Długa droga do basenu

31
25.11.2008
Długa droga do basenu
Obecna pływalnia miejska w Elblągu, to kropla w morzu potrzeb dla 125 tys. miasta
Nie będzie w Elblągu 50-metrowego krytego basenu. Będzie nowy 25-metrowy, ale i ten nieprędko. Nie zgłaszają się inwestorzy prywatni, a dla władz Elbląga priorytetem w najbliższych latach są inwestycje współfinansowanie przez Unię.
- Basen to jedna z najpilniejszych inwestycji w mieÅ›cie - przyznaje prezydent ElblÄ…ga Henryk SÅ‚onina. - OtrzymujÄ™ sporo listów z pretensjami, że mieszkaÅ„cy nie mogÄ… siÄ™ dostać na basen. Na pewno nie bÄ™dzie to basen 50-metrowy, to już przeanalizowaliÅ›my. Bo ile imprez sportowych w roku odbywaÅ‚oby siÄ™ na takim basenie - jedna, dwie, może trzy. ByÅ‚em nawet w Ostrowcu ÅšwiÄ™tokrzyskim, gdzie taki 50-matrowy basen majÄ…, pytaÅ‚em prezydenta Ostrowca. PowiedziaÅ‚ mi, że drugi raz mocno by siÄ™ zastanowili. Wybudować jest jedno, a utrzymać - drugie. Prezydent SÅ‚onina wyjaÅ›niÅ‚, że choć koszty budowy basenu 50-metrowego nie sÄ… rażąco wyższe niż basenu 25-metrowego, to jednak w przypadku kosztów utrzymania różnica jest już drastyczna (koszt ogrzewania hali, ogrzewania wody, wymiany wody). - A ile ja dostajÄ™ uwag i pretensji dotyczÄ…cych hali sportowej przy ul Grunwaldzkiej - mówi Henryk SÅ‚onina. - Ludzie mówiÄ…: „obiecywaÅ‚ pan, że to siÄ™ utrzyma, że miasto nie bÄ™dzie do hali dopÅ‚acaÅ‚o”. Tymczasem można wyliczyć, że gdybyÅ›my brali pieniÄ…dze od wszystkich korzystajÄ…cych z hali - od klubów sportowych, od szkół, od mÅ‚odzieży, sÄ…dzÄ™, że hala sama by siÄ™ utrzymaÅ‚a. Ale przecież, żeby wziąć pieniÄ…dze od szkoÅ‚y, trzeba jej najpierw te pieniÄ…dze na korzystanie z hali dać. I jeszcze VAT byÅ›my od tego zapÅ‚acili. Tak wiÄ™c w planach miasta jest budowa krytego basenu 25-metrowego z elementami parku wodnego, ale i to nie nastÄ…pi szybko. Å»aden inwestor siÄ™ nie zgÅ‚asza, na takÄ… inwestycjÄ™ pieniÄ™dzy nie da też Unia Europejska. Tymczasem w przyszÅ‚orocznym budżecie pierwszeÅ„stwo majÄ… inwestycje współfinansowane prze UniÄ™ EuropejskÄ…. W UrzÄ™dzie Miasta rozważana jest obecnie koncepcja partnerstwa publiczno-prywatnego, ale bez wielkiego entuzjazmu. Przy okazji informacja - nie bÄ™dzie też w najbliższym czasie inwestycji w rejonie elblÄ…skich górek. - Ostatnie zimy nie zachÄ™cajÄ… do budowy w ElblÄ…gu wyciÄ…gów narciarskich, inwestor, który zgÅ‚aszaÅ‚ takÄ… chęć, na razie siÄ™ wycofaÅ‚. Mówi prezydent Henryk SÅ‚onina:
PD

