mieszkańcy Elbląga otrzymują właśnie pisma od zarządców nieruchomości o kolejnej podwyżce cen ciepła. Już weszła w życie i wynosi 12 procent.

- Piszecie o różnościach, nieistotnych, podczas gdy dziś dostałem od mojego zarządcy wspólnotą mieszkaniową informacje o kolejnej podwyżce cen za ogrzewanie. Dla informacji – od 1 października 2022 roku cena ogrzewania za moje mieszkanie - 331 zł miesięcznie, od 1 lutego 2023 - 470 zł. W ciągu czterech miesięcy - 42 procent! – napisał do nas jeden z Czytelników.

Jak się okazuje, kolejna podwyżka cen ciepła została wprowadzona w Elblągu 1 stycznia decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energii na wniosek Energa Kogeneracja, głównego producenta ciepła w mieście.

Co ciekawe, EKO powiadomiło EPEC o podwyżkach już 23 grudnia (to data przyjęcia pisma w EPEC). Ale EPEC swoich klientów poinformował na swojej stronie internetowej dopiero 10 stycznia. Przypadek? To zastanawiające, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do 9 stycznia trwało w Elblągu zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania władz Elbląga. I to właśnie 9 stycznia okazało się, że podpisów zebrano za mało. Dzień później pojawił się komunikat o podwyżkach. Jak to tłumaczy EPEC? W piśmie rozesłanym do zarządców pisze, że „ze względu na okres świąteczno-noworoczny oraz konieczność dostosowania systemu rozliczeń do zmiany stawki VAT (od 1.01.23 wróciły z poziomu 5 proc. do 23 proc. – red.) informację o cenach ciepła przesyłamy Państwu dopiero po wprowadzeniu wszystkich zmian. Jednocześnie przepraszamy, że trwało to tak długo” – pisze do zarządców i właścicieli nieruchomości Andrzej Kuliński, prezes EPEC.

EKO podwyższyło ceny ciepła dla EPEC o 18 procent, elblążanie w ostatecznym rozrachunku zapłacą od 1 stycznia 2023 roku o 12 procent więcej.

- Kwotowo oznacza to, że klient, który - dla przykładu - zużywa 40 GJ rocznie i ma moc zamówioną 0,006 MW (średnie zużycie mieszkania 60 m kw) i jest w grupie taryfowej A, przed podwyżką płacił 572 zł brutto miesięcznie, zaś po podwyżce EKO - 637 zł brutto miesięcznie. Obecnie EPEC pokrywa wyższe koszty przesyłu z tytułu podniesienia stawek EKO, nie zostało to przeniesione na klientów - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Małgorzata Pryśko-Grobelna, odpowiedzialna w EPEC za kontakty z mediami.

– Ten wzrost jest całkowicie niezależny od EPEC, spółki miejskiej – podkreśla w swoim piśmie Andrzej Kuliński. – EKO uzyskało zgodę na zmianę swojej taryfy na podstawie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska dla jednostek kogeneracyjnych (produkujących ciepło i prąd – red.) z tytułu pokrycia kosztów węgla i biomasy, które nie zostały uwzględnione w cenie referencyjnej. Ich podwyższona cena ma prawo obowiązywać do 30.04.2023 roku – wyjaśnia prezes EPEC, dodając, że ceny końcowe ciepła dla mieszkańców plasują Elbląg pod koniec stawki wśród miast w północnej Polsce, licząc od najdroższych do najtańszych.

- Przesyłamy również materiał, który można wydrukować i powiesić w klatkach budynków zarządzanych przez Państwa jako informację dla mieszkańców. Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, kto podniósł cenę ciepła – pisze do zarządców prezes EPEC.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym roku EKO podniosło ceny ciepła dla końcowych odbiorców o 50 procent, a EPEC – o 14,5 proc. Zapytaliśmy, dlaczego EKO złożyła wniosek do prezesa URE o aktualizację taryfy, skoro dotychczasowa taryfa, wprowadzająca nawet 80-procentowe podwyżki, funkcjonuje dopiero od pół roku?

- Energa Kogeneracja (EKO) jest największym wytwórcą ciepła w Elblągu, szczególnie po tym, jak EPEC zredukowało moc swojej ciepłowni przy ul. Dojazdowej o ok. 20 procent, jednocześnie domawiając jej ekwiwalent w EKO. EKO wystąpiła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryfy, aby pokryć dynamicznie zmieniające się koszty zmienne, czyli ceny paliw (węgla, biomasy, gazu i oleju) oraz uprawnień do emisji CO2, które musi ponosić. Na przykład ceny biomasy i węgla wzrosły o około 100% od stycznia do grudnia 2022 roku. Podstawą wniosku EKO była nowelizacja rozporządzenia taryfowego w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Dzięki tej nowelizacji ciepłownictwo otrzymało wsparcie w sprostaniu obecnej sytuacji rynkowej, wywołanej wojną na Ukrainie i pandemią COVID 19 - odpisał na nasze pytanie Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi, do której to grupy kapitałowej należy Energa Kogeneracja.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Właśnie dostałem naliczenie. Halo! Grupa refrendalna. Zróbice drugie podejście do referendum.
Za referendum (2023.01.26)
TeofilSkorupa jest dumny z Orlenu i Energii. Niech zyja podwyżki!!!
(2023.01.26)
Orlen pomimo wprowadzenia wyższego watu utrzymał ceny na tym samym poziomie a benzyna i ropa są najtańsze w całej Unii europejskiej. Ale dla totalnej opozycji wiadomo że im gorzej dla ludzi to lepiej dla nich.
TeofilSkorupa (2023.01.26)
To prezent poreferendalny -:)
(2023.01.26)
@Za referendum - Dokładnie najwyższy czas pogonić tych nieudaczników. Czy Elblążanie chcą się z nimi męczyć jeszcze tyle czasu. Tylko dobry komisarz ogarnie tą całą stajnie Augiasza.
TeofilSkorupa (2023.01.26)
Ceny jednostki energii reguluje Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie i to do nich możecie mieć pretensje. Podziękujcie Pisowi drodzy państwo. Pani minister Moskwa was oszukała, kiedy powiedziała że podwyżki wyniosą tylko 42%. Pis ma was ludzie w dupi**e i okrada was codziennie. No ale dali 500+ i 13 emeryturę i laptopy dla 4-klasistów.. Oddacie to po trzykroć w rachunkach za prąd, gaz i ogrzewanie i przy kasie w sklepie. Pis nas tak zadłużył, że będziemy to wszyscy spłacać przez kolejne 200 lat.
(2023.01.26)
Spółki skarbu państwa łupią nas po kieszeni maksymalnie ile się da. Władze miasta mogą tylko sobie pogadać. Państwowy urząd zatwierdzi każdą cenę.
(2023.01.26)
@TeofilSkorupa - Czyli przez rok Ciebie okradał jak rozumiem a Ty nadal jak przed szkodą i po szkodzie głupi.
(2023.01.26)
Ludzie teraz troche zmarzniecie, ale ogrzejecie się w elblaskich tężniach, glowa do góry!!!
Wasz Witold (2023.01.26)
Panie Rembelski teraz niech nie komentują i nie krytykują tylko płaczą i placą ! Mają co chcieli! Przeciez to bylo do przewidzenia! Brawo!
(2023.01.26)