Komunikacyjny raport: tajne przez poufne

59
17.03.2025
Komunikacyjny raport: tajne przez poufne
fot. Sebastian Malicki
Czy powstanie linia autobusowa łącząca plac Słowiański z cmentarzem Dębica? Tego nie wiemy, a to jeden z postulatów pasażerów elbląskiej komunikacji zgłoszony podczas miejskich konsultacji. Urzędnicy nie chcą ujawnić raportu z prac zespołu ds. opracowania zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Elblągu.

Przypomnijmy: 12 grudnia ubiegłego roku prezydent Elbląga powołał zespół, którego zadaniem było opracowanie i wdrożenie zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Elblągu wynikających z przeprowadzonych konsultacji społecznych.

O postulatach ankietowanych pisaliśmy w tekście „Komunikacyjna książka skarg i wniosków”. Ankiety opracował socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Radosław Kossakowski, specjalizujący się głównie w socjologii sportu. Jego wnioski przedstawiliśmy w tekście „Jak poprawić elbląską komunikację?”

W skład zespołu powołanego przez prezydenta weszli urzędnicy, pracownicy elbląskich instytucji związanych z elbląską komunikacją oraz niektórzy radni. Co stworzyli, tego mieszkańcy Elbląga się nie dowiedzą.

- Raport z prac zespołu ds. zmian w komunikacji miejskiej jest dokumentem wewnętrznym. Po zapoznaniu się z pracami zespołu, propozycjami, analizą kosztów i możliwym harmonogramem wdrażania ewentualnych zmian, prezydent Elbląga podejmie wiążące decyzje, co do funkcjonowania komunikacji miejskiej w Elblągu. Gdy zapadnie decyzja w tej sprawie, przedstawimy Państwu szczegóły dotyczące zmian w komunikacji miejskiej – odpowiedział Jacek Żukowski z biura prasowego Urzędu Miasta w odpowiedzi na naszą prośbę o udostępnienie raportu.

- Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie wygodnych połączeń, tak aby z Zawady można było sprawnie dojechać do kluczowych punktów miasta, takich jak dworzec czy CRW Dolinka. Wciąż podkreślamy, że to tramwaje powinny stanowić fundament komunikacji miejskiej, dlatego linia nr 4 będzie rozwijana. Nie ma jednak nowoczesnego transportu bez inwestycji w infrastrukturę! - napisał Rafał Traks, radny Prawa i Sprawiedliwości oraz członek zespołu w swoich mediach społecznościowych w informacji dot. ostatniego spotkania zespołu.

Z informacji z profilu radnego na Facebooku możemy wywnioskować, że radni omawiali trasy komunikacji miejskiej, modernizację infrastruktury, ofertę biletową.

Prawdopodobnie za kilka tygodni Michał Missan poinformuje o wprowadzonych zmianach. Czy przypadną do gustu elblążanom – zobaczymy. Przypomnijmy, że prezydent obiecywał wprowadzenie zmian na rocznicę swojej prezydentury, która przypada w maju.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
o czym tu mowić. byłem świadkiem jak siedzacy za ladą meżczyzna wyskoczył z rękami w budynku zkm do klienta, wyszedł z za lady i zaczęli się bić. pierwszy pchnał pracownik... o czym tu gadać..
(2025.03.17)
Tow nakretka oszukał elblazan. Najpierw wraz z cwierkiem zniszczyl komunikacje miejska, teraz sie okazuje ze jest ona w jeszcz egorszym stanie, a mial to byc dobry czas dla elblaga. konsultacje, wizualizacje i populistyczne obietnice dla frajerow. I tylko Elblaga zal.
ratrak na lewakow (2025.03.17)
Po co robiliście tą ankietę skoro jak tu w artykule napisaliście stawiamy na tramwaje 4 jest priorytetem.. Macie swoja wersje a ta ankieta i niby wypytywanie ludzi bylo czystą farsą. Czyli głos mieszkańców dla was się nie liczy. Podziękujemy przy wyborach za tą arogancję. Podobny numer Wróbel zrobił z 9
Jamaleg (2025.03.17)
Parodii ciąg dalszy... - to tak jak byś miał w domu dwa meble i co tydzień robił przemeblowanie. Miały myć odcinkowe remonty torów i gdzie one są w Zakopanem ?
CR. (2025.03.17)

info

21  
  4
Czyli was nie interesuje przywrócenie szybkiego autobusu np z zawady przez dąbka, hetmaska na dworzec. ?
Jamaleg (2025.03.17)

info

33  
  3
@ratrak na lewakow - ciebie wciąż i wciąż lekarz oszukuje
(2025.03.17)
@Jamaleg - Tak działa demokracja (KUPA), co z tego że są dobre pomysły od ludzi, wybór, głosy jak góra i tak zadecyduje pod siebie i swoje "wizje" korzystne dla nich.
xd2 (2025.03.17)
No tak, jeżeli coś jest w fazie zamkniętych konsultacji i dalej jest opracowywane to znaczy że miasto powinno to upubliczniać? Co gdy w publikacji znajdą się zapisy, że 4 osoby chciały autobus o 18tej z Zagonowej do Ogrodów, to wtedy będzie chryja, że takiego połączenia nie ma. Wtedy hejt propisowych dopiero nabierze skrzydeł. Komunikacja ma być rozsądna, w najmniej możliwym stopniu dofinansowywana, ale nie powinna być taksówką na życzenie. Powinna łączyć, a nie dzielić. Widzę jednak w treści artykułu, że jest radny pisu, który wie wszystko na każdy temat i zna lekarstwo na każdą chorobę. Szacun za dystans do siebie. Poczekajmy na wynik konsultacji i planowania.
Maniek69 (2025.03.17)

info

7  
  17
Taką ''komunikację'' jak w Elblągu ogarnia dyspozytor... a tu zarząd zkm teraz komisja docent za rok pewnie wypowie się profesor... istny cyrk. Ile kosztował docent i komisja ? Może POrównać i wżąć przykład z innych miast podobnych wielkością do Elbląga i zobaczyć jak tam se radzą. Jeżdżę trochę po Polsce i widzę jakie tam mają autobusy... - my w porównaniu z nimi to Białoruś. Taka to u nas komunikacja.
CT. (2025.03.17)
@ratrak na lewakow - Ratrakiem ktoś ci po głowie przejechał towarzyszu, ćwierkaj i nakręcaj się dalej, ale bełkot.
(2025.03.17)