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Przeciez Góra CHrobrego moze byc wykorzystana całorocznie dla narciarzy, przeciez mozna zainstalowac specjalna mate (zapomnialem jak sie to nazywa). Znalazłoby sie pelno chetnych na to!!!
(2008.11.25)

info

0  
  0
Elbląg to nie tylko piłka ręczna i taniec towarzystki to także piłka nożna. .. Gdze jest ten stadion??? gdzie te remonty??? kibice sami odmalowali część stadionu za własne pieniądze. .. żal.
tulkas (2008.11.25)

info

0  
  0
Ja na prawdę nie rozumiem, jak coś takiego jak Aquapar może sie nie opłacac?! Skoro teraz oba elbląskie baseny są wykożystane do granic mozliwości?! Podejrzewam, że po prostu miasto odstrasza potencjalnych inwestorów i w ogóle ich nie szuka!!!
frustrat (2008.11.25)

info

0  
  0
wszyscy chwalą się ze elbląg to ekologiczne miasto a wystarczy otworzyc okno lub wyjśc na zewnątrz i co sam dym !!!. cyhba z 40 % naszego miasta pali w piecach i to nietylko węglem ale wszystkim nawet śmieciami byle by sie paliło. Kiedy władze miasta zaczną uprawiac naprawdę polityke ekoligiczną może czas pomyślec o stopniowym podłańczaniu tych budynków do elektrociepłowni np na ul Dojazdowej stoi kotłownia jak ta lala a dookoła nic tylko same dymiące kominy. Przecierz czyste chodniki to nie wszystko.
jamal (2008.11.25)

info

0  
  0
nie ma co, sport w el (nawet ten rekreacyjny) leży plackiem
też chce na basen (2008.11.25)

info

0  
  0
zrobić basen z. .. basenu "portowego"
tttttui (2008.11.25)

info

0  
  0
Ja myślę, że przy obecnej technice wszystko można wybudować. Tylko kto da na to pieniądze? Proponuję zbiórkę wsród malkontentów
terefere (2008.11.25)

info

0  
  0
Tak w ogóle to obecna i przeszła (nie wspominając zaprzeszłej) sytuacja nie dopinguje władz do niczego. Ludzie, którzy ją wybrali są podobnego zdania, więc w sprawach procesów inwestycyjnych i innowacyjnych przedsięwzięć niech raczą milczeć - tak zresztą jak ich wybrańcy, którzy udają ustawicznie głuchoniemych. Mizeria poczynań w sprawach tak istotnych jak potencjał w każdej dziedzinie miasta powinien być oddany w ręce różnego wymiaru profesjonalnych inwestorów, których ściągnąć do nas tylko może korzystna oferta inwestycyjna. I na tym powinni się skupić nasi wielcy wodzowie, aby zaoferować atrakcyjne warunki inwestowania, ( np. wieloletnia dzierżawa gruntu, lub aport miasta do przedsięwzięcia w postaci nieruchomości) a nie zarządzaniu i powielaniu ustawicznych błędów w procesie inwestycyjnym. Wszak z tych działań ino sromota i wstyd na cały kraj. Jest piękna koncepcja EUROPARKU, którą jak widzimy z wielkim zadęciem i bez jakichkolwiek analiz profesjonalnych dyskredytuje wysuwając jakieś bzdurne wyliczenia niczem nie poparte. To już nawet przestaje być śmieszne - to jest tragiczne. Nigdzie w cywilizowanym świecie miasto nie zarządza takim mieniem. Ono je nadzoruje - a to zupełnie inna funkcja i czynność.
AborygenMiejscowy (2008.11.25)

info

0  
  0
Pierwszy raz się zgadzam z Aborygenem. Miasto nie jest od zarządzania takimi inwestycjami. Ale u nas, i to dobrze wiesz, jest odwrotnie. Dlaczego tak jest. .. to oczywiste. W ten sposób powstają spółki synekuralne, które obsadza się znajomymi króliczka, powstaje baza - mozliwe jak najszersza, która moze pomieścic na czasy złe szereg zaufanych ludzi władzy. W czasach dobrych spólki takie to np. sponsorzy wydarzen miejskich, dżentelmeni roku, aktyw rozmaitych ciał doradczych itp. La Famiglia z włoska:):) To dlatego tak trudno odebrać jej władzę w takich wąskich rynkach pracy jak Elbląg. W dużych miastach, każde ugrupowanie ma swoje folwarki, generujące utrzymanie - u nas ciagle budujemy jeden. .. ..
Moher (2008.11.25)

info

0  
  0
http://www.onel.pl/?mod=art&id=6660 To jest zresztą lepsze. Facet przeczytawszy artyskuł w Wiedzy i Życiu zwraca się do Promocji Miasta z propozycją zrobienia zegara. Dostaje za to kawał publicznego grosza...nikt nie pyta o wczesniejsze jego realizacje, o kompetencje. Zadziwiające.
(2008.11.25)

info

0  
  0