Węgla ci u nas dostatek

24
17.03.2022
Węgla ci u nas dostatek
(fot. Marek Lewandowski)
Czy w związku z wojną w Ukrainie i sankcjami na Rosję w Elblągu może zabraknąć węgla do kotłowni produkujących ciepło dla mieszkańców? Zarówno EPEC jak i Energa Kogeneracja twierdzą, że nie.

EPEC i Energa Kogeneracja mają zakończyć inwestycje w nowe źródła energii w 2025 roku. Do tego czasu EPEC produkuje ciepło z węgla (20 procent zapotrzebowania), EKO głównie z biomasy oraz węgla (80 procent). Przedstawiciele obu spółek w odpowiedzi na nasze pytania uspokajają, że w związku z wojną na Ukrainie i sankcjami na Rosję węgla do produkcji ciepła nie zabraknie.

- Węgiel dostarczają wyłonione w postępowaniu przetargowym polskie firmy Transbud Nowak S.J. i Węglopasz Sp. z o.o, które dysponują wszelkiego rodzaju pozwoleniami na prowadzenie takiej działalności. EPEC obecnie dysponuje zapasami węgla trzykrotnie większymi od obowiązujących przepisów – informuje Małgorzata Pryśko-Grobelna, która odpowiada za kontakty z mediami ze strony EPEC. - Ważną informacją jest to, że zmniejszamy teraz moc ciepłowni przy ul. Dojazdowej (do 20 MW), co jest związane z programem wychodzenia z EU ETS. Czyli chcemy zredukować konieczność zakupu pozwoleń na emisję CO2, aby zahamować tempo wzrostu cen ciepła. Zmniejszenie mocy ciepłowni Dojazdowa nie wpłynie na planowaną produkcją tj. dostarczania około 20 procent ciepła do systemu ciepłowniczego z tego obiektu – dodaje.
   Z kolei Energa Kogeneracja zapewnia, że w spółkach Grupy Energa (do której EKO należy) nie używany jest importowany węgiel.

- W Elektrociepłowni Elbląg działa jeden kocioł węglowy, o mocy cieplnej poniżej 50 MW, ale nie jest on głównym źródłem produkcji ciepła w tym zakładzie. Podstawowym źródłem jest blok biomasowy BB20p – napisał do nas Andrzej Lis-Radomski, główny specjalista ds. mediów w Grupie Energa.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Panie Lis już samo nazwisko wiele mówi, z Waszej strony : Blok biomasowy BB20p: turbina parowa (upustowo-kondensacyjna) o mocy 25 MWe oraz 30 MWt, to od kiedy 30 MW jest większe od 50 MW ? To pan jest chyba z nadania jedynej słusznej partii a nie z wiedzy.
inżynier_z_upr (2022.03.17)

info

10  
  5
O może w końcu Ci mądrzy posiadacze centralnego ogrzewania dowiedzą się skąd mają ciepełko i odczepią się od ludzi palących w piecach węglem :) bo większość nie wie i im dym śmierdzi
(2022.03.17)
Każdy posiadacx pieca na węgiel wie jedno... węgiel przestał być opłacalna forma ogrzewania domu. Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale prad jest przyszłością. Pompy ciepła, lub ekonomiczny kocioł na prad to jedyne, co opłaca się kupić.
(2022.03.17)
EPEC kłamie. Każde fora mówią jasno "uciekajcie od węgla". I to się potwierdza... tona ekogroszku? 2100zl/t. Taniej nie będzie, drożej na pewno tak.
(2022.03.17)
na co komu wungiel jak jest łolej i gazior
(2022.03.17)

info

3  
  10
a w Polsce, z czego masz prąd ?? Bo jak na razie to 72% prądu w PL to jest węgiel (brunatny i kamienny).
Elektrykzwegla (2022.03.17)
Epec i wszystko jasne! czasem lepiej po prostu milczeć
(2022.03.17)

info

11  
  1
Ciepło jest z grzejnika, a prad z gniazdka, wystarczy wtyczke wlozyc. ,
Z warszafki (2022.03.17)
@Elektrykzwegla - To prawda, dlatego należy inwestować w odnawialne źródła energii i magazyny energii. Jednego dnia jest wiatr, drugiego nie, TK samo słońce, raz chmury raz czyste niebo. Dlatego wielkie magazyny energii są potrzebne na już.
(2022.03.17)
XXI wiek, technologie kosmiczne rozwinięte, ludzie w kosmos latają, a tu dalej ciepło z węgla się robi
(2022.03.17)

info

3  
  8