4 miliony złotych na szpitalne lądowisko

29
17.02.2026
4 miliony złotych na szpitalne lądowisko
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
Wojewódzki Szpital Zespolony zmodernizuje lądowisko dla helikopterów. Nowe rozwiązania poprawią warunki startów i lądowań i umożliwią transport medyczny także w nocy i przy ograniczonej widoczności.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu otrzymał dofinansowanie na realizację zadania pn. "Modernizacja lądowiska Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu" w ramach programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na modernizacji lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

Projekt „Modernizacja lądowiska Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu” to przedsięwzięcie, którego istotą jest realne wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu. Modernizacja lądowiska umożliwi prowadzenie operacji HEMS (szybki transport medyczny i pomoc w stanach zagrożenia życia) także w porze nocnej oraz w warunkach ograniczonej widoczności, dzięki czemu śmigłowce ratunkowe będą mogły docierać do pacjentów szybciej i bez względu na porę dnia czy niesprzyjające warunki atmosferyczne. W sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia czas ma znaczenie fundamentalne – każda minuta może decydować o ludzkim losie.

Unowocześniona infrastruktura zwiększy poziom bezpieczeństwa zarówno dla załóg śmigłowców, jak i dla personelu medycznego oraz transportowanych pacjentów. Lepsze warunki startów i lądowań ograniczą ryzyko zdarzeń niepożądanych, podnosząc standard realizowanych działań ratowniczych.

Projekt zapewni również pełną zgodność lądowiska z aktualnymi wymaganiami prawnymi, co stanowi niezbędny warunek dalszego funkcjonowania lotniczego transportu medycznego przy szpitalu. Tym samym inwestycja nie tylko odpowiada na współczesne standardy techniczne, lecz także gwarantuje trwałość i stabilność systemu ratownictwa. Kwota przyznanego dofinansowania to 4 mln zł.

inf. WSZ w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jesxcze dofinansowanie na szkolenia z empatii I dobrej jakości fachowej obsługi i będzie sukces !
(2026.02.17)
juz dziś helikoptery lądują w dzień a także w nocy. modyfikacja lądowiska ma w rzeczywistości umożliwić wybudawnie przez dewelopera bloków niezgodnie z MPZP w okolicy ponieważ zmienłbyi się korytarz podejścia maszyn do lądowania i nowe ośmiopiętrowe bloki nie będą przeszkadzać. Obecnie korytarz podejscia do lądowania wymusza trzypiętrową maksywalną wysokość bloków. taka oto jest moja hipoteza.
(2026.02.17)
Tobie wszystkiego co wymieniłeś brakuje, siedź i jęcz.
(2026.02.17)
Helikopter powinien mieć lądowisko na dachu szpitala - tak jak to jest w innych szpitalach. Wtedy chorego do windy i SOR lub inne oddziały. To by skróciło ten tak ważny czas. Teraz z samolotu do szpitala musi być ''przerzucony'' karetką co znacznie wydłuża ten cenny CZAS.
(2026.02.17)
On wam pomoże > > > on wszystko może....
(2026.02.17)
Szpital budowany był w latach osiemdziesiątych, wówczas nie przewidziano takiego rozwiązania, a dzisiaj jest to po prostu niemożliwe zatem dalej trzeba "przerzucać" cokolwiek.
(2026.02.17)
Wbrew obiegowym opiniom ladowisko na dachu szpitalnym ma więcej wad niż zalet. Obok wiekszych nakładów finansowych i problemów technicznych z jego utrzymaniem to ogranicza ono możliwości manewrowania, w tym zapewnienia odpowiedniej liczby pracowników obsługi do transportu chorego, zwiększa zagrożenie pożarowe, a także zagraża bezpieczeństwu budynku z racji obciążeń technicznych. Również istotnym jest hałas, który narusza spokój pacjentów, a w przypadku awarii wind szpitalnych transport pacjenta to również nowy problem. Lotnictwo ratownictwa medycznego nie wykonuje procedur LVP (lądowanie w ograniczonych warunkach widoczności przy wykorzystaniu urządzeń naprowadzających).
Han XX (2026.02.17)

info

13  
  9
A miejsca dla niepełnosprawnych ( które są zajmowane przez cwaniaków z załatwionymi "uprawnieniami" ) na końcu parkingu, by maksymalnie utrudnić dostanie się do szpitala. BRAWO może jeszcze jakieś rowy przeciwczołgowe i zasieki ?! Podejście do kalekich pokazuje WASZE człowieczeństwo!!!
(2026.02.17)

info

13  
  6
Kocham Prezydenta Nawrockiego
(2026.02.17)
Czy ilość startów i lądowań w nocy, które mają się zwiększyć... będzie uciążliwe dla bloków przy Częstochowskiej i Legionów..... - helikopter w nocy przy podejściu do lądowania nie jest chyba cichy..... ????
Maria 1963 (2026.02.17)