O zdrowiu i dobrostanie kobiet

41
25.10.2025
O zdrowiu i dobrostanie kobiet
Konferencja odbyła się w Bibliotece Elbląskiej, pierwsza od prawej Hanna Szuszkiewicz, fot. Anna Dawid
Profilaktyka raka piersi i dbanie o własny dobrostan emocjonalny były głównymi zagadnieniami poruszanymi na sobotniej (25 października) konferencji zorganizowanej przez EL-Kobiety Elbląski Klub Kobiet. To nowe stowarzyszenie w naszym mieście, które zgodnie z zapowiedzią jego założycielek, skupi się na problemach i sprawach dotyczących kobiet.

Stowarzyszenie zawiązało się w maju br. Jego założycielkami są: Hanna Szuszkiewicz, Magda Ogrodowczyk, Katarzyna Moczarska i Lidia Osik. Obecnie organizację tworzy 30 pań.

- Funkcjonujemy na terenie Elbląga, ale mamy też nadzieję, że uda nam się zachęcić do współpracy województwo. Działania kierujemy przede wszystkim do elblążanek, chcemy je wspierać we wszystkich możliwych dziedzinach życia rodzinnego, czy zawodowego. Taki obszarów jest wiele, chociażby macierzyństwo i potem powrót na rynek pracy, zdrowie, czy przemoc, etc.– mówi Hanna Szuszkiewicz.

O zdrowiu i dobrostanie kobiet
Konferencja EL Kobiety - Kobietom, fot. Anna Dawid

Sobotnia konferencja składała się z dwóch głównych bloków tematycznych: w pierwszym skupiono się na zagadnieniu dbania o własny dobrostan emocjonalny, w drugim na zdrowiu fizycznym.

- Osobiście po tym półtoragodzinnym panelu dotyczącym dobrostanu oraz tego, jak na siebie patrzymy i często jesteśmy same dla siebie krytyczne, czuję się bardzo pozytywnie, ale też widzę, jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu spotkania i wiedzę. Druga część konferencji będzie już o zdrowiu fizycznym. Cały czas mamy jedną z najwyższych umieralności w Europie na raka piersi. Myślę, że to spotkanie jest bardzo potrzebne i ważne. Jeden z paneli dotyczy endometriozy, choroby nadal trudnej w diagnostyce i leczeniu – podkreśla Hanna Szuszkiewicz.

Podczas konferencji wiceprezydent Elbląga Katarzyna Wiśniewska zapowiedziała utworzenie Elbląskiej Rady Kobiet.

- Myślimy, że będzie to do końca tego roku. Wiemy, że na dniach ma być ogłoszony konkurs i będzie można do niej aplikować – mówi Hanna Szuszkiewicz.

 

Przez cały czas trwania konferencji każda z pań mogła poddać się bezpłatnemu badaniu mammograficznemu w mammobusie. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek przypominało o profilaktyce raka piersi i wyjaśniało na fantomach, jak prawidłowo wykonać samobadanie.

Konferencja odbyła się w Bibliotece Elbląskiej.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
- Ma Pani łaka! - Łaka maka fą?
Fristajla (2025.10.25)

info

10  
  12
Następne muszą mieć ujścia emocji i uaktywniać się, kobity zajmijcie się sobą
(2025.10.25)

info

10  
  5
ależ te panie są niedowartościowane, ile jeszcze tych stowarzyszeń ??? ciągle gadka o tym samym, faceci już zniewieścieli przez tą nad aktywność kobiet! może podyskutować wprost o fatalnej służbie zdrowia, fatalnym lecznictwie więc jaka profilaktyka? tych pustych gadek już ciężko słuchać bo to tylko gadki i udajemy, że jesteśmy aktywistki ? zaproście odpowiedzialnych za fatalne lecznictwo, dezorganizację służby zdrowia, wzrastające depresje wśród dzieci i młodzieży, długie kolejki w biegu po zdrowie ! bądźcie odważne wskazać winnych !!!
(2025.10.25)
Teraz nie ma takiego problemu jak trzy - cztery lata temu.... - niema kolejek do żadnych lekarzy szpitale pieniędzy mają w brut. Operacje zabiegi wykonywane z dnia na dzień idzie jak na taśmie. Co za szczęśliwy kraj normalnie Tuskolandia.
(2025.10.25)
ja tez jestem działaczką, jestem wiceprezeską ds. propagandy lokalnej i zastępcą członka okręgowego z ramienia zarządu głównego związku kynologicznego sekcja pudli, to bardzo prężnie i silnie działająca sekcja, ale przepraszam ale nie zdążyłam przygotować exposé:-)) może next time :-))
(2025.10.25)
może już kolejne szykują się na wybory ???
czas start (2025.10.25)
zamiast pierdoły wymyślać naucz się pisać, brud, brud, brudne myśli masz
(2025.10.25)
I polowa nie chwyciła ironii. Tacy czytelnicy. Chłopa dawno nie miały i się nudzą, a starość goni. Kiedyś to były koła gospodyń....
(2025.10.25)
3 Miliardy na funkcjonariuszy z telewizji w upadłości JEST / na szpitale pieniędzy BRAK.
(2025.10.25)
Przepraszam za nieobecność, ale sobotni poranek spędzam pijąc kawkę z mężem i delektuję się spokojem, ciszą, wspólną rozmową, z dala od ludzi, problemów, polityków, spraw zawodowych i opowieściami z mchu I paproci,
(2025.10.25)