Pikieta z wiatrem w tle

37
12.07.2011
Pikieta z wiatrem w tle
We wtorek (12 lipca) o godzinie 10 na ulicy Browarnej rozpoczęły się dwa wydarzenia. W Urzędzie Gminy Elbląg – rozprawa administracyjna poświęcona projektowi budowy w Janowie dwóch elektrowni wiatrowych, natomiast na przejściu dla pieszych na wysokości Urzędu Gminy – protest mieszkańców przeciw temu projektowi. Zobacz fotoreportaż.
Rozprawę administracyjną szybko przerwano z dość błahych przyczyn formalnych.
   Protest przebiegał tak, jak wiele niedużych, ulicznych manifestacji – spokojnie, choć głośno. Skandowano hasła, manifestanci byli może lepiej niż zazwyczaj zaopatrzeni w transparenty i hasła. Organizatorzy protestu – Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. Tadeusza Rejtana – spodziewało się setki uczestników. Przyjechało ich około 50, mieszkańcy Janowa stanowili chyba mniejszość, większość to członkowie Stowarzyszenia z gminy Gronowo Elbląskie.
   Protest bezpośrednio dotyczy budowy dwóch elektrowni wiatrowych, czyli dwóch pojedynczych wiatraków, w Janowie. Pośrednio – budowy małej farmy wiatrowej, liczącej około 20 wiatraków, w Adamowie leżącym z drugiej strony Elbląga.
   Rozmawialiśmy ze wszystkimi stronami uczestniczącymi w postępowaniu administracyjnym dotyczącym Janowa. Rozmowy te publikujemy w osobnych tekstach:
   Waldemar Badeński, prezes Stowarzyszenia Aktywności Społecznej im. Tadeusza Rejtana
   Piotr Szymański, inwestor
   dr Jan Borzyszkowski, kierownik Zakładu Ocen Środowiskowych w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie
   Zygmunt Tucholski, zastępca wójta Gminy Elbląg.
   
   Sprawa dotyczy jednak szerszego gremium niż mieszkańcy Janowa czy Adamowa. Pytanie: „Czy chcesz, aby na Żuławach budowano wiatraki?”, jest, naszym zdaniem, bardzo trafnym pytaniem na referendum w naszym regionie, obejmującym w tym przypadku Żuławy podzielone między dwa województwa – pomorskie i warmińsko-mazurskie. Referendum powinno być, rzecz jasna, poprzedzone szeroką kampanią informacyjną na temat elektrowni wiatrowych – merytoryczną i pozbawioną demagogii, której nie ustrzegli się uczestnicy dzisiejszego protestu.
   Ciekaw jestem opinii czytelników na ten temat.
   
Piotr Derlukiewicz

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dzięki zdjęciom poznamy osoby chcące cofnąć nas o sto lat.
(2011.07.13)

info

1  
  0
Widzę, że ekoterroryści ujawnili się już nawet w Elblągu :]
strzelec_wyborowy (2011.07.13)

info

0  
  0
Wiadomo, że nikt takiego protestu nie poprze. Trzeba iść z postępem, a nie cofać się do epoki kamienia łupanego.
twwt (2011.07.13)

info

1  
  0
Hahaha na pewno coś wywalczą. Jak widzę te hasło 'nie tędy droga' to nie wiem czy się śmiać czy płakać, to może elektrownie atomową im pod domem lepiej zrobić?
elblag_ (2011.07.13)

info

1  
  0
Na co im wiatraki. Wybudujcie im spalarnie smieci. Bedzie to bardziej ekologicznie i wizualnie dla oka lepiej.
!!! Gosciu!!!! (2011.07.13)

info

0  
  0
nie lubię kiedy sie coś krytykuje a samemu nie daje innych rozwiązań. To oznacza, że sie nie ma pojęcia czemu sie to robi. .. ot tak bo kazali
żałosne (2011.07.13)

info

0  
  0
temu Panu ze zdjęcia nr 6,chętnie zadałbym pytanie dlaczego uważa, że jest to strefa zagrożenia. Proszę o ligiczne i rzeczowe wyjasnienie. Nie bajanie. Chciałbym poznać temat z obu stron.
jeszcze śpiący (2011.07.13)

info

1  
  0
Hasła trochę nie wiadomo czego dotyczą. .. jakiegoś protestu ale gdyby nie te rysunki wiatraków to grzyb wie o co im chodzi. Tak samo jak mieszkańcom Gronowa powinno być g. Niech się wypowiedzą przyszli sąsiedzi wiatraków. Ale jak dla mnie wiatraki to przyszłość a brak takich inwestycji to zacofanie.
(2011.07.13)

info

0  
  0
postawienie obiektu na 80 lat to musi budzić zastanowienie. .. .bo wnukom coś podrzucisz. .. . jakieś mody i trendy to nie wszystko. Ludzie w jakimś miejscu żyją i jakość ich życia jest najważniejsza niż instalacje dające pieniądze innym ludziom kosztem ich spokoju. .. .
(2011.07.13)

info

0  
  0
POrtel to już nie ma o czym pisać, bo jako tuba propagandowa PO i prezydenta Nowaczyka nie może przecież zamieszczać informacji o nieudolnej władzy w osobie prezydenta Elbląga oraz to, że Wcisła jest najgorszym przewodniczącym RM. W końcu to sam pan redaktor Derlukiewicz, tak zakochany w PO nie może publicznie przyznać sie do POrażki!!!
(2011.07.13)

info

0  
  0